ELD: Přerov poprvé bodoval, Liberec jde do čela. Rozhodovaly i poslední minuty

Čela nadstavbových skupin Extraligy dorostu jsou zatím velmi vyrovnaná. Ve skupině O účast v play-off urval protentokrát první příčku Liberec, hned další tři týmy však mají shodný počet bodů a zabral i Zlín, který si připsal dvě vysoké výhry. Vyrovnaná je také lepší skupina, ve které si první výhru a první body připsaly už také Budějovice a Přerov.

Zvraty v posledí minutě, Motor i Přerov sbíraly body

V uplynulém týdnu si Motor připsal svou první výhru a Přerov první body v nadstavbové části. Oběma celkům se to povedlo už v sobotním sedmém kole, když českobudějovický gólman Jiří Novák zneškodnil všech 42 pardubických střel, a Zubři nakonec Slavii podlehli až v prodloužení. Proti favoritovi však dvakrát vedli, Pražané se ale nevzdali, pokaždé vyrovnali a rozhodli v prodloužení.

Oba celky se pak potkaly ve vzájemném utkání, které dospělo až do nájezdů. Ani v tomto případě Přerovští při remíze neuspěli a bonusový bod z dovednostní disciplíny připadl Motoru. „Bylo to pro nás důležité utkání. Od začátku do konce pracovali všichni kluci na plné pecky a šli si za vítězstvím. I když se nám bohužel nepovedlo vyhrát za tři body. Ale nic nás nezabrzdilo, v prodloužení jsme si vytvořili několik šancí, nakonec se podařilo zvítězit na nájezdy,“ hodnotil po utkání pro českobudějovický web trenér Motoru Radim Skuhrovec.

Nájezdy rozhodovaly také ve šlágru mezi Třincem a Vary. Oceláři sice postupem času přišli o své vedení, ale obrat Energie nakonec nedopustili. Karlovarští mladíci se však i přesto o den později dostali do čela tabulky. Do karet jim hrál fakt, že Třinec ztratil s Plzní, sami pak porazili Vítkovice poměrem 6:3.

Oceláři se tak rázem propadli na třetí místo, k tomu mají odehrány o dva zápasy více než ostatní soupeři. Druhou příčku si pro sebe urvala Plzeň, která vyhrála také ve Vítkovicích. Tam vstřelil David Slačík vítěznou branku 24 sekund před koncem. Ale nebyl jediný, komu se povedlo zvrátit utkání v posledních okamžicích základní hrací doby.

Mladá Boleslav sice proti Hradci po dvou třetinách vedla, v polovině třetí části však přišlo vyrovnání a pak i vítězný gól Mountfieldu 47 sekund před závěrečnou sirénou. Hosté pak ještě vítězství stihli potvrdit i trefou do prázdné brány. Ještě více ale zmrazila soupeře Slavia. Pardubice v závěru přetahované vedli o jednu branku, vyrovnání přišlo v 54. minutě a rozhodující gól Vojtěcha Švancara šest sekund před koncem.

Berani smetli soupeře, Poruba jako na houpačce

Ve skupině o účast v play-off se velmi dařilo Zlínu, který nejprve porazil Tábor 8:3 a následně z utkání proti Jihlavě odcházel s podobným skóre – 7:2. V obou zápasech se dařilo Dominiku Kosovi, v prvním utkání si připsal bilanci 4+3. Sobotní zápas zas gólově patřil obránci Tomáši Mikelovi, který se postaral o hattrick.

Zastřílely si ale i jiné týmy. Liberec v Olomouci taktéž nastřílel sedm branek, tři z nich šly za Davidem Rozsívalem. S šesti brankami vyhrály Kometa v Táboře a také Litvínov na Kladně, v posledním případě se ale vítěz hodně nadřel. Rytíři v utkání čtyřikrát vedli, z toho jednou o dvě branky, ale Litvínov pokaždé srovnal. Při remíze 5:5 tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

Litvínov ale nebyl jediný, kdo otáčel utkání. Bílí Tygři ztráceli v Porubě po dvou třetinách dvě branky, pěti přesnými zásahy ve třetí části utkání ale osud zcela zvrátili a připsali si na první pohled přesvědčivé vítězství. Výkony Ostravanů jsou však jako na houpačce, a tak neměli o den později problém se Spartou. V tomto případě to byla právě domácí Poruba, kdo otočil utkání proti favoritovi, který zvítězil v Olomouci 5:1.

Velmi těsné utkání pak odehrály Jihlava s Kometou. Rozhodla branka Jana Kerblera z 60. minuty. „Byl to těžký zápas pro nás i pro domácí. V podstatě byl jako zápas v play-off, kdy ani jeden soupeř nechce udělat chybu. Byli jsme šťastnější, Jihlava přece jenom předvedla, jakou kvalitu s posilami z Budějovic má,“ hodnotil pro web Dukly brněnský trenér Jan Zachrla.

„Vůbec jsme ten zápas neodehráli špatně. Nebyla to moc hezká podívaná, ale myslím si, že za výkon, práci, práci a obětavost jsme si nějaký bod zasloužili. Měli jsme spoustu zblokovaných střel a za výkon gólmana by nám určitě taky minimálně jeden bod slušel. No ale pak bohužel přijde čtyřicet sekund před koncem neodpískané koleno v útočném pásmu a z brejku dva na jednoho po ofsajdu dostaneme vítězný gól. Kluci z Brna to slavili, jako kdyby vyhráli titul mistra světa. Myslím si, že to byla nespravedlivá tečka za zápasem,“ řekl otevřeně trenér domácí Dukly Michal Broš.

Výsledky Extraligy dorostu

7. kolo – O pořadí v play-off:
HC Oceláři Třinec – HC Energie Karlovy Vary 6:5 po samostatných nájezdech (3:1, 2:2, 0:2 – 0:0)
HC Slavia Praha – HC ZUBR Přerov 3:2 po prodloužení (1:1, 0:0, 1:1 – 1:0)
HC Motor České Budějovice – HC Dynamo Pardubice 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Škoda Plzeň 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

7. kolo – O účast v play-off:
HC Tábor – Berani Zlín 3:8 (1:1, 1:2, 1:4)
HC RT TORAX Poruba – Bílí Tygři Liberec 2:5 (1:0, 1:0, 0:5)
HC Dukla Jihlava – HC Kometa Brno 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
HC Olomouc – HC Sparta Praha 1:5 (0:3, 0:1, 1:1)

8. kolo – O pořadí v play-off:
BK Mladá Boleslav – Mountfield HK 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Energie Karlovy Vary 3:6 (0:1, 1:2, 2:3)
HC Motor České Budějovice – HC ZUBR Přerov 4:3 po samostatných nájezdech (0:0, 2:1, 1:2 – 0:0)
HC Slavia Praha – HC Dynamo Pardubice 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)