A-tým: Snová první třetina položila základ k výhře 5:2

Česká reprezentace vkročila do sezony veleúspěšně. Hlavně díky první třetině, kterou soubor trenéra Radima Rulíka vyhrál 4:0, si odnáší triumf ze švédského ledu. Zabodovali nováčci - v bráně i v útoku.

Snová první třetina

Začátek zápasu se nesl v trochu opatrném nádechu, oba týmy vyčkávaly, co ten druhý předvede. Jako první vyzkoušeli dvěma nahozeními Švédové Jakuba Málka, ale český gólman obstál. Větší smůlu měl další debutant v bráně, Švéd Lindobm.

Po jedné z prvních akcí Čechů v útočném pásmu se k dorážce dostal Radan Lenc, který neměl problém trefit odkrytou klec.

Postupně se začalo ukazovat, že pojetí českého týmu v podobě okamžitého napadání a velké aktivity v útočné třetině, kde docházelo k neustálému pohybu, změnám místa a snahám o zakončení, bude fungovat.

Velká energie totiž vyústila v další šance i další gól. Češi se usadili v útočném pásmu a hezkou kombinaci zakončil z hranice brankoviště opět do odkryté brány David Tomášek.

Švédové se sice snažili potěšit domácí fanoušky, avšak nastala pasáž hry, kdy se spíše bojovalo o střední pásmo, šance nepřicházely ani na jedné straně.

Toto vakuum opět rozčesal český tým, který si v útočné třetině vybojoval výhodu. K přesilovce však nedošlo, jelikož nahození Libora Zábranského od modré čáry tečoval Jakub Flek mimo dosah Lindboma.

Zhruba šest minut před koncem se Švédové na chvíli usadili v českém pásmu, nicméně nedostali se do žádné příležitosti ani trvalého tlaku.

A tak opět zabrali Češi. Po kvalitním forčekingu se na kruhu zjevil osamocený Lukáš Sedlák, který přesnou a rychlou ranou nejen zvýšil na 4:0, ale také vyhnal Lindboma z brány.

Po první třetině se tak šlo do kabin za stavu 4:0 ve prospěch českého týmu.

Podobně povedená druhá třetina

Druhá třetina přinesla počáteční aktivitu Švédů, což se vzhledem k první třetině dalo očekávat. Málek však český tým držel a připsal si několik důležitých zákroků.

Po části hry, kdy se puk přeléval z jedné strany na druhou, se v českém pásmu usadili na delší dobu Švédové. Ti se snažili napodobit české snažení, nicméně proti byl Málek nebo obětavé české bloky.

Hokej ve druhé třetině byl neurovnaný, puk často přeskakoval hokejky, ale zároveň byl také pořádně svižný. Více ze hry měli v první půlce druhé třetiny Švédové, za což byli gólově odměněni. Na kruhu zůstal nikým nehlídaný Tim Heed, který zakončil přesně nad Málkovo rameno.

Na český tým gól zapůsobil jako budíček. Češi rázem opět převzali otěže zápasu a tlačili domácí v jejich pásmu. A i oni se po lepší pasáži gólově prosadili. Důraz a napadání opět přinesl ovoce, jelikož se po hezké individuální akci prosadil bekhendem Adam Kubík, který si tak v prvním zápase v národním dresu připsal také první gól.

Poté se hra celkem vyrovnala, jediné vzrušení přinesla přesilová hra domácích, nicméně i ta zůstala nevyužita.

Konec prostředního dějství patřil českému výběru. Rychlé protiútoky však gól nepřinesly. Nejblíže byl Lukáš Sedlák, jeho zakončení ale zůstalo jen na brankové čáře. Puk tam zachránil jeden ze švédských obránců.

Na kostce po druhé třetině svítilo skóre 1:5.

Málek drama nepřipustil

Do třetí třetiny vstoupili svižně domácí, kteří se snažili křižnými přihrávkami přes české pásmo rozhýbat obranu, nicméně české hokejky byly rychlejší a puk dokázaly vypíchnout.

Tlak domácích umocnila přesilovka po sekání Jana Košťálka, nicméně i toto oslabení Češi spolehlivě ubránili.

Na Švédech byla poté vidět větší frustrace, mnohem více dohrávali souboje, nicméně český tým to nijak nerozhodilo. I proto, že za sebou měl spolehlivého Málka, který ve velké šanci vychytal Ejdsella, k tomu ho o pár sekund později podržela i branková konstrukce.

Hra pak byla plná nepřesností na obou stranách, více dopředu se ale přeci jen drali domácí, kteří se snažili ještě rozradostnit své fanoušky.

A to se jim také podařilo. Švédové díky rychlému přechodu přes střední pásmo překvapili obranu Čechů, nahození od mantinelu Málek jen vyrazil před sebe a s dorážkou neměl Vicor Ejdssel problém.

Švédský tým se dostal do velkého tempa, nicméně když se mu naskytla šance, ztroskotal na brankáři Málkovi.

Český tým se také dostal do hry a díky několika povedeným akcím rozbořil tlak domácích, jenž byl otupen také vyloučením Joakima Nygarda.

Přesilovka sice využita nebyla, ale momentum se překlopilo na stranu Čechů, kteří dlouho nepustili Švédy do svého pásma. Zápas se v poslední pěti minutách spíše jen dohrával a nic vážnějšího se nestalo, a to i přes to, že Švédové zhruba dvě minuty před koncem odvolali gólmana.

Český tým zapsal úspěšnou premiéru v sezoně, švédský výběr porazil zejména díky povedené první třetině 5:2.

ŠVÉDSKO - ČESKO 2:5 (0:4, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 29. Heed (Ejdsell, Rasmussen), 49. Ejdsell (Persson, Alsing) – 2. Lenc (Tomášek), 5. Tomášek (Lenc, Zábranský), 11. Flek (Zábranský, Kodýtek), 16. Sedlák (Řepík), 31. Kubík.

Vyloučení: 2:2
Střely na branku: 28:35

Švédsko: Lindbom (od 16. Söderström) – Heed, Fantenberg, Persson, Dahlström, Granberg, Alsing, Hansson – Frödén, Lindberg, Dahlén – Petersson, Kempe, Ejdsell – Sylvegård, Rasmussen, Nygärd – Friberg, Johansson, Bengtsson – Eklind. Trenér: Hallam.

Česko: Málek – Zámorský, Pyrochta, Košťálek, Dvořák, Zábranský, Mašín, Jandus, Galvas – Stránský, Špaček, Voženílek – Řepík, Sedlák, Kovařčík – Kousal, Tomášek, Lenc – Flek, Kodýtek, Kubík – Jašek. Trenér: Rulík.