9. třída: Vzdor Sparty a radost Motoru, jinak v osmifinále vítězili favorité

Úvodní kolo play-off za sebou mají týmy v Extralize devátých tříd. Z níže nasazených mužstev vybojovaly postup přes osmifinále České Budějovice, do třetího utkání dospěla pouze série mezi Kometou Brnou a Spartou Praha. Ostatních šest sérií skončilo výsledkem 2:0 pro tabulkové favority, ale větší část zápasů byla velmi dramatická.

HC Škoda Plzeň – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:0

Ve čtyřech sériích se opakoval scénář, kdy měl favorit v prvním utkání obrovské potíže, ale ve druhém se naopak rozstřílel. To byl i případ bitev Škody Plzeň s Vítkovicemi. Moravané dokonce měli k úvodnímu bodu blíže, když v 51. minutě vedli zásluhou Theodora Janoška, ale indiáni poté v přesilovkách skóre otočili na 5:2.

Odveta už se stala jejich jasnou záležitostí, zvítězili drtivě 11:1. „Neměli jsme úplně ideální vstup do utkání, v první třetině na nás Vítkovice vlétly a byly lepším týmem. Potom jsme jsme hráli trochu s lehkostí, napadaly nám tam góly, až to bylo pro soupeře kruté,“ uznal na webu hcplzen.cz trenér Tomáš Pejchar.

„V prvním zápase se rozhodlo šest minut před koncem. Tam ten zápas byl ještě vyrovnaný. Dneska jsme dostali lekci z neproměňování šancí. Už v první třetině, možná by se dalo říct i ve druhé, z našich deseti šancí dáme nula a oni každou příležitost výborně proměnili. Takže úplná lekce z proměňování šancí,“ reagoval za Ostravany Libor Pavliš.

1. zápas: Vítkovice – Škoda Plzeň 2:5 (1:1, 0:0, 1:4)
Branky a nahrávky: 19. Kusak (Chuda, Jarolím), 51. Janošek (Kozák) – 13. Svoboda (Mečl), 55. Matoušek (Mertl, Blengino), 56. Mertl (Matoušek), 58. Svoboda (Stupka), 60. Matoušek (Stupka).

2. zápas: Škoda Plzeň – Vítkovice 11:1 (3:1, 2:0, 6:0)
Branky a nahrávky: 9. Svoboda (Lavička, Beran), 10. Matoušek (Blengino), 14. Blengino (Matoušek, Stupka), 28. Beran (Hotařík), 29. Matoušek (Blengino, Stupka), 41. Matoušek (Svoboda, Blengino), 47. Blengino (Strnad), 51. Blengino (Svoboda), 52. Svoboda (Matoušek, Blengino), 52. Svoboda (Mečl), 55. Stupka (Blengino, Matoušek) – 15. Douda (Burjetka).

Bílí Tygři Liberec – Mountfield HK 2:0

Příběh téměř jako přes kopírák. Houževnatý Hradec Králové v úvodní bitvě nad Libercem dokonce dvakrát vedl, ale v polovině utkání se Tygři rozehráli a skóre otočili. Klíčové dvě branky vstřelil Dominik Beneš, Mountfield se nicméně držel až do konce.

To však nebyl případ odvety, kdy favorit rovněž nastřílel jedenáct gólů. „Fantastický vstup do zápasu, soupeř se neměl na čem chytnout. Už během prvních deseti minut jsme odskočili na velký rozdíl. Obecně jsme měli utkání celou dobu pod kontrolou a zaslouženě postoupili. V neděli zregenerujeme a od pondělí se poctivě připravíme na čtvrtfinále. Děkujeme Hradci za férovou sérii,“ vzkázal na stránkách hcbilitygri.cz Vojtěch Fiala.

1. zápas: Hradec Králové – Liberec 3:4 (1:0, 1:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 15. Dostálek, 28. Flechtner, 57. Sedláček – 26. Čančík (Kubín, Sanejstr), 30. Beneš (Sanejstr, Kučera), 33. Beneš (Kučera), 49. Novák.

2. zápas: Liberec – Hradec Králové 11:3 (6:1, 3:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 1. Šejc (Sanejstr, Kachlíř), 3. Kachlíř (Šejc), 8. Šejc (Kachlíř, Kučera), 9. Novák (Kubín), 18. Beneš (Srnský, Čančík), 19. Beneš (Kučera, Kachlíř), 32. Kučera (Beneš, Sanejstr), 38. Sanejstr (Kachlíř, Kučera), 40. Čančík (Kubín), 42. Čančík (Novák), 56. Kučera (Šejc, Sanejstr) – 17. Fedencius (Sedláček, Dostálek), 24. Šedivý (TS), 40. Dostálek (Zikmund, Fedencius).

HC Energie Karlovy Vary – HC Dukla Jihlava 2:0

V této sérii byly naopak vyrovnané oba duely, což se vzhledem k vynikající sezoně Karlových Varů moc nečekalo. Jihlava jim zatopila natolik, že doma dvakrát vedla, a to i dvougólovýmrozdílem. Energetici však pokaždé srovnali a v sedmé minutě prodloužení jim postup vystřelil Josef Suchý.

Hokejisté z Vysočiny zopakovali skvělý výkon také pod Krušými horami. Od první třetiny a dvou slepených branek sice prohrávali, po kontaktním gólu Štěpána Amchy však ještě usilovali o vyrovnání, ale marně.

„Šli jsme do série s tím, že Vary jsou jasný favorit a celkově patří k favoritům soutěže, protože mají tým opravdu kvalitní. Jsem rád za to, že jsme předvedli vyrovnaný výkon, odehráli jsme to důstojně a se ctí a nedali jsme to soupeři zadarmo. Vážím si výkonu našich kluků,“ uznal jihlavský trenér Adam Vylíčil.

„Jediné pozitivum je, že jsme postoupili do čtvrtfinále a oba zápasy jsme výsledkově zvládli. Nicméně na rovinu říkám, že s takovýmto výkonem budeme ve čtvrtfinále bohužel trapní. Velmi mě to mrzí, ale jsem z výkonu týmu velmi zklamaný. Snad se nám povede nějakým zázrakem se oklepat,“ uvedl na webu hokejkv.cz velmi rozladěný kouč domácích Adam Sýkora.

1. zápas: Jihlava – Karlovy Vary 3:4 po prodloužení (1:0, 1:1, 1:2 – 0:1)
Branky a nahrávky: 20. Anděl (Novák), 26. Pospíšil (Novák, Anděl), 41. Novák (Hobza, Klíma) – 27. Suja, 43. Staněk (Gombár), 49. Horáček (Vaňourek), 67. Suchý (Kyncl).

2. zápas: Karlovy Vary – Jihlava 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Břečka (Zeus, Vaňourek), 14. Suchý (Hanson) – 48. Amcha (Pospíšil).

BK Mladá Boleslav – Berani Zlín 2:0

Berani v průběhu celé sezony proháněli největší favority soutěže a zopakovali to v domácím utkání proti Mladé Boleslavi. Ta třikrát ztratila vedení, ovšem v rozmezí 48. a 59. minuty vsítila rozhodující tři góly, které jí zajistily dovoz mečbolu na domácí led.

Tam už to byla úplně jiná písnička. Zlínští deváťáci si ani jedou nepřišli na brankáře Jaroslava Martínka a prakticky po celý duel vzdorovali převaze favorizovaného soupeře. Bruslaři skórovali čtyřikrát už v první třetině a postupový výsledek pak ještě zdvojnásobili.

1. zápas: Zlín – Mladá Boleslav 4:6 (0:0, 2:2, 2:4)
Branky a nahrávky: 25. Coufalík (Pavlůsek), 38. Coufalík (Pavlůsek, Zalubil), 45. Vopatřil (Pavlůsek, Pavlůsek), 60. Marek (Pavlůsek, Riedl) – 24. Šimáček (Mansfeld, Bydžovský), 35. Vovsík (Komžík, Chadaba), 42. Vlček, 48. Michálek (Chabada, Vrbata), 53. Vrbata (Vovsík, Svoboda), 59. Šimáček (Mansfeld, Bydžovský).

2. zápas: Mladá Boleslav – Zlín 8:0 (4:0, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 5. Michálek (Mansfeld), 7. Pejša (Chabada), 12. Vrbata (Michálek), 18. Piskač (Bydžovský), 34. Chabada (Mansfeld, Pejša), 51. Vlček (Vrbata, Bydžovský), 57. Chabada (Michálek, Pejša), 57. Šimáček (Bydžovský).

HC Kometa Brno – HC Sparta Praha 2:1

Sparta sice vstupovala do play-off jako nejníže nasazený celek na západě, ale Kometě přesto skvěle zatopila! Na svém ledě předvedla fantastický výkon z defenzivy a dokonce málem vyhrála s čistým kontem, o které přišel brankář Filip Filip až v závěru. Na soupeři bylo, aby o víkendu doma výrazně zabral.

To se mu také povedlo. Zejména díky třígólové úvodní části a hattricku Michala Hartla nejprve vyrovnal na 1:1 a nejlepší výkon si nechal na rozhodující zápas. Brňané v něm nastříleli Spartě devět gólů, přičemž Hartl tentokrát skóroval dokonce čtyřikrát a jen o gól za ním „zaostal“ spoluhráč Tomáš Selič.

„Jsme rádi, že kluci dokázali otočit tuto těžkou sérii, která se nevyvíjela ze začátku dobře. Sparta byla silným protivníkem, rozhodly ale domácí zápasy. Soudržnost celého týmu, také obětavost, kluci makali od první do poslední minuty,“ vzkázal na webu Komety trenér Patrik Moskal. „Rozhodl druhý zápas v sérii, kdy jsme zaspali v první třetině a prohráli ji 0:3. Třetí zápas rozhodl špatný záčátek, dostali jsme také dva góly ve vlastní přesilovce. Kometě každopádně díky za sérii, možná ani nečekali, že budeme takhle nepříjemní, a myslím si, že jsme jim dost zatopili,“ kvitoval kouč poražených Tobiáš Slavíček.

1. zápas: Sparta Praha – Kometa Brno 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 20. Blažek (Holoubek), 34. Poláček (Kolupaev) – 58. Kavan (Petrčka, Hartl).

2. zápas: Kometa Brno – Sparta Praha 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 13. Hartl (Kavan, Halaš), 20. Smrčka (Petrčka), 20. Hartl (Halaš, Selič), 60. Hartl – 31. Heřman (Žuffa), 58. Kalčev (Blažek, Vágner).

3. zápas: Kometa Brno – Sparta Praha 9:4 (2:0, 5:3, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Smrčka (Kremer, Kavan), 14. Selič (Hartl), 24. Selič, 27. Hartl (Selič), 31. Hartl, 32. Hartl (Selič), 40. Selič (Kotlařík), 44. Lačňák (Malena), 60. Hartl (Selič, Jurný) – 22. Blažek (Holoubekl), 25. Poláček (Blažek), 40. Kolupajev (Boháček), 47. Boháček (Trachta).

HC Dynamo Pardubice – HC Pilsen Wolves 2:0

Z hlediska koncovek jednotlivých zápasů byla nejvyrovnanější série mezi východočeským a západočeským týmem. Pilsen Wolves coby postupující z nižší skupiny zaskočili Pardubice v úvodu první bitvy, když vedli 2:0. Dynamo na to však postupně našlo odpověď, utkání dovedlo až do samostatných nájezdů a ty rozhodl Nicolas Novák.

Odveta dlouho patřila vynikajícím brankářům, kteří neinkasovali plné dvě třetiny. Pardubičtí byli po vedoucí trefě blíž k výhře, ale Vlci srovnali a znovu musely rozhodnout nájezdy. V nich měli opět větší štěstí hokejisté favorizovaného domácího celku, jimž postup vystřelil Melichar Kovář.

1. zápas: Pilsen Wolves – Pardubice 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 1:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Lytvynchuk (Jagatić, Jäger), 18. Piven (Bradáč), 46. Lytvynchuk (Jäger) – 32. Kincl (Novák, Andrejko), 38. Řehoř (Andrejko, Novák), 54. Kovář (Drábek, Jindřichovský), rozh. náj. Novák.

2. zápas: Pardubice – Pilsen Wolves 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 41. Drábek (Jindřichovský, Kovář), rozh. náj. Kovář – 57. Jahn (Pšenička).

HC Slavia Praha – Piráti Chomutov 2:0

Hodně obtížný vstup do vyřazovacích bojů čekal i pražskou Slavii, která také patří k adeptům na republikovou medaili. V Chomutově rychle vedla 2:0, jenže soupeř jim další radost nedopřál. Po snížení usiloval o vyrovnání, nakonec ale na druhý gól nedosáhl. A to bylo pro vývoj série rozhodující.

V domácím prostředí totiž sešívaní odehráli bezchybný zápas. Stejně jako v nedaleké Boleslavi, i zde se zrodil výsledek 8:0. Čisté konto vychytal Kryštof Štěpánek, u poloviny branek byl autor dvou gólů a dvou asistencí Matouš Slížek.

1. zápas: Chomutov – Slavia Praha 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 32. Melančin (Vaňha) – 11. Vostarek (Reich, Mikš), 15. Janoušek (Mikš).

2. zápas:Slavia Praha – Chomutov 8:0 (3:0, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 7. Slížek (Vostarek, Mikš), 8. Hlaváček (Mach, Janoušek), 16. Slížek (Mikš, Filip), 30. Mikš (Filip), 33. Janoušek (P. Malacha, Hlaváček), 43. Skrebela (Mach, Janoušek), 45. Vostarek (Slížek), 56. Vostarek (Slížek, Mach).

HC Oceláři Třinec – HC Motor České Budějovice 0:2

Radoval se pouze jediný celek, který začal sérii na domácí půdě. České Budějovice předvedly proti Třinci charakter, když dvakrát prohrávaly, ale v posledních deseti minutách otočily skóre na 3:2. Vítěznou branku vstřelil v 58. minutě Václav Kysilka.

Na ocelářské půdě pak Motor našel dva hrdiny. Tím prvním byl Pavel Tobiáš, který ve druhé třetině dvakrát skóroval a záhy asistoval u třetího gólu. Tím druhým pak byl brankář Tadeáš Schejbal, který zastavil třineckým sokům všech čtyřicet střel a dovedl tak svůj celek přes mírného favorita do čtvrtfinále!

1. zápas: České Budějovice – Třinec 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 32. Chaloupka (Kysilka, Láf), 51. Šíma, 58. Kysilka (Dvořák, Walter) – 5. Fizek (Sedláček), 38. Helis (Polášek).

2. zápas: Třinec – České Budějovice 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 31. Tobiáš (Pekař, Walter), 34. Tobiáš (Šíma, Pekař), 36. Shrbený (Šíma, Tobiáš).