A-tým: Český tým nestačil na Švédy, na závěr turnaje padl 3:5

Česká reprezentace se v posledním utkání Švýcarských hokejových her potkala se Švédy a šlo o přímý souboj o vítězství v turnaji. Hrál se ofenzivní hokej plný branek, nicméně na konci se radovali Švédové, kteří dokázali přehrát výběr trenéra Radima Rulíka 5:3.

Těsná první třetina pro Švédy

První třetina se hrála ve velkém tempu. Na obou týmech byla vidět touha vyhrát celý turnaj. Hrál se bruslivý hokej, a to hlavně z české strany. K tomu se přidala i velká rychlost a schopnost českých hráčů okamžitě vystřelit do útoku.

I díky tomu se v první polovině zápasu naskytlo několik náznaků šancí, nicméně v několika případech chyběla trocha štěstí, pohotoví byli také Švédi. Na jejich útoky byl ale český tým připravený, navíc jim situaci ztěžoval aktivním napadáním.

Postupně ale Švédové přebírali iniciativu a byli to oni, kdo si připisoval větší šance. Herní převaha se přetavila gól pět minut před koncem. Sebastian Hartmann přebral puk za českou bránou, vyjel si na kruh a svižnou střelou překvapil Dominika Pavláta.

Do konce třetiny se Češi snažili srovnat, ale jejich soupeř jim nedovolil žádnou tutovku.

Dva góly v rychlém sledu, každý do jedné brány

Ve druhé třetině se obraz hry více vyrovnal a místy měli více ze hry čeští hráči. Švédové ve své třetině ale opravdu pozorně bránili a rychle dostupovali české útočníky.

Hrál se poměrně otevřený zápas, nicméně v závěrečné fázi akcí se oba týmy potýkaly s nepřesnostmi.

Vzpruhu pro český tým dodala ojedinělá akce. Po aktivním napadání skvěle vystihl rozehrávku Švédů David Tomášek. Díky tomu se Češi dostali do přečíslení, které bylo vyřešeno zadovkou na Pavla Kousala, jehož první střelu gólman vyrazil, s dorážkou už útočník Sparty neměl problém.

Zhruba za dvě minuty se ale opět radovali Švédové. Po skvělé kombinace se k puku dostal Pontus Andreasson, který střelou z první rozvlnil síť. „Vyrovnávací gól nám určitě pomohl. Bohužel jsme hned inkasovali, ale nedělali jsme si z toho žádnou hlavu, snažili se dát další,“ řekl střelec české branky Kousal.

Do přestávky mohlo být pro Rulíkovy svěřence ještě hůř, ale Marcus Sörensen možností samostatného nájezdu pohrdl a trefil jen tyč.

Gólová třetí třetina

Švédové začali třetí třetinu dvěma velkými šancemi, které však ztroskotaly na tyčce a Pavlátovi. Své náznaky měl i český výběr, ale například Flek tečoval jen nad bránu.

Český tým dostal příležitost srovnat skóre, do žádné šance se ale během přesilové hry nedostal. Trestali tak Švédové. Hovorka nejprve dobře zareagoval a obral jednoho ze Švédů o kotouč, svou následnou přihrávkou ale přímo namazal Andreassonovi, který jel sám na Pavláta, jehož pokořil střelou mezi betony.

Sedm minut před koncem to bylo už o tři branky. Švédové v pásmu českého týmu předvedli rychlou a přesnou kombinaci, na jejímž konci stál Lukas Elvenes.

Češi to však nechtěli zabalit a zaveleli k útoku. Po dobré pasáži v útočném pásmu se Jakub Rychlovský dostal za bránu, kde vymýšlel, co s pukem. Nakonec volil přihrávku před bránu, kde stál nikým nehlídaný Petr Kodýtek, jenž se se štěstím prosadil. Další naději vykřesala možnost přesilové hry, tu ale Češi v gól nepřetavili, dvě minuty před koncem se neprosadil ani David Tomášek, proti jehož pokusu se gólman Marmenlind stihnul přesunout.

58 vteřin před koncem se zužitkovala hra bez gólmana, díky důrazu v brankovišti se radoval Daniel Voženílek, vyrovnat už ale Češi nestihnuli. Naopak, Švédové dokázali zpečetit výhru gólem do prázdné brány. „Škoda, že jsme ještě utkání nezremizovali a nešli do prodloužení. Je ale pozitivní, že jsme jej dokázali zdramatizovat. Když budeme bojovat až do konce, tak máme šanci vyrovnávat a otáčet zápasy,“ dodal Kousal.

Na závěr Švýcarských hokejových her tak přišla první prohra v této sezoně, český tým padnul 3:5.

OHLASY PO UTKÁNÍ

ČESKO - Švédsko 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 33. Kousal (Tomášek), 54. Kodýtek (Rychlovský), 60. Voženílek – 15. Hartmann (Sellgren), 35. Andreasson (Elvenes, Pilut), 50. Andreasson, 53. Elvenes (Andreasson), 60. Sörensen

Česko: Pavlát (Kořenář) – Kempný (A), Ticháček, Král, Kundrátek, Mašín, Zábranský, Pyrochta, Hovorka – Voženílek, Filippi (C), Stránský – Lenc, Tomášek (A), Kousal – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Flek – Rychlovský, Kodýtek, Beránek. Trenér: Radim Rulík

Švédsko: Marmenlind (Johansson) – Lindholm, Pilut, Borgman, Folin (A), Tömmernes (C), Berglund, Sellgren – Wingerli, de La Rose (A), Strömwall – Sörensen, Wallmark, Olofsson – Andreasson, Oscarson, Elvenes – Lang, Ehn, Hartmann – Bristedt. Trenér: Sam Hallam