A-tým: Nejlepší momenty Švýcarských hokejových her

Historicky druhé Švýcarské hokejové hry má národní tým za sebou a stejně jako v předchozím případě skončil na druhém místě za Švédskem. Turnaj byl ale pro Čechy speciální, jelikož úvodní zápas turnaje hostila pražská O2 arena.

Otočka nároďáku rozjela oslavy v O2 areně

Dlouho očekávaný duel a poslední domácí zastávka v kalendářním roce 2023. I tak by se dalo popsat utkání mezi Českem a Finskem, které se v O2 areně hrálo 14. prosince. 17 013 diváků přihlíželo aktivní hře reprezentace, která i přes řadu šancí prohrávala proti Suomi po dvaceti minutách 0:1.

Fanoušci ale hnali Čechy za vyrovnáním, o které se na začátku prostřední periody postaral nejlepší střelec týmu David Tomášek. Pas Filipa Pyrochty přes celé hřiště přebral na útočné modré Pavel Kousal, jenž posunul mezi kruhy na osamoceného Tomáška a bývalý hráč Sparty ve známém prostředí srovnal po bekhendové kličce na 1:1.

Skvělé výkony předváděl ve výborné atmosféře brankář Dominik Pavlát, jenž naprosto zatarasil prostor mezi třemi tyčemi a nepropustil za svá záda už žádnou střelu Finů. Naopak na druhé straně bylo po akci čtvrté útočné formace rušno. Jakub Flek společně s bratry Kovařčíky způsobovali obraně soupeře problémy po celý zápas a připsali si i rozhodující akci.

Po střele Michala Kovařčíka z levého kruhu zůstal gólman Säteri zamrznutý, zatímco se kotouče chopil Ondřej Kovařčík a po rychlé kličce na zadní tyč zasunul puk do odkryté klece.

Závěrečný nápor už Češi ustáli a za bouřlivého potlesku tribun slavili čtvrté vítězství na turnajích Euro Hockey Tour v řadě.

Snový debut Jakuba Rychlovského

Jakub Rychlovský z libereckých Bílých Tygrů dostal proti Švýcarsku první šanci předvést se v dresu se státním znakem na prsou. A příležitosti využil naprosto dokonale. Dlouho nerozhodný výsledek totiž přiklonil na stranu Čechů ve 26. minutě.

Michal Kovařčík obkroužil branku Genoniho a adresoval zajímavou nabídku do slotu, kam dojížděla hned dvojice lvů. Právě Jakub Rychlovský předvedl i své fotbalové umění, když si kotouč rychle přikopl na čepel a nekompromisním zakončením přes beton domácího gólmana otevřel svůj gólový účet v národním týmu.

Michal Kempný sestřelil domácí Švýcary v prodloužení

Po slepených brankách Jakuba Rychlovského a Davida Tomáška zareagovali Švýcaři na začátku závěrečné periody rovněž dvěma trefami v krátkém sledu. Utkání tak po šedesáti minutách nepoznalo vítěze a rozhodovat muselo prodloužení.

V nastaveném času hrál národní tým tak dlouho s pukem na holi, až se prosadil. Michal Kempný zamířil s pukem na holi ze středního pásma až na vrcholek levého kruhu, kde si brzdou položil bránícího Jägera a přesnou ranou zápěstím zamířil na zadní tyč. Vystřelil tím páté vítězství v řadě od příchodu Radima Rulíka na pozici hlavního trenéra české reprezentace.

Boj se Švédy až do poslední minuty

O triumf na Švýcarských hokejových hrách, ale také o vedoucí pozici v průběžné tabulce celého seriálu Euro Hockey Tour si to národní tým rozdal s výběrem Tre Kronor. Aktivní Švédi vedli v 53. minutě už 4:1, ale museli odrážet mohutnou koncovku Čechů.

O minutu později se totiž se štěstím prosadil Petr Kodýtek, na něhož necelých šedesát vteřin před sirénou navázal důrazný Daniel Voženílek. Risk bez brankáře ale tentokrát nevyšel a pojistku Švédů přidal do prázdné branky Marcus Sörensen. I tak se ale oba týmy musely prát o body až do posledních vteřin a vzepření Čechů bylo i přes únavu obdivuhodné.