Ženy: Další prohru Lvice nepřipustily, nad Švédkami vyhrály 4:3

Navzdory nepříznivému úvodu si Češky dokráčely pro premiérové vítězství v této sezoně. Po těsné prohře s Finskem si české barvy spravily chuť proti Švédkám, které porazily 4:3. Parádním výkonem se blýskla česká gólmanská naděje Michaela Hesová, která podržela svůj tým v klíčových momentech zápasu. Lvice si tak připisují první tři body na turnaji Euro Hockey Tour.

První třetina nezačala pro svěřenkyně Carly MacLeodové vůbec dobře. Po faulu Jandušíkové se naskytla přesilovka pro Švédky, které touto šancí nepohrdly a početní výhodu využily. V čase 3:13 otevírala skóre zápasu Sara Hjalmarssonová, jež prostřelila betony české brankářky. I nadále zůstaly Češky spíše pasivní, neboť se jim nedařil přechod do útočného pásma.

V 8. minutě bylo ještě hůř. Aktivně forčekující Křížová faulovala soupeřku a byl jí udělen dvouminutový trest. I přes solidní obranou hru nedokázaly Češky přesilovou hru ubránit a Švédsko se dostalo do dvougólového vedení. Nenápadné nahození od Anny Kjellbinové nešťastně zapadlo za záda Hesové, která přes dobře clonící soupeřku neměla nárok.

Lvice po druhém obdrženém gólu zvýšily tempo a dostávaly se více do hry. Zpoza branky přihrávající Sarnovská našla najíždějící Dominiku Láskovou, která svou prudkou střelou nedala švédské gólmance šanci a snížila na 1:2. Češky však i nadále byly často vylučované, což je vzdalovalo od vytouženého vyrovnání. „Trošku nás na úvod zastihla nedisciplinovanost. V první třetině jsme obdržely čtyři tresty, což samozřejmě nebylo úplně plánové, ale naštěstí nás to nesložilo,“ řekla k první třetině trenérka Carla MacLeodová.

Druhá perioda začala velkou českou šancí. Po levé straně se na Holmovou řítila Šapovalivová. Švédská brankářka však dobře vykryla prostor a nenechala českou útočnici skórovat.

Těsně před polovinou hrací doby nezvládly Švédky obrannou situaci a českým barvám se naskytla příležitost početní výhody pět na tři. Vyrovnávací branka padla v čase 28:58 a postarala se o ní Denisa Křížová. Lvice nezahálely a dokázaly potrestat i druhé vyloučení. Obrat dokonala Kateřina Mrázová, která si stáhla puk před švédskou brankou a následně zavěsila za záda Holmové. V návaznosti na tento gól zažádala švédská střídačka o oddechový čas. „Přesilové hry a oslabení jsou na mezinárodní úrovni klíčem k úspěchu. Šlo to vidět i v tomto zápase, oba týmy si ke gólům dopomohly především díky početním výhodám,“ popsala situaci hlavní trenérka.

Střelecká převaha Češek ve druhé třetině vedla k navýšení ve skóre. Gól na 4:2 padl z hole Agáty Sarnovské, jež překonala švédskou gólmanku z bezprostřední blízkosti. Česká hráčka byla bezprostředně po gólu sražena k zemi, rozhodčí však tuto situaci nevyhodnotili jako nedovolenou.

Závěrečnou třetinu začaly Češky opět aktivně. Hned několik hráček se dostalo k nebezpečným střelám, ovšem všechny s přehledem zlikvidovala Holmová. Následně se Švédky začaly tlačit za vyrovnáním. V cestě jim však stála skvělá Hesová, která si připsala spoustu parádních zákroků. „Byla jednoduše skvělá! Chytala velmi sebevědomě, což vedlo k tomu, že nás podržela v klíčových momentech zápasu. Jsem na ní velmi hrdá,“ pochválila výkon české brankářky MacLeodová.

Švédsku se podařilo snížit až minutu před závěrečnou sirénou. Po přihrávce Lidmanové projela Josefin Bouvegová až k české brance, kde překonala bezmocnou Hesovou. Lvice si už pak výsledek pohlídaly a po úvodním zaváhání si připisují první výhru na turnaji.

Byl to pro nás dobrý zápas. Švédky na nás vlétly, byly aktivnější, což vedlo k několika našim chybám, ale moc se mi líbilo, jak jsme se dokázaly dostat zpátky do zápasu,“ dodala na závěr česká trenérka.

ŠVÉDSKO 3:4 ČESKO

Branky a nahrávky: 4. Hjalmarssonová (Nylenová-Perssonová), 9. Kjellbinová (Johanssonová), 59. Bouvengová (Lidmanová) – 10. Lásková (Sarnovská, Pejšová), 29. Křížová (Pejzlová, Tejralová), 30. Mrázová (Mlýnková), 36. Sarnovská (Pejzlová, Tejralová)

Střely na branku: 20:23

Vyloučení: 5:6

Švédsko: Holmová (Bomanová) – Nylenová-Perssonová (A), Silénová, Kjellbinová (C), Waxinová, Jungaakerová, Lidmanová – Östenssonová, Hjalmarssonová, Ljungblomová (A) – Svenssonová, Antonssonová, Thuviková – Bouvengová, Af Bjurová, Johanssonová – Anderssonová, Levinová, Sundinová.

Česko: Hesová (Švejdová) – Čajanová, Tejralová (C), Lásková, Pejšová, Seroiszková, Radová, Jandušíková – Sarnovská, Pejzlová, Křížová (A) – Mlýnková, Mrázová (A), Šapovalivová – Juříčková, Přibylová, Plosová – Malicka.