A-tým: Češi nadělili sedmičku Finům a ovládli Turnaj Karjala

Česká reprezentace zvládla na jedničku i druhý zápas Turnaje Karjala. Po další výborné první třetině sice vedení v té druhé ztratila, dohromady ale nasázela domácím Finům sedm branek a v předstihu ovládla díky výhře 7:3 celý turnaj.

Opět produktivní první třetina!

Začátek utkání se nesl v duchu nepřesností, týmy si často vyměňovaly kotouč a nedocházelo k souvislejšímu tlaku. Ten přišel až po pár minutách a český tým z něj vytěžil první přesilovou hru.

A ta byla proměněna! Nejdříve se Čechům nedařilo udržet v pásmu. Následně se to povedlo a po poměrně nenápadné akci se dostal k puku Tomáš Filippi, jenž poslal prudkou přihrávku před branku. Tam stál dobře postavený Daniel Voženílek, který nasměroval puk přesně mezi betony Taponena.

Následovala poměrně neurovnaná pasáž, ani jednomu týmu se nedařilo prokousat se středním pásmem.

Iniciativu ale přeci jen převzali domácí, kteří se kolem deváté minuty usadili v českém pásmu. Hra se ale odehrávala spíše u mantinelu. Po jedné takové akci se ke střele dostal jeden z finských útočníků, ale brankář Jakub Málek si připsal první důležitý zákrok. I nadále Finové tlačili, ale česká obrana se díky dobrému pohybu nedostávala pod tlak.

Jako blesk z čistého nebe tak přišel druhý český gól. Po dobrém napadání a důrazu se čeští útočníci dostali k puku na útočné modré. Lukáš Sedlák skvělou přihrávkou do druhé vlny vybídl k bombě Matěje Stránského, finský gólman neměl na střelu k tyči nárok.

Za dvě minuty to už bylo 0:3. Češi se na delší dobu usadili v útočném pásmu, kde se po dobré kombinaci dostal k puku v brankovišti nikým nehlídaný Daniel Voženílek, který prokázal šikovnost i trpělivost a kličkou překonal gólmana Finska.

České vedení o tři branky ale vydrželo jen necelou minutu. Protiútok Finů na sebe vzal Niko Huuhtanen, který zakončil přesně k bližší tyči a pod Málkův beton.

Konec třetiny patřil domácím, kteří měli i svou první přesilovku. Nicméně tu i následný tlak česká obrana zvládla. Do kabin se tak šlo za stavu 3:1 ve prospěch českého národního týmu.

Divočina v prostředním dějství

Finský tým přišel z kabin nabuzen a aktivním přístupem nedával Čechům vydechnout. Tlak byl navíc umocněn přesilovou hrou, ze které však gól nevzešel. Aktivita Finů pokračovala i po přesilovce, nicméně Češi velmi solidně bránili.

I přesto byli domácí odměněni gólem. Rychlý přechod přes střední pásmo umožnil Anttimu Suomelovi střílet z kruhu. Puk prošel Málkovou výstrojí a dokutálel se za čáru. Neuběhlo moc času a Finové se radovali z vyrovnání. Domácí se usadili v českém pásmu a po přihrávce zpoza brány propálil Málka Erholtz z mezikruží.

Češi po gólu působili o dost aktivněji, byť si žádnou větší šanci nevypracovali. Přišla i přesilovka, ve které se Finové dobře bránili a vyhazovali puky, nicméně po jednom z neurovnaných úseků hry, kdy se rvalo o puk u mantinelu, se k puku dostal Filippi, ten trpělivě hledal spoluhráče s hlavou nahoře, až našel Daiva Tomáška, jenž vymetl šibenici.

Třetinu zakončili hosté nejlépe, jak mohli. Po vstřelené brance působili jako politi živou vodou. Opět se objevil aktivní forčkeing v útočném pásmu, který vedl k vybojovanému puku od Ondřeje Kovařčíka, díky čemuž se na kruhu otevřel prostor pro Šimona Stránského, který mohl oslavit druhou trefu v zápase.

Zodpovědný výkon a perfektní obrana klíčem k úspěchu

I do třetí třetiny vstoupili Finové velmi aktivně, navíc měli k dospozici přesilovou hru. Po jejím vypršení se dostal puk k Lukáši Sedlákovi, jenž zrovna vyjížděl z trestné lavice, nicméně jeho zakončení nebylo přesné, puk mu sjel po hokejce.

Otěže zápasu vzali do rukou Češi. Po nahození za bránu se strhl závar v brankovišti, puk ale skončil v moci finského gólmana. I poté následovala dobrá pasáž české reprezentace, ale tu přerušila sražená Košťálkova střela.

Puk se pak dostával ze strany na stranu. Hodně se bruslilo, nicméně větší šance nepřicházely. Což vyhovovalo Čechům, kteří pečlivě strážili svůj gólový náskok.

Ten byl dokonce navýšen! Finové si přestali hlídat zadní vrátka a docházelo k únikům. Po jednom takovém se po střele Davida Tomáška puk šťastně odrazil až za záda finského gólmana.

Po vyloučení Adama Kubíka zhruba sedm minut před koncem se Finové rozhodli odvolat gólmana, hrálo se tak 6 na 4. Český tým však výborně bránil a obětavě blokoval střely. Finové se do ničeho závažného nedostali.

Finský tým i po vypršení presilovky pokračoval ve hře bez gólmana, tentokrát ale Češi trestali. Přes celé kluziště trefil odkrytou klec perfektně Radan Lenc.

Český tým se díky vysoké výhře dostal na čelo tabulky Turnaje Karjala, ze kterého už ho nikdo nesesadí. Rulíkův výběr tak vyhrál první turnaj v sezoně už po dvou zápasech.

Pohled trenéra Radima Rulíka: "Byl to jiný zápas v tom, že Finové se podívali na naše utkání se Švédy. Chtěli se vyvarovat toho, abychom je něčím překvapili. Připravili se na nás. My jsme si pomohli vstupem do zápasu a tím, že jsme byli produktivní. A také přesilovou hrou, to bylo cenné. Začátek se nám opět excelentně povedl. Vést venku 3:0, to se nestává každý den. Dále bylo podstatné to, že za stavu 3:3 jsme se si pomohli opět přesilovkou. Finové předtím do toho šlápli a nebylo to úplně ideální. Hnala je navíc plná hala. Byly tam momenty, kdy jsme se moc nedostali k nim do pásma, ale přečkali jsme to. Vrátili jsme se do zápasu a ve třetí třetině jsme se zlepšovali ve hře v obranném pásmu. Nepřipustili jsme drama a za to jsem rád."

FINSKO - ČESKO 3:7 (1:3, 2:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Huuhtanen (Björninen), 26. Suomela (Repo, Oksanen), 28. Erholtz (Jääskä, Julius Mattila) - 4. Voženílek (Filippi, Zámorský), 11. M. Stránský (O. Kovařčík, Sedlák), 13. Voženílek (J. Galvas, Jandus), 37. Tomášek (Filippi, Voženílek), 38. M. Stránský (O. Kovařčík), 52. Tomášek (P. Kousal, Lenc), 55. Lenc

Finsko: Taponen (Heljanko) – Saarijärvi, Riikola (A), Niku, Friman, Laaksonen, Leskinen, Je. Mattila, Vittasmäki – Repo, Suomela (A), Oksanen – Turkulainen, Borgström, Vesalainen – Huuhtanen, Björninen (C), Koivunen – Erholtz, Ju. Mattila, Jääskä.

Česko: Málek (Pavlát) – Dvořák, Košťálek, Ticháček, Knot, Pyrochta, Zámorský (A), Galvas, Jandus – Kovařčík, Sedlák (C), Stránský – Voženílek (A), Jašek, Flek – Lenc, Tomášek, Kousal – Kubík, Filippi, Ordoš – Kodýtek.