Do Síně slávy českého hokeje budou uvedeni Roman Turek, Tomáš Kaberle, Petr Sýkora a Roman Herink

Ve čtvrtek 14. prosince 2023 proběhne před zápasem české hokejové reprezentace s Finskem v O2 areně ceremoniál, během kterého budou do Síně slávy českého hokeje uvedeni čtyři noví členové – brankář Roman Turek, obránce Tomáš Kaberle, útočník Petr Sýkora a parahokejový funkcionář Roman Herink. Slavnostní událost se bude konat přímo v prostorách O2 areny a také na ledové ploše.

Kandidáty na uvedení do Síně slávy českého hokeje nominuje návrhová komise v čele s předsedou Bedřichem Ščerbanem a následně dvoutřetinovou většinou musí schválit žijící členové Síně slávy českého hokeje. Být členem tohoto klubu je nejvyšší ocenění jakého může hráč, či činovník ve své životní kariéře dosáhnout. S Romanem Turkem, Tomášem Kaberlem, Petrem Sýkorou a Romanem Herinkem se Síň slávy českého hokeje rozroste na 150 členů.

Profily oceněných v kategorie Hráči:

Tomáš Kaberle (2. 3. 1978, Rakovník)

Tomáš Kaberle hokejově vyrůstal na kladenském zimním stadionu. Do NHL byl draftován týmem Toronto Maple Leafs v roce 1996 v 8. kole jako celkově 204. hráč. V kanadském celku odehrál člen slavné hokejové rodiny deset sezon a poté byl vyměněn do klubu Boston Bruins, v jehož dresu se mu podařilo v roce 2011 vyhrát Stanley Cup. Další zápasy v nejlepší lize světa přidal Kaberle v dresech Caroliny Hurricanes a Montrealu Canadiens. Závěr aktivní hráčské kariéry spojil s Kladnem a také brněnskou Kometou.

Během své bohaté kariéry se účastnil i několika vrcholných reprezentačních turnajů. Má doma mimo jiné bronz z olympiády 2006 v Turíně, zlato z mistrovství světa 2005 ve Vídni a bronz ze světového šampionátu 2006 v Rize. V Síni slávy českého hokeje doplní otce Františka Kaberle st. a bratra Františka Kaberle ml.

Petr Sýkora (19. 11. 1976, Plzeň)

Odchovanec plzeňského hokeje byl v roce 1995 draftován do NHL, když byl v prvním kole vybrán týmem New Jersey Devils. V nejlepší soutěži světa nastupoval v útoku přezdívaném A-line s Patrikem Eliášem a Jasonem Arnottem a v sezóně 1999/2000 pomohl týmu vybojovat Stanley Cup.

V roce 2002 byl Petr Sýkora vyměněn do Mighty Ducks of Anaheim za Jeffa Friesena a Olega Tverdovského. S týmem si potřetí ve své kariéře zahrál finále Stanley Cupu. V roce 2007 podepsal jako volný agent dvouletou smlouvu s Pittsburgh Penguins a v dresu Tučňáků získal v roce 2009 svůj druhý Stanley Cup.

V roce 2011 se vrátil do New Jersey Devils, kde zažil nejslavnější chvíle své kariéry a kde také v březnu 2012 odehrál tisící utkání v základní části NHL. V sezóně 2012/2013 působil ve švýcarském Bernu, se kterým získal mistrovský titul. Během své úspěšné kariéry stihl také dvakrát vyhrát s českou reprezentací mistrovství světa (1999, 2005).

Roman Turek (21. 5. 1970, Strakonice)

Hokeji se Roman Turek věnoval od dětství a už od 7 let chytal za mládežnické kluby ve Strakonicích. Do NHL byl vybrán při draftu v roce 1990 týmem Minnesota North Stars. I nadále však působil v domácích soutěžích a postupně se vypracoval až na brankáře číslo jedna v mužstvu z Českých Budějovic. V roce 1994 získal dokonce Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu roku a o dva roky později pomohl národnímu týmu vyhrát zlatou medaili na mistrovství světa ve Vídni.

I díky těmto úspěchům se mu podařilo natrvalo prosadit do NHL, kde nejdříve v týmu Dallas Stars vytvořil dvojici s Edem Belfourem. Dallasu se i díky skvělému brankářskému tandemu podařilo získat Stanley Cup v roce 1999 a Roman Turek s Edem Belfourem byli ocenění William M. Jennings Trophy. Další sezonu byl Turek vyměněn do St. Louis Blues, kde chytal jako brankářská jednička. Poté odešel do Calgary Flames, které pomohl dostat se do finále play-off NHL. Ve Flames zůstal až do výluky v sezóně 2004–2005, během níž se přesunul zpět do Českých Budějovic, kde také kariéru v roce 2010 ukončil.

Profil oceněného v kategorii Ostatní:

Roman Herink (12. 9. 1963, Rychnov nad Kněžnou)

Roman Herink je jedním ze zakladatelů parahokeje v České republice. Sledge hokej (označení parahokej bylo zavedeno až v nedávných letech) zahlédl na paralympiádě v Naganu v roce 1998. Tento sport se mu jako vozíčkáři ihned zalíbil a začal vymýšlet, jak ho rozšířit v Česku. Přes všechny komplikace s nedostatkem financí i vybavení začal konstruovat první sáňky. S vlastnoručně vyrobeným prototypem se mu podařilo na led vyjet zhruba po roce práce.

Společně s Martinem Kudláčkem z Univerzity Palackého v Olomouci se v tandemu od roku 2000 věnovali rozvoji tohoto sportu v ČR, v roce 2005 zorganizovali ME ve Zlíně a následně několik dalších mezinárodních turnajů. Jako vrchol jeho profesní kariéry lze považovat mistrovství světa v Ostravě, na kterém se jako předseda organizačního výboru podílel v roce 2009. Ostravar Arénu během MS v parahokeji navštívilo během jednoho týdne na 45 tisíc fanoušků.

Roman Herink byl i nejstarším členem české výpravy na paralympiádě 2010 ve Vancouveru. U zlínského parahokejového klubu působil dlouhá léta v pozici generálního manažera.