U18: Češi jdou do finále Hlinka Gretzky Cupu! Finsko smetli 8:2

Český národní tým do 18 let si před 3877 skvělými fanoušky v Břeclavi poradil s Finy poměrem 8:2, což znamená postup do finále a také jistotu první medaile od roku 2017! Zápas se zlomil ve druhé třetině, kterou národní tým vyhrál 4:0. Boj o zlato proti Kanadě se v Břeclavi odehraje v sobotu od 17:00.

Začátek zápasu byl pro český tým snový. Adamu Titlbachovi se podařilo skórovat hned z první větší šance, když po parádní Kosově přihrávce zužitkoval přečíslení 3 na 1. Za malou chvíli bylo ještě veseleji, jelikož Adam Jecho backhandem zvýšil. Neuběhlo ani pět minut a Češi vedli 2:0!

Čechů byl samozřejmě najednou plný led a vytvářeli si další šance, úplně volný před bránou byl například Pohludka, vidět byl i nadále Jecho. Přesilovku se ale národnímu týmu využít nepodařilo, v podstatě všechny střely Finové zablokovali.

Naopak výběr Suomi byl úspěšnější. Češi se v oslabení sice drželi velmi slušně, nicméně pak za Milotu propadlo nahození Emila Hemminga od modré čáry – 2:1. V závěru ještě mohli domácí hrát druhou přesilovku, Adam Titlbach ale trest odvolal!

Ve druhé třetině se utkání zlomilo. Češi byli o řád aktivnější, místy se hrálo v podstatě na jednu branku. Převaha se projevila také gólově. Kos po pěkné kombinaci ještě neuspěl, pak už se ale národní tým prosadil. Nejprve Jiří Klíma překvapil Rimpinena z levé strany, finskému gólmanovi pak propadla i střela Maxmiliana Currana po objetí brány – 4:1. Lapačka mladého gólmana dnes skutečně nebyla ve formě. No a když si Rimpinena za chvíli vymíchal z úniku i Adam Benák, tak už se finský brankář poroučel na střídačku a do hry pustil kolegu Saarinena. Ani ten ale český gólostroj nezastavil, po pěkné kombinaci ho příklepem překonal Oskar Lisler – 6:1.

Jediný slušný tlak si výběr Suomi vytvořil až v závěru třetiny, domácí ale podržel pozorný brankář Milota.

Bylo znát, že třetí třetina už se jen a pouze dohrávala, o vítězi bylo jasno. To však vůbec nerozhodilo více než 3800 fanoušků, kteří si atmosféru naplno užívali. A nakonec přišly ještě další góly. Po proskočení do mezikruží zvyšoval Adam Titlbach, z přečíslení alespoň symbolicky snížil dnes dvougólový Emil Hemming. Skóre pak definitivně uzavřela gólová dorážka Benákovy akce Ondřejem Kosem – 8:2.

Na pověstnou „desítku“ nakonec nedošlo, nadšení na české straně je ale obrovské, jelikož osmnáctku v sobotu od 17:00 čeká boj o zlato proti Kanadě. Ta si v semifinálovém klání v Trenčíně poradila s USA 7:2.

ČESKO – Finsko 8:2 (2:1, 4:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 4. Titlbach (Kos), 5. Jecho (Fibigr), 31. Klíma (Hlinský), 34. Curran (Lisler), 37. Benák (Titlbach), 38. Lisler (Benák, Jiříček), 43. Titlbach, 47. Kos (Benák) – 19. Hemming (Jokinen), 44. Hemming (Välilä, Sinivuori).
Rozhodčí: Cabák, Mrkva – Blažek, Lederer.
Vyloučení: 1:4.