Česká osmnáctka na MS podlehla Slovensku, Švédové deklasovali Kanadu

Mistrovství světa hráčů do 18 let v ledním hokeji odstartovalo. První hrací den nabídl hned čtyři utkání, některé z nich přinesly překvapivé výsledky. Švédové vysoko přejeli Kanadu, hokejisté USA naopak dle očekávání jednoznačně zvítězili nad Lotyšskem. Do akce šla také česká reprezentace, která se na úvod turnaje podlehla Slovensku, a domácí Švýcaři svedli napínavý boj s Finskem.

Derby pro Slovensko. Češi dotáhli ztrátu, poté padli v nájezdech

Národní tým zahájil šampionát zápasem se Slovenskem. To vstoupilo do utkání lépe, když v 11. minutě Adam Cedzo využil přesilovou hru. Češi se v úvodní dvacetiminutovce těžko dostávali do útočného pásma, hlavně důvodem nedisciplinovanosti, protože hned v první třetině nastřádali deset trestných minut.

Ve 24. minutě navíc přišel další slovenský zásah. Adam Cedzo si všiml odraženého kotouče u brankové čáry a doklepl ho do odkryté části klece. Dvoubrankový náskok ale soupeřovi nevydržel. Národní tým nastartoval k vyrovnání Adam Csabi, který v rychlém úniku bekhendem překonal Urbana. Uplynulo 106 vteřin a Češi se radovali znovu. Tentokrát Eduard Šalé zvolil střelu od levého kruhu ke vzdálenější tyči a vyrovnal na 2:2.

Nerozhodný stav vydržel i ve třetí části, přestože slibné šance si vytvořily oba celky. Obrat mohl ve 39. minutě dokonat Jiří Felcman, který orazítkoval svým pokusem tyč, po něm ujel osamoceně ke slovenskému gólmanovi Šalé, jenže nebyl v zakončení přesný.

Utkání nerozhodlo ani prodloužení, a tak došlo k rozuzlení pomocí nájezdů. V páté sérii vystřelil Slovensku bonusový bod Daniel Alexander Jenčko. Česká reprezentace tak na úvod šampionátu podlehla Slovákům 2:3 po nájezdech.

Česko – Slovensko 2:3sn (0:1, 2:1, 0:0 – 0:1)
Branky a nahrávky: 38. Csabi (Jecho, Vochvest), 40. Šalé (Šimek) – 11. Cedzo (Štrbák, Jenčko), 24. Cedzo (Kukumberg, Pišoja), rozhodující nájezd Jenčko.

Jednoznačná švédská jízda, Kanadu smázli osmi góly

Švédové vstoupili do utkání velmi aktivně a po 14. minutách hry vedli už 5:0. Přestože následné dvě třetiny měla Kanada střelecky navrch, na rozjeté Seveřany nestačila. Navíc nedokázala najít klíč na gólmana Noaha Erlidena, který pokryl všech 30 pokusů kanadského výběru. Švédové tak nakonec zvítězili vysoko 8:0. Nejvíce bodů v utkání zaznamenal obránce Axel Sandin Pellikka (1+4).

Kanada – Švédsko 0:8 (0:5, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 4. Stenberg (Willander, Unger Sörum), 5. Nordh (Sandin-Pellikka), 11. Dower Nilsson (Sandin-Pellikka, Forsfjäll), 13. Sandin-Pellikka (Stenberg, Lindstein), 14. Wahlberg (Forsfjäll), 26. Forsfjäll (Lindstein, Sandin-Pellikka), 42. Stenberg (Wahlberg, Sandin-Pellikka), 57. Unger Sörum (Stenberg, Wahlberg).

USA i po bezbrankové úvodní třetiny proti Lotyšům nezaváhaly

Ještě v prvním dějství drželi Lotyši s USA krok, dokonce severoamerický tým přestříleli. Nicméně hned na počátku druhé třetiny američtí hokejisté udeřili a do konce prostřední dvacetiminutovky odskočili do tříbrankového rozdílu. Lotyši sice dokázali snížit ve třetí části na 1:4, jenže soupeři si už veškeré další úniky pohlídali, a ještě třemi trefami rozhodli o konečném stavu 7:1 pro USA.

USA – Lotyšsko 7:1 (0:0, 3:0, 4:1)
Branky a nahrávky: 21. Eiserman (Hagens, Hutson), 31. Leonard (Perreault, Terrance), 35. Smith (Leonard, Hutson), 41. Moore (Hutson, Eiserman), 45. Smith (Perreault, Leonard), 55. Guzzo (Nelson, Minnetian), 56. Schulz (Moore, Terrance) – 42. Niedrajs.

Utkání Finska a Švýcarska rozhodla třetí třetina

Velmi vyrovnanou partii sehrály celky Finska a Švýcarska. Skóre se otevřelo až ve druhé části, kdy se Seveřané dvěma v rychlém sledu dostali do vedení 2:0. Ještě v téže třetině se ale Švýcaři dokázali vrátit zpátky do hry, když srovnali na 2:2. Další gólový zápis udělali Finové ve třetí periodě, v 51. minutě navýšili na 3:2. Švýcaři ještě okusili hru bez gólmana, v ní ale naději v podobě vyrovnání nevykřesali a ještě inkasovali. Finové tak na úvod porazili domácí celek 4:2.

Finsko – Švýcarsko 4:2 (0:0, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 26. Järventie (Nurmi, Kiiskinen), 27. Leppä (Lind), 52. Halttunen (Alasiurua, Pieniniemi), 58. Nurmi (Kiviharju, Hynninen) – 37. Braillard (Schneller, Dorthe), 39. Wagner (E. Meier).