U17: Bitvu s Kanadou rozhodly nájezdy. V nich byli úspěšnější čeští hokejisté

Česká reprezentace do sedmnácti let započala turnaj v Kanadě zápasem proti domácímu "bílému" celku. Svěřenci Pavla Patery šli do brzkého vedení, o které však během druhého dějství přišli. Třetí třetina nabídla dva české góly v závěrečné desetiminutovce, a tak duel dospěl do prodloužení. V něm se žádný ze střelců neprosadil a na řadu přišly samostatné nájezdy. O českém vítězství se rozhodlo až v 7. sérii.

Utkání mělo správný ráz hned od samotného začátku. Aktivněji do něj vlétli svěřenci Pavla Patery, kteří za to byli odměněni hned v úvodních minutách. Před útočnou modrou dostal kotouč do jízdy David Rozsíval, ten následně podržel puk, odstavil si bránícího hráče Kanady a snažil se zakončit nad levý beton Ivankovice. Pohotová dorážka Vojtěcha Čihara skončila za zády kanadského maskovaného muže a Češi se mohli radovat z vedení.

Česká sedmnáctka mohla svůj náskok klidně navýšit, a to když jí v 5. minutě po faulu Hopkinse byla nabídnuta početní výhoda. Kanaďané tuto herní situaci dobře odbránili a obětavými bloky střel nedovolili českému týmu ohrozit jejich svatyni.

Otočka Kanady

Ve 14. minutě bylo vyrovnáno. Javorové listy sehrály početní výhodu, kterou po krosčeku Frola sice využít nedokázaly, ale hned vzápětí se z trefy přece jen radovaly. Obránce Reid si vybruslil na vrcholek pravého kruhu, poté jeho bekhendová nahrávka projela celým pásmem až na druhou stranu, kde dostal nabito Lev Katzin. Kanandský forvard okamžitě pálil a kotouč se zastavil až za zády brankáře Štěbetáka.

Prostřední dvacetiminutovka začala dvěma velkými šancemi na obou stranách, a to vždy po špatném střídání. Nejprve se do šance dostal Kanaďan Hopkins, jenž orazítkoval brankovou konstrukci. Obdobná situace pak následovala také na druhé straně, kde se do samostatného úniku dostal Pavlík. Jeho nájezd dokázal Ivankovic zlikvidovat.

Dvacátá šestá minuta přinesla druhý gól kanadského výběru. Jack Nesbit zpoza branky přichystal perfektní palebnou pozici pro nikým nestráženého Baumullera. Ten sice Štěbetáka neprostřelil, ale následná pohotová dorážka Nesbita už v brance skončila - 1:2.

Přečíslení Javorových listů z 34. minuty znamenalo vedení 3:1 pro domácí výběr. Mateo Norbert vypíchl kotouč a se svým kolegou Griffinem se hnali do úniku dva proti jednomu. První jmenovaný nahrával Griffinovi na střelu z první, kterou zlikvidoval český brankář. Poté z něj ovšem hrací předmět vypadl přímo před zrak Norberta, který jej doklepl do prázdné branky.

Drama na konec

Třetí dějství začalo spíše klidně. První větší šanci nabídla 48. minuta, kdy Kanaďany opět podržel výborně chytající Ivankovic. Jeho bleskový přesun k levé tyči zabránil ve skórování Adamu Benákovi.

O minutu později už ovšem české barvy dokázaly snížit. Matěj Pekař nejprve drzou kličkou vymíchal domácí obranu, následně předvedl stahovačku mezi kruhy, odkud vyslal svižný projektil na kanadskou bránu. Ivankovicovi vůbec nepomohlo to, že mu před výhledem jeden z českých hráčů stínil a kotouč mu proplaval pod pravým betonem - 2:3.

Česká sedmnáctka v závěrečné třetině stupňovala tlak, což také přineslo své ovoce. V čase 56:19 rozsekl nepřehlednou situaci před brankovištěm Jakub Lev, který na několikátý pokus dorazil puk za záda kanadského gólmana, což rozpoutalo obrovskou českou euforii.

Ve zbylém čase se o vítězi nerozhodlo, a tak přišlo na řadu prodloužení. V něm více hrozili Kanaďané, kteří si také minutu před koncem nastavené pětiminutovky zahráli početní výhodu. Tu český výběr dokázal ubránit a zápas musely rozseknout samostatné nájezdy.

Penaltový rozstřel dospěl až do sedmé série, kdy o vítězství pro český výběr rozhodl Vít Záhejský, jenž překonal Ivankovice parádní střelou forhendem. Česká sedmnáctka si tak na úvod turnaje připisuje velmi cennou výhru!

KANADA WHITE – ČESKO U17 3:4 sn. (1:1, 2:0, 0:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Katzin (Reid, Baumuller), 26. Nesbitt, 34. Nobert (Griffin, Chandler) – 2. Čihař (Rozsíval, Frolo), 49. Pekař (Frolo, Poletín), 57. Lev, rozh. náj. Záhejský
Střely na branku: 29:34
Vyloučení: 4:4
Využití: 0:0

Kanada white: Ivankovic – Huang, Schaefer (C), Cameron, Reid, Singh, Fiddler, Sharpe – Schmidt, Desnoyers, Guite – Baumuller, Hopkins, Temple – Griffin, Chandler, Katzin – Nobert, Czata, Nesbitt – Royston.

Česko U17: Štěbeták – Holub, Černý, Mikel, Malínek, Mrtka, Šilhavý, Zimovčák – Pekař, Pavlík, Poletín (C) – Rozsíval, Frolo, Čihař – Záhejský, Benák, Novotný – Lev, Fasner, Krčál.