ELD: Plzeň pokračuje beze ztráty, překvapily Zlín i Kladno. Bruslaři smetli Třinec

Po Novém roce se rozjela také Extraliga dorostu, která začala vysokou výhrou Slavie nad Motorem. Podobný kousek se potom povedl i Varům nebo Boleslavi, která si bez jediné výhry na kontě dokráčela pro skalp lídra. Na první místo skupiny O pořadí v play-off se tak svým bezchybným výkonem vyhoupla Plzeň. V nižší nadstavbové skupině byly výsledky těsnější a rozhodovalo se hlavně v nájezdech.

Přerov a Motor se trápí, Plzeň je stoprocentní

Plzeň je po třech odehraných nadstavbových kolech jediným týmem se stoprocentní bilancí. Nejprve vyhrála 5:2 proti Přerovu, o den později si stejným poměrem poradila s Pardubicemi. V obou domácích duelech byla klíčová prostřední část hry, kterou Škodovka (a hlavně její produktivní druhá formace) zvládla na výbornou.

Zato Zubrům se nepovedlo ani následující utkání, v kterém propadli ještě víc. Přerov nezachytil hned vstup do utkání a už po první třetině v Karlových Varech prohrával o čtyři branky. Energie se prosadila celkem osmkrát, Přerov našel odpověď jen dvakrát ve druhé třetině.

„My se můžeme spolehnout na týmovou hru a na bojovnost, ale zaostáváme v bruslení a v kombinaci, a to je alfa a omega. Pokud nemají kluci nabrusleno, nemohou stíhat takovým týmům, jako jsou Karlovy Vary, Plzeň, Třinec a tak dále. Gratuluji soupeři. Hrál dobře, organizovaně s nasazením a je vidět, že ti kluci mají nabrusleno, sílu a kombinaci i to zakončení,“ hodnotil po nepovedeném utkání upřímně pro web Energie přerovský kouč David Kudělka.

„První třetinu jsme diktovali tempo hry. Ve druhé třetině jsme se dostali do vedení 6:0. Potom jsme bohužel začali trošičku postávat. Trošku už se nám nechtělo, ale ve třetí třetině jsme zase chytili první dvě minuty. Dali jsme dva rychlé góly. Myslím, že tam se to utkání uklidnilo a tím jsme si to pohlídali až do konce,“ řekl trenér domácích Tomáš Andrys. O den dříve jeho svěřenci přetlačili Dynamo po nájezdech, takže v tomto případě může panovat spokojenost, protože právě jen tento jeden bod ztrácí Vary na čelo tabulky.

Nejvíce si ovšem v uplynulém týdnu zastřílela Slavia, a to přesto, že hrála jen jedno utkání. Motoru totiž nasázela 11 branek, večer se vyvedl hlavně šestibodovému (3+3) Filipu Tittlovi. Třinec si pak po těsné výhře v prodloužení nad Hradcem vybral slabší chvilku, když podlehl Mladé Boleslavi 1:9. Bruslaři přitom do té doby v nadstavbě ještě nebodovali a Oceláři vedli tabulku. Šest z devíti branek zařídil Vojtěch Beran (1+5). Mountfield se po jednom prohraném prodloužení musel o den později sklonit v nastaveném čase znovu, a to před Vítkovicemi, které povedený víkend vynesl na třetí místo.

Zlín opanoval nájezdy, Poruba vstoupila vítězně

V nižší nadstavbové skupině se minulý týden spoléhalo hlavně na nájezdy, když v pátek musela dovednostní disciplína rozhodovat tři ze čtyř zápasů a Zlín se Spartou si je pro velký úspěch střihly na druhý den znovu. Právě Berani překvapili dvěma výhrami a čtyřbodovým ziskem se silnými soupeři. Litvínov se na své vítězství proti Táboru nadřel a následně nestačil na Duklu.

Jihlava si potřebovala spravit chuť, protože v prvním utkání po Novém roce možná trochu překvapivě podlehla Kladnu, které si v základní části připsalo jen jednu jedinou výhru v základní hrací době. Nyní se Rytířům povedla třetí třetina, ve které rozhodli o svém vítězství 3:1. Ještě věští šanci na body měli podle papírových předpokladů Rytíři na ledě Tábora, tam se ovšem na góly čekalo až do závěrečných minut a domácí si pohlídali těsné vítězství 2:1.

Ale jestli se někomu první týden po pauze nepovedl, tak to byla Kometa, která nejprve v nájezdech nestačila na Spartu a následně o gól podlehla Liberci. „Vymstilo se nám, že hrajeme pouze jednu třetinu. Ta druhá byla z našeho pohledu katastrofální, dělali jsme chyby, ze kterých jsme poté dostávali góly. Soupeř nás za ně potrestal. Další věc je zakončení, děláme si hodně šancí, ale gól nevstřelíme, a proto jsme byli bohužel o gól horší,“ hodnotil pro web Komety poslední utkání brněnský trenér Jan Zachrla, jehož svěřenci se i přes nezdary drží na druhém místě tabulky.

Hostující trenér vítězného Liberce Jakub Ficenec ale našel pozitivní slova i pro soupeře: „Myslím, že to bylo kvalitní utkání z obou stran. Brno dobře bruslilo, dostávalo nás hodně pod tlak na forčeku a my jsme na to museli nějakým způsobem reagovat. Druhá třetina byla taková divoká, střídaly se šance. Jsme rádi, že si z Brna odvážíme cenné vítězství.“

Až do 6. ledna čekala na své první nadstavbové utkání ostravská Poruba. A vydala se k němu na led Olomouce. V posledním souboji těchto dvou celků v základní skupině se prodlužovalo, ale tentokrát to nebylo potřeba. Hostující Ostravané byli vždy o gól napřed, klíčový pak byl vstup do třetí třetiny, kdy si vytvořili dvoubrankové vedení, které bylo základem pro pozdější výhru 5:4.

Výsledky Extraligy dorostu

3. kolo – O pořadí v play-off:
HC VÍTKOVICE RIDERA – BK Mladá Boleslav 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
HC Energie Karlovy Vary – HC Dynamo Pardubice 5:4 po samostatných nájezdech (1:1, 2:0, 1:3 – 0:0)
HC Škoda Plzeň – HC ZUBR Přerov 5:2 (1:1, 4:1, 0:0)
HC Oceláři Třinec – Mountfield HK 4:3 po prodloužení (0:0, 1:2, 2:1 – 1:0)

3. kolo – O účast v play-off:
HC Kometa Brno – HC Sparta Praha 2:3 po samostatných nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0)
HC Tábor – HC Litvínov 4:5 po samostatných nájezdech (2:0, 1:3, 1:1 – 0:0)
Berani Zlín – Bílí Tygři Liberec 3:2 po samostatných nájezdech (2:2, 0:0, 0:0 – 0:0)
HC Dukla Jihlava – Rytíři Kladno 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

4. kolo – O pořadí v play-off:
HC Slavia Praha – HC Motor České Budějovice 11:3 (3:1, 3:0, 5:2)
HC Energie Karlovy Vary – HC ZUBR Přerov 8:2 (4:0, 2:2, 2:0)
HC Oceláři Třinec – BK Mladá Boleslav 1:9 (0:4, 1:4, 0:1)
HC Škoda Plzeň – HC Dynamo Pardubice 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK 5:4 po prodloužení (1:2, 2:0, 1:2 – 1:0)

4. kolo – O účast v play-off:
HC Olomouc – HC RT TORAX Poruba 4:5 (1:1, 1:2, 2:2)
HC Dukla Jihlava – HC Litvínov 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)
HC Kometa Brno – Bílí Tygři Liberec 4:5 (2:1, 2:4, 0:0)
Berani Zlín – HC Sparta Praha 2:1 po samostatných nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0)
HC Tábor – Rytíři Kladno 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)