Češi si poradili s Nory, Švýcarsko udolalo Kanadu

Nabitý sobotní program žádné překvapení nepřinesl. Češi zvládli roli favoritů a poradili si 2:0 s Nory. Nulu udrželi taktéž Američané, kterým se podařilo přehrát Dány 3:0. Největší drama nabídl souboj Kanady se Švýcarskem, ze kterého výsledkem 3:2 vzešli vítězně hokejisté ze země helvétského kříže. Finové se dlouho trápili s Rakušany, přesto si vítězstvím 3:1 zajistili tři body. Večer byly k vidění dvě zcela jednoznačné záležitosti. Lotyši deklasovali Kazachstánce 7:0, Švédi zase smetli Francii 4:0.

USA – Dánsko 3:0

Spojené státy americké jsou na turnaji stále stoprocentní, když potvrdily roli favoritů a poradily si s Dány. Ti vůbec poprvé vyšli střelecky naprázdno, přičemž americký gólman Casey DeSmith vychytal svou premiérovou nulu na šampionátu. Všechny góly zápasu padly v závěrečné třetině, velmi produktivní pak byla první lajna zámořského celku, která se postarala o dva z nich. Tým USA tedy stále drží první příčku ve skupině A, Dánové jsou čtvrtí s náskokem dvou bodů na páté Němce.

Branky a nahrávky: 50. Gauthier (A. Tuch, Tynan), 56. A. Tuch (Grimaldi, Perunovich), 60. Grimaldi (A. Tuch). Vyloučení 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 8951.

Norsko – Česko 0:2

Národní tým si pohlídal duel s nevyzpytatelnými Nory a díky výhře za tři body si zajistil postup do čtvrtfinále. Premiérovou českou nulu na turnaji vychytal Karel Vejmelka, když se mu podařilo pokrýt všech 27 střel. O osudu souboje rozhodla první dvacetiminutovka, ve které se prosadili Dominik Kubalík a Jakub Flek. Češi si utkání zkomplikovali ve 28. minutě, neboť tehdy byl vyloučen za vražení na hrazení na pět minut plus do konce zápasu Daniel Voženílek. Norové dlouhou přesilovku nevyužili, a tak budou mít v příštích duelech co dělat, aby si vybojovali alespoň šanci na postup.

Branky a nahrávky: 13. Kubalík (Košťálek, Červenka), 19. Flek (Kempný, Vejmelka). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 5348.

Rakousko – Finsko 1:3

Finové se s Rakušany překvapivě natrápili. Až do samotného závěru utkání bránili jednobrankový náskok, dvě minuty před koncem ale pojistil výhru Seveřanů Ahti Oksanen. I přes heroický výkon brankáře Davida Madlenera, jenž pochytal 36 střel a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání, tedy naši jižní sousedé musí v posledním zápase porazit Maďary, v opačném případě spadnou z nejvyšší divize mistrovství světa. Finsku náleží po šesti odehraných duelech třináct bodů a třetí místo ve skupině.

Branky a nahrávky: 5. Zwerger (Rossi) – 2. Kapanen (Kakko, Määttä), 8. Suomela (Määttä, Koivisto), 59. Oksanen (Björninen). Vyloučení 2:0. Využití: 0:0. Diváci: 11785.

Kanada – Švýcarsko 2:3

Šlágr sobotního programu nabídl napínavý duel do poslední vteřiny. Švýcaři museli před početnou skupinou svých příznivců dotahovat jednobrankové manko, utkání ale v závěru druhé třetiny otočili. Vedení navýšil ve třetí části Ambühl, a přestože tři minuty před koncem snížil Carcone, tak Kanada utrpěla první porážku na turnaji. Severoamerickému výběru náleží průběžná třetí příčka, hokejisté ze země helvétského kříže se svou stoprocentní bilancí stále skupinu B vedou.

Branky a nahrávky: 30. Toffoli (Laughton, Quinn), 57. Carcone (Hunt, Neighbours) – 34. Hischier (Fora, Fiala), 37. Simion (Marti, Haas), 53. Ambühl (Niederreiter, Corvi). Vyloučení 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 8234.

Švédsko – Francie 4:0

Švédové nepřipustili žádné komplikace a bez větších problémů přehráli Francii. O vítězi utkání bylo jasno už po první třetině, ve které Skandinávci nasázeli všechny góly. Tři korunky jsou stále bez porážky a v tabulce skupiny A se drží hned za vedoucími Spojenými státy americkými. Francie se v současnosti nachází na šesté pozici se ziskem čtyř bodů.

Branky a nahrávky: 2. P. Lindholm (Petersson, Tömmernes), 10. Zetterlund (Pudas, Tömmernes), 17. Berggren (Carlsson, Tömmernes), 20. Zetterlund (Lindberg, Raymond). Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 8454.

Kazachstán – Lotyšsko 0:7

Po výhře nad Slovenskem Kazachstánci další skalp nepřidali. Domácí Lotyši měli utkání pod kontrolou, soupeře před vyprodanou halou deklasovali a zapsali svou doposud nejvyšší výhru na šampionátu, a tak jejich účast ve vyřazovací části nabírá reálných obrysů. Tak se stane za předpokladu, že Lotyšsko uhraje alespoň jeden bod, nebo Slovensko ve zbývajících zápasech alespoň jednou ztratí. Kazachstánu patří se čtyřmi body šesté místo.

Branky a nahrávky: 16. Ri. Bukarts (Dzierkals, Šilovs), 18. Batna (Zile), 22. Dzierkals (Batna, Ro. Bukarts), 30. Abols (Daugavinš, Balcers), 40. Indrašis (Ri. Bukarts, Freibergs), 50. Daugavinš (Balcers, Abols), 52. Abols (Balcers, Daugavinš). Vyloučení 5:3. Využití: 0:2. Diváci: 9200.