A-tým: Pátá výhra pro národní tým! V prodloužení rozhodl Kempný

Česká reprezentace se v sobotu podvečer postavila domácímu celku. Na obou týmech byla vidět velká hladovost. Švýcaři toužili po prvních bodech, Češi zase chtěli zůstat stoprocentní. Průběh zápasu tomu odpovídal, střídaly se dobré pasáže obou týmů. Utkání nakonec dospělo do prodloužení, ve kterém se radovali Češi.

Velké šance domácích likvidoval Kořenář

Na domácích byla už od začátku vidět velká chuť. Hýřili aktivitou a měli velmi dobrý začátek, kdy nebezpečnou střelou prověřili Josefa Kořenáře, ten ale předvedl dobrý zákrok.

Českému týmu se v první fázi úvodní třetiny nedařilo přecházet střední pásmo, více ze hry měli rozhodně domácí.

První třetina plynula rychle, skoro vůbec se nepřerušovalo. Posléze se konečně dostali do hry i Češi, kteří si vybojovali přesilovku, nicméně největší šancí v ní mělo Švýcarsko, to ale nedokázalo využít přečíslení dva na jednoho.

Po přesilovce si větší šance vypracovávali opět Švýcaři, nicméně buď nemířili přesně, nebo ztroskotali na Kořenářovi, jenž působil velmi jistým dojmem.

Před koncem třetiny se do velké šance dostal i český výběr, nicméně i tato šance zůstala nevyužita. Tentokrát se zaskvěl domácí gólman, jenž se stihnu parádně přesunout. Domácí se s blížícím se závěrem periody usadili v pásmu českého týmu a díky aktivitě si pár sekund před sirénou zajistili přesilovou hru.

Skvělá práce před bránou = dvoubrankové vedení!

Na úvod třetiny si Švýcaři zahráli přesilovou hru, nicméně opět nechali zaskvět se Kořenáře.

Následně se obraz hry oproti první třetině kompletně obrátil. Češi byli přesnější, agresivnější i aktivnější. Z této snahy vyplynula také první branka. Michal Kovařčík objel soupeřovu branku a poslal puk před ni. Tam číhal nikým nehlídaný Jakub Rychlovský, který neměl problém trefit odkrytou bránu. „Abych řekl pravdu, tak mi to asi ještě nedochází. Snažil jsem se soustředit na celý zápas, protože toho bylo pořád dost. Radost určitě přijde," usmíval se po utkání premiérový střelec.

Čechy gól neuspokojil – naopak. Působili mnohem lepším dojmem, Švýcarům se vůbec nedařilo přejít střední pásmo. Aktivitu využili svěřenci trenéra Radima Rulíka k další přesilové hře. Tu tentokrát využili. Gól padl opět z předbrankového prostoru, tentokrát pálil mimo dosah gólmana Genoniho David Tomášek.

Zbytek druhé třetiny se nesl v duchu švýcarské snahy o zdramatizování, avšak česká obrana byla pozorná. A když už se Švýcaři dostali do šance, jejich naděje zničil Kořenář. Zlepšený výkon tak českému týmu přinesl dvoubrankové vedení, které si odnesl do druhé pauzy.

Dva góly v rychlém sledu zařídily remízu

Švýcaři začali třetí třetinu tlakem, ze kterého pramenila přesilová hra. Tu Švýcaři proměnili hned po pár sekundách. Po vyhraném buly a nahrávce se mezi kruhy obejvil nikým nehlídaný Tyler Moy, který prostřelil Kořenáře.

Netrvalo to dlouho a bylo srovnáno. Herzog hezkou nahrávkou vyslal Scherweyho do úniku, švýcarský útočník Kořenáře překonal prostrčením kotouče mezi betony.

Švýcarský tým působil jako politý živou vodou. Pálil ze všech pozic, Kořenář ale povětšinou na střely dobře viděl a se zákroky neměl problém. V další přesilovce se Švýcarům dařilo výborně kombinovat. Čechy jednou zachránila tyčka, pak zase Kořenář. "Na čtyři minuty nás tam zamkli, během chvilky vyrovnali a šlo se odznova,“ odfrknul si gólman Sparty.

Po oslabení se do ojedinělé šance dostal Kousal, Genoni byl v bráně Švýcarska pozorný. Kolem dvanácté minuty třetí třetiny se Čechům podařilo zamknout domácí v jejich pásmu, ti ale dobře bruslili, a tak Čechům nedovolili žádnou kloudnou střelu.

Pár minut před třetí sirénou se do pásma soupeře nastěhovali Češi, kteří se snažili kombinací najít vhodnou pozici, avšak případné střely končily buď na gólmanovi, nebo na ochotně blokujících obráncích. Minutu před koncem se do přečíslení dva na jednoho dostali Švýcaři, Andrighetto se rozhodnul střílet, ale Kořenář podržel český tým. „To by zamrzelo, kdyby nám dali góly takhle v závěru, ale naštěstí jsme to zvládli,“ oddychnul si Kořenář. Základní hrací čas tak skončil remízou.

Prodloužení pro Čechy!

V prodloužení byly oba týmy velmi opatrné a vážily si kotouče. Do úniku se však dostal Michal Kempný, před kterým upadl švýcarský obránce. Kempný měl tak dost času na střelu, kterou umístil naprosto přesně.

Český tým tak vyhrál pátý zápas za sebou, byť tentokrát v prodloužení. V neděli se od 13:00 střetne se Švédskem v přímém souboji o vítězství v turnaji.

ŘEKLI O UTKÁNÍ...

Švýcarsko – ČESKO 2:3 pp. (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 42. Moy (Biasca), 43. Scherwey (Herzog) - 26. Rychlovský (M. Kovařčík), 28. Tomášek, 63. Kempný

Švýcarsko: Genoni (van Pottelberghe) – Kukan, Glauser, Marti, Loeffel, Frick, Heldner, Berni, Aebischer – Thürkauf (C), Malgin, Moy – Andrighetto (A), Corvi, Herzog – Biasca, Jäger, Riat – Scherwey (A), Richard, Bertschy – Künzle. Trenér: Patrick Fischer

Česko: Kořenář (Pavlát) – Kempný (A), Hovorka, Pyrochta, Jandus, Mašín, Zábranský, Král, Ticháček – Červenka, Špaček (C), Flek – Voženílek, Kodýtek, Stránský (A) – Rychlovský, Tomášek, Kousal – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Beránek – Lenc. Trenér: Radim Rulík