Češky přepisují historii! V semifinále vyzvou USA. Postup slaví také Kanada a Švýcarsko

České hokejistky porazily ve čtvrtfinále Finsko a poprvé od vzniku ženské reprezentace postoupily do semifinále. V něm se postaví USA, které snadno přešly přes Maďarky. Druhou semifinálovou dvojici pak bude tvořit Kanada, která porazila Švédsko, a Švýcarsko, jenž si poradilo s Japonkami. Poražené celky čeká ve Frederikshavenu skupina o umístění, souboje o medaile se pak odehrají v Herningu.

Finsko – Česko 1:2 po prodloužení (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 49. Tulusová (Holopainenová, Rantalaová) – 37. Pejšová (Mills), 62. Tejralová

České hokejistky se utkaly ve Frederikshavenu s Finkami. Skóre otevřela tři minuty před koncem Daniela Pejšová, avšak celku ze země tisíců jezer se podařilo zásluhou Tulusové ve 49. minutě vyrovnat. Do konce šedesáté minuty branka nepadla, a tak přišlo na řadu prodloužení, které však trvalo jen krátce. Už v jeho druhé minutě překvapila finskou brankářku střelou na bližší tyč Aneta Tejralová, čímž překonala dva milníky - díky její trefe se Finky poprvé po dvaceti letech nepodívají mezi nejlepší čtveřicí, a naopak, Češky v této fázi zažijí svojí premiéru.

Švýcarsko – Japonsko 2:1 po samostatných nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0), po s.n. (2:0)

Branky a nahrávky: 47. Leemannová (Raselliová), rozh. náj. Martiová – 35. Itoová (Hitosatová)

I další čtvrtfinálový souboj nabídl velké drama. Lépe začaly Japonky, které se díky trefě Itoové dostaly pět minut před koncem druhé dvacetiminutovky do vedení. Za Švýcarsko ovšem kontrovala Leemanová, a tak se nakonec i zde šlo do prodloužení. Rozdíl oproti českému zápasu je ale v tom, že zde ani nastavený čas o vítězi nerozhodl. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy, v nichž se prosadily pouze švýcarské hokejistky, a to Martiová a Leemanová. Cesta Japonek za boji o medaile tak skončila už mezi nejlepší osmičkou.

USA - Maďarsko - 12:1 (1:0, 9:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Heiseová (Dunneová, Kesselová), 22. Heiseová (Kesselová, Dunneová), 23. Bilkaová (Brandtová), 25. Panneková (Kesselová, Coyne-Schofieldová), 26. Roqueová (Kesselová, Coyne-Schofieldová), 31. Dunneová (Barnesová, Heiseová), 33. Bilkaová (Knightová, Harveyová), 36. Steckleinová (Kesselová, Harveyová), 36. Harveyová (Bilkaová, Knightová), 38. Heiseová (Carpenterová, Roqueová), 43. Knightová (Bilkaová, Brandtová), 55. Bilkaová (Kellerová, Guildayová) – 53. Huszaková (Metzlerová, Kneeová)

Chvíli to vypadalo, že Maďarky budou Američankám nepříjemným soupeřem. První třetina skončila pro favorita "pouze" 1:0. Ve druhé části ovšem americké střelkyně zapnuly svůj gólostroj naplno. Hned devětkrát dopravily puk za brankovou čáru, což se během jedné třetiny na tomto MS ještě nikomu nepovedlo. V závěru skórovaly ještě dvakrát, a stanovily tak nejjednoznačnější výsledek čtvrtfinálových bojů. Maďarky se zmohly pouze na jediný gól, který už jen korigoval skóre.

Kanada – Švédsko 3:0 (2:0, 0:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 8. Larocqueová (Fastová, Poulinová), 34. Potomaková (Sheltonová), 54. Ambroseová (Potomaková, Maltaisová)

Kanaďanky splnily očekávání, a i ony se dostaly mezi čtyři nejlepší celky turnaje. Švédky se snažily vzdorovat, avšak na své soupeřky herně nestačily. Hráčky kolébky hokeje si rozložily branky rovnoměrně - do každé třetiny jednu. Vítězný zásah zaznamenala už v osmé minutě Larcqueová. Jedná se o jediné utkání, v němž některý z celků udržel čisté konto.