A-tým: Povedený úvod zastíněn aktivitou Švédů. Češi padli 1:4

Národní tým na Švýcarských hokejových hrách ztratil body pouze s Tre Kronor. A historie se opakovala i na úvod turnaje v Karlstadu. Češi začali dobře a dali první gól, jenže od té doby aktivnější Švédové otočili skóre a dokráčeli pro vítězství 4:1.

Nepovedený závěr první třetiny se stal osudným

Národní tým se prezentuje pod Radimem Rulíkem velmi aktivním hokejem. To potvrdil i na začátku první periody, kdy častěji tvořil před gólmanem Högbergem. I do první brankové příležitosti se dostali hráči v červených dresech. Růžička připravil šanci pro Jaška, jenž však z bezprostřední blízkosti nedokázal dotlačit kotouč za levý beton.

Výborný vstup korunoval v 8. minutě extraligový hráč s téměř dvěma body na zápas z posledních deseti duelů. Rychlovský z levého křídla hledal na mezikruží právě Martina Růžičku, jenž potvrdil instinkt střelce. Prudkou přihrávku jen tečoval směrem na branku a po šesti letech v reprezentaci mohl slavit gólový comeback. Prostřední pasáž následně moc brankových příležitostí nenabídla.

Pak ale přišla temný závěr českého týmu. Nejprve využil zaváhání Čechů na útočné modré Linus Johansson. Švédský forvard to v situaci dva na jednoho vzal na sebe a prostřelil Málka mezi betony. O minutu později přišla další rána. Wallmark najel do pásma z druhé vlny. Šikovnou stahovačkou přešel přes obránce až do zakončení. Jenže u kotouče byl první Marcus Sylvegård, který překonal roztaženého brankáře.

Švédská převaha další gól nenabídla

V Löfbergs Areně panovala poměrně komorní atmosféra. A to i přes to, že celek ze severní Evropy si přenesl závěrečnou pohodu z koncovky první třetiny také do druhého dějství. Švédsko bylo výrazně aktivnější a neměnný stav držel jen spolehlivý gólman Málek. V první desetiminutovce totiž musel čelit hned osmi střeleckým pokusům. Gólman Linköpingu zasahoval za stejnou porci minut jen jednou.

Cestu za srovnáním komplikovalo také vyloučení. Dobře vypadající přesilovka soupeře často končila zakončením středního útočníka ze slotu. Málek ale proti Frödénově ráně bez přípravy parádně vykopl pravý beton. Národní tým po soustavném tlaku severského soupeře dostala zpátky do útočného pásma až první přesilovka Čechů v utkání.

Ta byla navíc zesílena dalším trestem pro švédského hráče a svěřenci Radima Rulíka dostali šanci čtyřiatřicet vteřin trvající přesilovku pěti proti třem. Obranné obětavé trio včele s De La Rosem ale situaci zvládlo a nedovolili české pětici žádnou nebezpečnou kombinaci. Hráči ve žlutých dresech si tedy po dobře zvládnutém průběhu odnesli do kabin jednobrankový náskok.

Domácí dokráčeli pro vítězství

Aktuálně druhý celek EHT čekal před závěrečnou dvacetiminutovkou těžký úkol – prosadit se proti dobře fungujícímu týmu Švédů. Poté, co Högberg lovil kotouč ze své klece, nemusel řešit takřka žádnou nebezpečnou akci Čechů. Naopak Málek musel být opět v pozoru. Nejprve ho zkoušel nachytat z pravého kruhu Persson. Brankář působící ve Finsku však se štěstím ustál.

Následně musel vyřešit také další nebezpečné přečíslení. Situaci dva na jednoho vzal na sebe Friberg. Nicméně jeho nebezpečný pokus jedenadvacetiletý gólman vyrazil maskou. Další šance už skončila za jeho zády. Účastník posledního mistrovství světa Jacob de La Rose dostal mnoho času na mezikruží, odkud prostřelil Málka nad pravý beton. Dominance Švédů pokračovala další akcí.

Ejdsell tentokrát v situaci dva na jednoho naservíroval přesně přes osu puk pro Frödéna, jenž však ve slibné šanci těsně minul. Na 4:1 zvýšil v 53. minutě Victor Ejdsell. Forvard, který dokonale zná tamní arénu, trefil přes obránce z vrcholu kruhů nechytatelně nad Málkovu lapačku.

Český tým tak v prvním zápase padl 1:4.

Hodnocení hlavního trenéra Radima Rulíka:

"Rozdíl mezi námi a Švédy byl zatím asi nejmarkantnější. Prvních dvanáct minut bylo z naší strany velmi slušných. Dali jsme vedoucí gól, ale poté Švédové zabrali. Byli silnější a bruslařsky lepší. V té rychlosti byli přesnější, neutíkal jim puk. Navíc my jsme moc soubojů ani nevytvořili. A když jsme nějaký podstoupili, bylo strašně těžké je urvat. My jsme na to nedokázali reagovat a neudrželi jsme se v útočném pásmu na kotouči. Nepomohli jsme si ani přesilovkou. Sehráli jsme slušně oslabení. Celkově ale byli Švédové silnější, lepší na kotouči, takže jsme se v útočném pásmu skoro neudrželi. V té rychlosti jsme měli hodně nepřesných přihrávek. Celkově hra z naší strany nebyla ideální. Švédové nám toho moc nedovolili. Mají velmi silný tým. Od té doby, co jsem u týmu, byl rozdíl v kvalitě asi nejmarkantnější. Celkově zasloužená výhra Švédů."

ČESKO - ŠVÉDSKO 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 8. Růžička (Rychlovský) – 18. Johansson, 19. Sylvegård (Wallmark, Sörensen), 46. de La Rose (Frödén, Nemeth), 53. Ejdsell (Strömwall)

Česko: Málek (Zajíček) – Kempný (A), Jandus, Hájek, Košťálek, Galvas, Hovorka, Pyrochta, Gazda – Rychlovský, Kovář (C), Radil – Voženílek, Jašek, Růžička (A) – Stránský, Kaše, Najman – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Flynn – Bambula.

Švédsko: Högberg (Larsson) – Nemeth (C), Bengtsson, Carlsson, Persson, Tömmernes (A), Heed, Folin – Ejdsell, Lindberg, Strömwall – Sörensen, Wallmark, Sylvegård – Rasmussen, de La Rose (A), Frödén – Nygärd, Johansson, Friberg – Hållander.

druhé utkání: Finsko - Švýcarsko 4:2