Ženy: Češky v divokém úvodním duelu turnaje padly, Finsko zvítězilo 5:4

Repríza posledního čtvrtfinále mistrovství světa českým reprezentantkám zahájila nový ročník. První duel Euro Hockey Tour proti Finsku byla pořádná bitva, ve které rozhodla třetí perioda. V ní Finky i vinou nedisciplinovanosti Lvic odskočily na rozdíl dvou branek a po vítězství 5:4 oplatily českému týmu porážku z vrcholné akce. Výborným výkonem se blýskla Denisa Křížová, jež zaznamenala hattrick, po zásluze si tak odnesla cenu pro nejlepší hráčku utkání.

Úctyhodných čtrnáct let vedla jako kapitánka národní tým Alena Mills. Tu ve vůdcovské roli nahradila na začátku turnaje obránkyně Aneta Tejralová, jež na šampionátu v roce 2022 gólem v prodloužení poslala Češky do semifinále. Její tým ale nevstoupil do utkání ideálně. Hned po patnácti vteřinách se totiž musel bránit početní hře Finska.

Jenže tu svěřenkyně Carly MaCleodové dokázaly ubránit a už ve čtvrté minutě se dostaly do vedení. Denisa Křížová ukázala parádní dravost. Využila dobrého napadání českého týmu a ve středním pásmu vystihla rozehrávku soupeřek. V přečíslení to z pravého kruhu vzala na sebe a vymetla bližší roh finské svatyně.

Finky byly v úvodním dějství střelecky výrazně aktivnější. Na dobře chytající Škodovou vyslaly hned deset pokusů. Na druhou stranu Keisalaová čelila pouze dvěma ranám. A střelecká aktivita se Finkám vyplatila. Ty kombinovaly v útočném pásmu, až se k zakončení dostala Viivi Vainikkaová. Její pokus prošel přes klubko hráček a zamířil za záda české brankářky, rázem tak bylo srovnáno.

I druhé dějství začalo českým faulem. V přesilovce si Finky vytvořily soustavný tlak, který vyústil ve vedoucí branku. Kotouč se od české hráčky dostal nešťastně na Nelli Laitinenovou, jež ze slotu propálila gólmanku nekompromisně nad její lapačku. Jenže vzápětí v samotném závěru využily přesilovku i Češky. Parádní rychlou kombinaci po ose Pejzlová – Sarnovská zakončila Denisa Křížová. Ta střelou na vyrážečku zapsala svůj druhý gól v utkání.

Finský národní tým se poté opět provinil proti pravidlům, a i další početní výhoda bronzových medailistek z posledního mistrovství světa se povedla náramně. Denisa Křížovázachovala klid, podržela kotouč na své holi a další střelou na vyrážečku zkompletovala hattrick. „Je to příjemné, to je jasné, góly dává každý rád,“ culila se střelkyně.

Třetí gól v síti Keisalaové Lvice nakopl a působily aktivnějším dojmem. Jenže hráčky Suomi ve 37. minutě dokonale sehrály situaci 3 na 3, když Jenniina Nylundová natáhla obranu přes osu a nahrála přesně na hůl Julii Liikalaové. Ta se do poloodryté klece nemýlila a do šaten se odcházelo za stavu 3:3.

Střelecká převaha domácího celku nadále pokračovala. Vždyť za čtyřicet minut hry tým ze severu Evropy vypálil dvakrát více ran na brankářku soupeře (21:9). „Vždycky se snažíme jít víc do brány, víc střílet. Je to jedna z věcí, které chceme zlepšit. Být agresivnější kolem brány a využít maximum v každé naší akci,“ slibuje do příště Křížová.

Další rána však už Finsko poslala do vedení. To využilo zaváhání českého celku v rozehrávce a puk se dostal až ke Kiire Yrjänenenové, jež z mezikruží propálila Škodovou mezi rukou a tělem.

Vzápětí bylo pro Češky ještě hůře. Dvěma slepenými fauly daly soupeřkám dvě přesilovky v řadě. Většího prostoru na ledě využila Petra Nieminenová. Nejužitečnější hráčka loňského play-off švédské ligy se od pravého mantinelu prodrala až před brankářku a z bezprostřední blízkosti zvýšila na 5:3.

Češky dostaly necelých dvanáct minut před koncem 103 vteřin trvající přesilovku pět na tři. Nicméně tu nedokázaly využít. „Byla to škoda. Ony svoji hned využily, my svoji ne, i když byla i pět na tři. Nepodařilo se nám to proměnit, takže na tom musíme zapracovat,“ dodala Křížová.

V 53. minutě se jim ale přeci jen podařilo snížit. Pohlednou individuální akcí se blýskla Michaela Pejzlová, jež po šikovné stahovačce objela protihráčku a tváří v tvář brankářce zamířila přesně. Češky to v závěru zkoušely se šesti hráčkami v poli. Obrana v čele s Keisalaovou však udržela jednobrankový náskok, Finsko tak zvítězilo 5:4.

„Myslím si, že nebyly vyloženě lepší. Byl to klasický zápas nahoru a dolů. Ale chodily víc do brány, měly víc střel i šancí. V tomhle byly asi lepší. My se na koncovku musíme víc soustředit,“ nabádá spoluhráčky Křížová. A už se těší na odvetu, která je v plánu ještě tento týden. „Bylo to vyrovnané, takže se těšíme na to, až se s nimi za pár dní potkáme, bude to hodně dobrá odveta,“ dodala.

ČESKO 4:5 FINSKO

Branky a nahrávky: 4. Křížová, 27. Křížová (Sarnovská, Pejzlová), 30. Křížová (Vanišová, Tejralová), 53. Pejzlová (Pejšová, Lásková) – 18. Vainikkaová (Nieminenová, Karjalainenová), 23. Laitinenová (Vainikkaová, Vanhanenová), 37. Liikalaová (Nylundová), 42. Yrjänenenová (Pirttijärviová), 47. Nieminenová

Střely na branku: 17:27 (2:10, 7:11, 8:6)

Vyloučení: 3:6

Česko: Škodová – Lásková, Pejšová, Čajanová, Tejralová, Seroiszková, Radová, Jandušíková – Neubauerová, Mrázová, Mlýnková – Vanišová, Pejzlová, Křížová – Plosová, Přibylová, Šapovalivová – Juříčková, Sarnovská, Malicka.

Finsko: Keisalaová – Laitinenová, Hiirikoskiová, Rantalaová, Savolainenová, Parkkonenová, Karjalainenová, Koukkulaová – Nieminenová, Vanhanenová, Vainikkaová – Vesaová, Nylundová, Liikalaová – Yrjänenenová, Rakkolainenová, Schalinová – Salonenová, Seikkulaová, Pirttijärviová – Täksová.