A-tým: Třetí zápas, třetí výhra! Čeští hokejisté porazili Švýcary 1:0

Dokonale zvládnutý Turnaj Karjala. Česká reprezentace ovládla úvodní turnaj sezony se stoprocentní úspěšností. Na závěr se partě trenéra Radima Rulíka povedlo svalit Švýcary 1:0, čisté konto si připsal Dominik Pavlát.

První třetina zase na jedničku!

První pětiminutovka zápasu byla vyrovnaná. Nicméně ze hry měl trochu více český tým, který opět mátl Švýcary pohybem v útočném pásmu a vytvořil si několik zajímavých střel.

Do žádné větší šance se však ani jeden z týmů nedostal. Často se také přerušovalo kvůli zakázaným uvolněním nebo ofsajdům.

Až v deváté minutě poprvé pořádně zahrozili Švýcaři, střela jednoho z útočníků šla těsně vedle. Vzápětí tak mohli zahrozit i Češi, kteří předvedli krásnou narážečku na modré čáře, díky které se Adam Kubík dostal před gólmana Berru, nicméně našel jen jeho lapačku.

Činil se i Dominik Pavlát, pro plzeňského gólmana to byla premiéra v rámci Euro Hockey Tour. Na tečovanou střelu modré stihl zareagovat betonem.

Zhruba šest minut před koncem přišla první přesilová hra zápasu, a to pro český tým. Ten se snažil křižnými přihrávkami rozebrat obranu, ale puk české hokejisty neposlouchal dle představ.

Hned po vypršení však přišla další šance. A tentokrát to Češi sehráli parádně. Rychle kombinovali a zahrozil například opět aktivní Kubík, proti bylo rameno Berry. Švýcarský gólman však nestačil na další akci. Stránský si vyptal za brankou puk, který nabídl v brankovišti Lencovi, jenž se nemýlil.

Švýcaři po dvou oslabeních zapnuli a krátce po gólu se Herzog objevil před Pavlátem, ten ale obstál. Přesilovku dostali i Švýcaři, kteří si vypracovali jednu tutovku, kdy měl Martschini na hokejce gól, nicméně před okrytou klecí mu puk přeskočil hokejku. Víc se toho do konce první periody nestalo.

Švýcarský tlak na Pavláta nestačil

Hned po minutě druhé třetiny se českému týmu podařilo získat další přesilovou hru. Největší šanci v ní měli ale paradoxně Švýcaři, kteří se v útočném pásmu dostali k puku poté, co Pavláta špatně odhadnul situaci a poslal puk za bránu. Odtud se dostal k Lehmannovi, ten ale mířil těsně vedle.

Češi přesilovku nevyužili. Naopak, Švýcaři po ubráněném oslabení ožili a ukázali, jakým trendem se bude vyvíjet prostřední dějství. Češi se totiž do šancí téměř nedostávali, to Švýcaři se nebezpečně usadili v českém pásmu a snažili se o rychlou střelbu, nicméně Pavlát byl jistý.

Druhá třetina ubíhala rychle, hrálo se ve svižném tempu a moc se nepřerušovalo. Tým zpod Alp se dostal nejblíže vyrovnání přibližně v půlce zápasu, kdy Senteler trefil tyčku. Švýcaři gól nemohli oslavit ani v přesilovce, kterou měli po narazení Ambühla na mantinel Ordošem.

Na konci třetiny se do větší šance dostali Češi, a to díky dobré práci Jakuba Fleka. Ze závaru před brankou však gól také nepadl, do kabin se tak šlo opět za stavu 1:0 pro vítěze turnaje.

Pečlivá defenziva klíčem ke stoprocentní bilanci

I třetí třetina začala velmi svižně a hrál se hokej po celé délce kluziště. Jako první to rozčísnul český tým, který dopřál Švýcarům další přesilovku. Krátce po jejím začátku se opět rozezněla tyčka za Pavlátem a Švýcaři působili velmi nebezpečně, nicméně jejich tlak otupilo vlastní vyloučení.

Češi však čas, který z vlastní přesilovky zbyl, nevytěžili nic navíc. Celkově byli ale mnohem aktivnější a usazení na polovině Švýcarů.

I díky tlaku se dostal český tým do pořádné šance, Kodýtek ale z mezikruží v těžké pozici jen trefil Berru. O pár vteřin později opět Kodýtek trefil beton, následně byla jeho střela zblokována. Neprosadil se ani Kousal po úniku z vlastního pásma.

Švýcaři se poté snažili útočit, ale srážela je nepřesnost. Ta byla však vynucena dobrou obranou českého týmu.

Ten se naopak nikam nehnal a trpělivě vyhazoval puky ze svého pásma. Šetřil tak čas a zároveň nedovolil Švýcarům trvalou převahu. Dvě a půl minuty před koncem zůstala švýcarská brána prázdná a hrálo se 6 na 5. Za Pavlátem se v jeden moment opět ozvala tyčka, těsně před koncem zápasu dostal na brankovišti nikým nehlídaný přihrávku jeden ze švýcarských útočníků, ale Pavlát se parádně dokázal přesunout. I díky tomu česká družina dokázala dovést zápas do vítězného konce.

ČESKO - ŠVÝCARSKO 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Lenc (Stránský, Špaček)

Česko: Pavlát (Málek) – Pyrochta, Zábranský, Ticháček, Knot, Mašín, Zámorský (A), Galvas, Jandus – Lenc, Špaček (A), Stránský – Ordoš, Jašek, Řepík (C) – Kubík, Kodýtek, Flek – Kovařčík, Filippi, Kousal.

Švýcarsko: Berra (van Pottelberghe) – Marti (A), Kukan, Geisser, Egli, Berni, Heldner, Le Coultre – Thürkauf (C), Richard, Bertschy – Herzog, Senteler, Martschini – Andrighetto, Ambühl (A), Simion – Schmid, Heim, Riat – Lehmann.