A-tým: Národní tým si proti Švýcarům napravil chuť! Češi vyhráli 5:3

Potvrdit zlepšený výkon proti Finsku a zapsat první vítězství na Beijer Hockey Games. S takovým plánem šel tým Radima Rulíka do nedělního klání proti Švýcarsku. Češi byli v utkání aktivnějším celkem, jenže Švýcaři byli maximálně efektivní. Ve třetí třetině ale národní tým potvrdil dobrý výkon i gólově a zvítězil 5:3.

Češi byli aktivnější, do vedení se ale dostali Švýcaři

Radim Rulík dodržel dosavadní trend v nasazování kapitánů a po Kovářovi se Zámorským oblékl dres s „céčkem“ další hráč – lídr kanadského bodování extraligy Jan Růžička. Jeho letka vstoupila do utkání skvěle. Hned v úvodní minutě totiž zahrozil navrátilec do sestavy Voženílek. Třinecký forvard se proháčkoval před brankáře, Hughes ale pohlídal svoji bližší tyč.

Národní tým diktoval tempo hry. V rozhodující fázi proti bránící pětici často chyběla jen lepší finální přihrávka. Jenže Švýcaři ukázali efektivitu v zakončení. V 15. minutě předvedli rychlý přechod přes střední pásmo a následná souhra končila zakončujícím Baderem od modré čáry. Málek přes clonu hráčů vyrazil kotouč, u něhož byl první Axel Simic a potrestal nedůslednost české obrany.

První dva zápasy nebyly povedené, takže obdržený gól nás trochu rozhodil. Ale jsem rád, že jsme se dokázali vrátit. Myslím si, že jsme byli druhou půlku zápasu lepší,“ konstatuje třinecká opora Daniel Voženílek. Vedoucí gól zcela otočil obraz hry a do nebezpečné příležitosti se dostal po zaváhání obrany Senteler. Forvard Zugu ujel z pravého křídla až před Málka, který musel hasit samostatný únik.

Švýcaři srovnali dvě vteřiny před koncem

Jak začátek předchozí periody patřil hráčům v bílých dresech, úvod druhé zase Švýcarsku. Další rychlý protiútok totiž dobruslil obránce Standler, který zakončoval přečíslení soupeře. Hon za srovnáním navíc zkomplikovalo dobře zvládnuté oslabení. Přesilovka byla na turnaji zbraň federativní republiky. Proti Švédům totiž oba góly vsítila právě v početní výhodě.

Mobilní Češi stupňovali tlak na Hughesovu klec, jenže rotace v útočném pásmu často končily zakončením od modré čáry. „Tlačili jsme je. Celý tým hrál skvěle, i když jsme prohrávali. Nakonec jsme to urvali. Trenéři po nás chtějí, abychom všichni rotovali. To se nakonec vyplatilo,“ říká Libor Hájek. Navíc vzápětí dostal nabito na modrou Petr Zámorský a přes clonícího Voženílka propálil Hughese – 1:1.

Češi nedovolili soupeři takřka nic a převahu potvrdili i gólově. Král nahodil o zadní mantinel a Daniel Voženílek pohotově ze záporného úhlu nahrnul odražený puk na Hughese, od jehož brusle doklouzal do sítě. „Viděl jsem, že je gólman vyjetý a mimo bránu. Chtěl jsem to na něj nahodit, ale samozřejmě to takhle chcete devětkrát a vyjde to jednou. Takže jsem rád, že to tam spadlo,“ popisuje šťastnou trefu Daniel Voženílek. Jenže Švýcarsko opět předvedlo velkou efektivitu, když dvě vteřiny před druhou sirénou dorazil střelu Fora forvard Marc Marchon – 2:2.

Češi třemi góly otočili zápas

Koukali jsme na puk, je to takový blbý zlozvyk, když útočník jede z rohu. Na druhou stranu Švýcaři to udělali dobře, cpali se před branku a vyšlo jim to. Po druhé třetině jsme si to řekli v kabině a zlepšili to,“ komentuje nedůslednost na brankovišti Libor Hájek. Ve 44. minutě ale přišel další trest. Nahození Stadlera totiž tečoval osamocený Taylor Moy, který usměrnil plachtící kotouč mezi Málkovy betony.

Co Lvi nestihli v početních výhodách proti Seveřanům, to naplno vynahradili v neděli. David Kaše dostal přihrávku na pravý kruh, odkud hledal na brankovišti Horáka. Jeho pas si smolně srazil do vlastní branky Frick, jenž nahrávku litvínovského forvarda tečoval mezi betony přesunujícího se Hughese – 3:3.

Ofenzivní převahu korunoval v 53. minutě Libor Hájek. Obránce se zkušenostmi z NHL vypálil z vrcholu levého kruhu a překvapil Hughese ranou nad lapačku. Švýcarsko to zkoušelo v závěru se šesti muži v poli. Jenže ofenzivní snahu za srovnáním překazil svým druhým gólem Daniel Voženílek. Třinecký útočník vystihl rozehrávku a do odkryté klece korunoval vítězství 5:3.

ŠVÝCARSKO - ČESKO 3:5 (1:0, 1:2, 1:3)

Branky a nahrávky: 15. Simic (Bader), 40. Marchon (Fora), 44. Moy (Stadler) – 33. Zámorský (Flynn), 39. Voženílek (Král), 51. D. Kaše, 53. Hájek (Gazda), 59. Voženílek

Švýcarsko: Hughes (van Pottelberghe) – Kreis, Glauser (C), Fora (A), Stadler, Jecker, Jung, Wüthrich, Frick – Moy, Senteler, Kessler – Bader, Rochette, Simic – Scherwey (A), Heim, Marchon – Zehnder, Schmid, Schmutz. Trenér: Patrick Fischer

Česko: Málek (Zajíček) – Kempný (A), Hovorka, Galvas, Zámorský, Hájek, Jandus, Král, Gazda – Voženílek, Jašek, Růžička (C) – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Bambula – Flynn, Horák (A), Beránek – Rychlovský, D. Kaše, Najman. Trenér: Radim Rulík