A-tým: Národní tým letos poprvé nestačil na Finy. Češi padli 2:4

Češi v letošní sezoně dokázali Finy pokaždé porazit. Avšak v Karlstadu se opakoval podobný obrázek jako proti Švédům. Reprezentace vstoupila do utkání s kapitánem Petrem Zámorským a Šimonem Zajíčkem v brance, jenž zapsal první start v národním týmu. Finové se zásluhou Arttu Hyryho dostali do vedení a dobrým týmovým výkonem dokráčeli pro výhru.

Aktivnější Finové se dostali do vedení

Česká reprezentace nevstoupila do svého druhého utkání v dějišti u největšího jezera v EU ideálně. Debutant Zajíček musel hasit hned ve 2. minutě velkou šanci Borgströma. „Před prvním buly jsem cítil motýlky v břiše. Ale jsem rád, že jsem se tím dostal brzo do tempa zápasu,“ komentuje příležitost vysokého forvarda litvínovský gólman, jenž zastavil jeho bekhendovou kličku.

Vzápětí však tým Suomi udeřil z nenápadné akce. Nahození od modré dokázal Zajíček zastavit, jenže kotouč se odrazil ideálně pro Artuua Hyryho, který se do odkryté klece nemýlil. „Nechci říci, že jsme byli zaskočení. Ale jejich napadání nám dělalo problémy hlavně v první třetině. Posouvali jsme se pomalu a dostávali se pod tlak. Pak jsme se s tím srovnali a hned to bylo trochu účinnější,“ komentuje úvodní desetiminutovku zkušený Jan Kovář.

Národní tým pak nastartovala šance čtvrté formace. Bambula dobře napadal a vytvořil příležitost pro Ondřeje Kovařčíka. Jenže forvard Jukuritu tváří v tvář Lehtinenovi nezakončil. Druhá polovina patřila jednoznačně hráčům v červených dresech. Zlepšený výkon pečetil tlak v závěru třetiny, když ze slotu pálil Hovorka. Dorážející Radil měl před sebou poloodkrytou branku, jenže gólman Finů ho zastavil levým betonem.

Kovář snížil, Finsko však v závěru odskočilo na dvoubrankový rozdíl

Podruhé na turnaji tak Češi vstoupili do druhého dějství s jednobrankovým mankem. Jenže Finsko od začátku druhé dvacetiminutovky rychlým přístupem Česku prakticky nic nedovolilo. To poznal i Hovorka. Budějovický bek ztratil puk při pokusu rozehrát, čehož využil Eemil Erholtz a prostřelil Zajíčka nad jeho lapačku. „Mikuláš Hovorka odehrál skvělý zápas, měl tam výborné akce. Že udělá chybu, to se stane. I Finové udělali chyby, jenže my jsme je nepotrestali,“ říká hlavní trenér o výkonu nejlepšího hráče zápasu.

N adruhé straně mohl být Jukka Jalonen s výkonem svého týmu spokojený. Lehtinen čekal na těžší zákrok ve druhém dějství až do 28. minuty, když musel likvidovat nebezpečnou střelu Beránka z levého kruhu. Ve 30. minutě už ale přišlo snížení. Dobré napadání elitní letky vyústilo v chybu Finů. Rychlovský našel zpoza branky Jakuba Kováře, jenž z bezprostřední blízkosti propálil Lehtinena.

Juniorský mistr světa pak mohl na dálku sledovat přesilovkovou kombinaci svých spoluhráčů. Na vrcholu vzorce byl Kaski, jenž pálil od modré čáry. Jeho pokus se šťastně otřel o Marcuse Nurmiho, od jehož zad se dostal za záda bezmocného Zajíčka. Závěr druhé periody navíc zkomplikovalo vyloučení Gazdy. Český tým tak zahájil třetí dějství v oslabení za stavu 1:3.

Finsko dokráčelo k vítězství

Finové věnovali volný den nácviku přesilových her a ukázali, že mají v repertoáru několik variant. Jednu z kombinací zakončoval ranou bez přípravy Nurmi, ale jeho pokus z mezikruží zamířil jen do plastronu klečícího Zajíčka. Byli to nadále Seveřané, kdo kontroloval hru. Svěřencům Radima Rulíka se totiž vůbec nedařilo zabydlet v útočném pásmu.

Přesto dokázali vytvořit šance. Do jedné z nich se dostal Radil. Pardubický střelec byl při zakončení ze slotu faulován, přesto dokázal vystřelit a Lehtinen musel vykopnout svůj pravý beton. Následně bylo pro české barvy ještě veseleji. Početní výhodu parádně zakončil z pravého kruhu David Kaše. Litvínovský forvard měl dostatek času na pravém kruhu a střelou na bližší tyč snížil na jednobrankový rozdíl.

Nicméně ten nevydržel dlouho. V 51. minutě totiž nachytal Zajíčka nahozeným pukem z vrcholu kruhu Hannes Björninen a bylo rozuhodnuto – 2:4. „Neodehráli jsme špatné utkání. Finové byli efektivnější v zakončení. Měli úspěšnost přes 16 %, my 7 %. Rozhodla větší střelecká úspěšnost,“ hodnotí sobotní klání Radim Rulík.

FINSKO – ČESKO 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Hyry (Erholtz, Jääskä), 25. Erholtz (Luoto), 39. Nurmi (Kaski, Borgström), 51. Björninen – 30. Kovář (Rychlovský, Radil), 49. D. Kaše (Horák)

Finsko: Lehtinen (Larmi) – Kemiläinen, Vittasmäki, Kaski (A), Reunanen, Eronen, Utunen, Mattila, Rissanen – Jormakka (A), Kapanen, Luoto – Huuhtanen, Borgström, Puistola – Nurmi, Björninen (C), Ranta – Erholtz, Hyry, Jääskä.

Česko: Zajíček (Málek) – Zámorský (C), Král, Košťálek, Hájek, Gazda, Pyrochta, Galvas, Hovorka – Radil, Kovář (A), Rychlovský – Najman, D. Kaše, Stránský – Beránek, Horák (A), Flynn – Bambula, M. Kovařčík, O. Kovařčík.

druhé utkání: Švédsko - Švýcarsko 5:2