Česká osmnáctka podlehla Kanadě. Američané i Finové dali deset gólů

Šestý hrací den světového šampionátu do 18 let byl zakončen také utkáním českého výběru proti kanadskému, který skončil o mnoho lépe pro zámořské mužstvo. Poslední duely základní části letošního mistrovství přinesly také hned dva dvouciferné výsledky, a to z holí Američanů a Finů.

Překvapení se nekoná. Čeští mladíci vysoce podlehli Kanadě

Národní tým vstoupil do úvodní třetiny proti Kanadě velmi obětavě a držel s ní krok. Jenže ho v závěru dějství srazily dvě branky v rychlém sledu. Na počátku druhé pasáže navíc Kanaďané navázali na střeleckou radost a ve 21. minutě navýšili už na 3:0.

V čase 27:45 Angus MacDonell inkasoval pětiminutový trest, česká osmnáctka tak trefou Eduarda Šalého dokázala snížit na 1:3. Nicméně hokejisté javorových listů si vedení znovu vzali zpět. Druhou gólovou radost národního týmu vystřelil Jiří Felcman, nicméně i na jeho branku soupeř odpověděl.

Po prostřední dvacetiminutovce vedli Kanaďané už 5:2. Národní tým se další přesné trefy už nedočkal, zatímco celek ze zámoří se prosadil ještě třikrát. Až v závěru upravil na konečných 3:8 Martin Matějíček. Čeští mladíci tak ve skupině A končí čtvrtí, ve čtvrtfinále narazí na USA, největšího favorita turnaje.

Česko – Kanada 3:8 (0:2, 2:3, 1:3)
Branky a nahrávky: 31. Šalé (Petr, Hradec), 38. Felcman (Šalé), 57. Matějíček (Petr) – 18. Barlow (Howe), 18. Wood (Ritchie, Celebrini), 21. Wood (Celebrini, Price), 34. Wood (Heidt, Barlow), 39. Halaburda (Pharand, Martone), 43. Martone (Halaburda, Price), 45. Lardis (Cristall, Catton), 53. Dragicevic (Celebrini, Ritchie).

Němci dlouho trápili švédské borce, ti ale rozhodli v závěru třetí části

Výběr tří korunek dokázali svěřenci kouče Alexandera Ducka dlouho držet na uzdě. První branka utkání totiž padla až ve třetí třetině v čase 50:42, kdy udeřil dobrou tečí v početní výhodě David Edstrom. Po další přesilovkové trefě, kterou měl na svědomí Tom Willander, pojistil výhru švédských favoritů Gustaf Kangas do prázdné kasy.

Švédsko – Německo 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 51. Edstrom (Stenberg, Willander), 57. Willander (Stenberg, Edstrom), 59. G. Kangas (Nordh).

Američané vyhráli i své čtvrté utkání, domácím Švýcarům dali desítku

Zatímco v první části byla k vidění poměrně vyrovnaná hra, ve zbytku utkání si již favorizované Spojené státy americké dokráčely pro další tříbodové vítězství. Po celkem pětibodovém zápisu Ryana Leonarda a čtyřbodovém Willu Smithovi s Gabem Perreaultem se totiž zastavilo skóre až na cifře desíti vsítěných branek. USA tak s přehledem ovládli tabulku skupiny B bez ztráty jediného bodíku.

Švýcarsko – USA 0:10 (0:4, 0:2, 0:4)
Branky a nahrávky: 1. Fortescue (Leonard, Hutson), 17. Eiserman (Hagens, Vote), 17. Leonard (Buium, Smith), 20. Eiserman (Vote), 21. Perreault (Smith, Leonard), 32. Leonard (Perreault, Terrance), 41. Smith (Perreault, Hutson), 47. Leonard (Smith, Perreault), 48. Buium (TS), 56. Moore (Fine, Buium).

Finové potvrdili roli favorita, Nory smetli deseti góly

V posledním utkání skupiny B v severském souboji jednoznačně zvítězili Fini. Ti si už od úvodu zápasu vytvořili náskok, který nadále zvyšovali. Po první třetině vedli už 4:1, nakonec drama nepřipustili a nad Norskem zvítězili 10:2. Celkově skončili druzí, ve čtvrtfinále se utkají se Slováky. Norové si zahrají o udržení s Německem.

Finsko – Norsko 10:2 (4:1, 4:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 2. Kiiskinen (Nurmi, Kiviharju), 7. Leppä (Eliseev), 13. Väisänen (Kiviharju, Järventie), 15. Kiiskinen (Kiviharju, Nurmi), 31. Muhonen (Hynninen, Kiiskinen), 32. Järventie, 33. Halttunen (Väisänen), 40. Kumpulainen (Halttunen, Jokinen), 56. Halttunen (Kiviharju, Kumpulainen), 59. Helenius (Halttunen, K. Kangas) – 16. Indergaard (Sätre, Myhre), 45. Granath (Björnsgaard).