ELD: Slavia s Boleslaví prohání Vary. Zlín a Poruba zaskočily favority

Základní část dorostenecké extraligy se přehoupla do své druhé poloviny, mladíci navíc v krátkém časovém sledu odehráli hned tři utkání, protože kromě klasických čtvrtečních a sobotních zápasů se hrálo také v pondělí. Čelo západní skupiny se po dvou prohrách Karlových Varů začíná více vyrovnávat a o slovo se pomalu hlásí Slavia nebo Boleslav. To tabulka skupiny B je natolik vyrovnaná, že k výraznějším posunům stačí jedna výhra či prohra.

Plzeň v derby urvala tři body, Sparta schytala dva debakly

Plzeňskou jízdu zastavila až v pondělním kole Slavia, do té doby se se výkony Škodovky jen zvedaly. Plzeňští si vyšlápli nejen na Liberec, ale jako první tým také porazili Karlovy Vary v základní hrací době. Pražané pak výhrou 4:0 navázali na své vysoké vítězství v Litvínově a těsný zápas proti Kladnu.

Rytíři v sobotu získali svůj druhý bod v sezoně, když utkání proti Motoru po srovnání Dominika Pytlíka dotáhli až do samostatných nájezdů, následně už se ale nedařilo a podlehli Táboru v duelu, kdy rozhodovaly až poslední minuty. Takových zápasů pak bylo více, například mladoboleslavský Adam Kurka rozsekl derby v Liberci gólem v 58. minutě.

Bílí Tygři i Bruslaři navíc odehráli vyrovnané utkání už o kolo dříve. Mladá Boleslav si sice v Táboře také díky hattricku Vojtěcha Berana vypracovala pohodlný náskok, ale následně musela odolávat náporu domácích. Zápas Liberce se Spartou dospěl až do samostatných nájezdů, kde se po trefě Lukáše Kachlíře radoval celek ze severu Čech.

Jde vidět, že Sparta se nejen v posledních kolech trápí. V Mladé Boleslavi pražský celek inkasoval sedm branek, v Karlových Varech hned deset. Hodnocení trenéra Jana Hlaváče tedy nemohlo být nikterak pozitivní. „K tomuto zápasu nemám nic moc co říct. Bylo to na jednu bránu. Karlovarský tým nás jasně přehrál ve všem. V rychlosti, v síle, v produktivitě a samozřejmě zaslouženě vyhrál,“ komentoval pro web Karlových Varů.

Stejně tak se k utkání vyjádřil také kouč domácího mužstva Tomáš Andrys: „Myslím, že ze začátku to bylo utkání nahoru dolů. Sparta měla nějaké šance. My jsme měli nějaké šance. Trochu se nám dařilo směrem dopředu. Po tom, co jsme dali druhý gól, jsme se uklidnili. Druhá třetina nám opravdu vyšla. Dovolím si říct, že jsme byli jednoznačně lepší. Třetí třetina už byla taková lehce do dohrání.“ Následně také zmínil výkony Vojtěcha Čihaře (1+3) a Víta Záhejského (3+2), kteří se do dorostenecké kategorie vrátili z juniorky.

To výkony Litvínova přichází ve vlnách a zrovna teď se žádná vysoká neobjevila. Na ledě Energie Litvínovští nevstřelili ani jednu branku, proti Slavii se jim nepovedla druhá třetina, a nakonec odcházeli s poměrně vysokou porážkou 2:6. Nepomohlo ani pondělní utkání, protože jeden gól stačil jen na remízu a v prodloužení se prosadil českobudějovický útočník Martin Hečko.

Zlín se zvedá, překvapila i Poruba

Východní skupina Extraligy dorostu se po první polovině základní části jeví jako daleko vyrovnanější. I když mají některé týmy ještě zápasy k dobru, tak je aktuálně mezi prvním a sedmým místem rozdíl pouhých třech bodů. A zvedat se začínají také týmy se spodní části tabulky, které se na začátku sezony hledaly.

Dařilo se například Beranům, kteří proti Kometě napodobili výkon zlínské juniorky z předchozího týdne a vyhráli jednoznačně 6:1. Svou formu pak potvrdili i v Olomouci, kde do utkání dvěma góly promluvil Luca Pečner. Překvapovala také Poruba, která si proti Třinci vybojovala prodloužení a Hradec porazila v nájezdech. A zatímco Zlín se od poslední příčky v posledních kolech odlepil, propadla se Olomouc.

Kohoutům se kromě nezdaru se Zlínem nepovedla ani utkání na ledě Poruby a Jihlavy. V obou případech skórovali Hanáci pouze jednou, což na body nestačilo. Jedna přesná trefa proti Dukle nestačila ani Přerovu, který si však následně spravil náladu proti Vítkovicím, kdy se hattrickem blýskl Filip Koudela. Pro Vítkovice to byla po nezdaru proti Hradci třetí prohra v řadě. Jelikož jsou ale výkony Zubrů v poslední době jako na houpačce, tak ani tentokrát se jim žádná výraznější vítězná šňůra nepovedla.

Nejen Přerov totiž zaháněl smutek vysokým skóre. Kometa padla se Zlínem poměrem 1:6, na Duklu nestačila těsně 4:5 a propadala se tabulkou. Reputaci brněnského celku pak zlepšila právě domácí výhra 8:2 s Přerovem. Dvakrát skóroval Jan Brabenec, na čtyři branky přihrál Jan Kerbler a prosadil se také debutant Michal Hartl, který jinak hraje v kategorii 9. tříd.

„Když se vyhrává, je vše dobré. Soupeř prokazuje kvalitu tím, kolik bodů má. I ta videa, která jsme viděli, potvrzují kvalitu, kterou mají. V tabulce se to nějak projeví a to klukům potřebuju nalít do žil, aby věřili tomu, co dělají,“ komentoval utkání pro brněnský web trenér Komety Jan Zachrla.

To přerovský trenér David Kudělka byl ve svém hodnocení poněkud přímočařejší: „Zápas jsme jednoznačně nezvládli, přístup několika hráčů neodpovídá extralize. Po nějakém dobrém utkání, co jsme odehráli v sobotu. Od druhé třetiny jsme si zahrávali s výsledkem a nepřesvědčili jsme soupeře o naší hře. Gratuluji soupeři, který nás přehrál od druhé třetiny v osobních soubojích a v důslednosti. Byli jsme jak holky na bruslích. Nechci nijak urážet hokejistky, ale my jsme byli i horší jak ony.“

Výsledky Extraligy dorostu

13. kolo – skupina A:
Bílí Tygři Liberec – HC Škoda Plzeň 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)
HC Slavia Praha – Rytíři Kladno 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
HC Energie Karlovy Vary – HC Litvínov 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
BK Mladá Boleslav – HC Sparta Praha 7:1 (0:0, 2:1, 4:0)

13. kolo – skupina B:
HC Dukla Jihlava – HC ZUBR Přerov 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK 4:5 po prodloužení (0:1, 2:1, 2:2 – 0:1)
Berani Zlín – HC Kometa Brno 6:1 (3:1, 3:0, 0:0)
HC RT TORAX Poruba – HC Olomouc 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

14. kolo – skupina A:
HC Tábor – BK Mladá Boleslav 3:4 (0:3, 1:0, 2:1)
HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 3:4 po samostatných nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 – 0:0)
HC Škoda Plzeň – HC Energie Karlovy Vary 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)
Rytíři Kladno – HC Motor České Budějovice 2:3 po samostatných nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0)
HC Litvínov – HC Slavia Praha 2:6 (1:1, 0:3, 1:2).

14. kolo – skupina B:
HC ZUBR Přerov – HC VÍTKOVICE RIDERA 6:3 (0:0, 3:1, 3:2)
HC Olomouc – Berani Zlín 3:4 (0:3, 2:1, 1:0)
HC Oceláři Třinec – HC RT TORAX Poruba 4:3 po prodloužení (3:0, 0:1, 0:2 – 1:0)
HC Kometa Brno – HC Dukla Jihlava 4:5 (2:3, 1:2, 1:0)

15. kolo – skupina A:
HC Slavia Praha – HC Škoda Plzeň 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Bílí Tygři Liberec – BK Mladá Boleslav 3:4 (2:1, 1:1, 0:2)
Rytíři Kladno – HC Tábor 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)
HC Motor České Budějovice – HC Litvínov 2:1 po prodloužení (1:1, 0:0, 0:0 – 1:0)
HC Energie Karlovy Vary – HC Sparta Praha 10:0 (2:0, 4:0, 4:0)

15. kolo – skupina B:
HC Kometa Brno – HC ZUBR Přerov 8:2 (0:1, 3:0, 5:1)
HC RT TORAX Poruba – Mountfield HK 4:3 po samostatných nájezdech (2:1, 0:0, 1:2 – 0:0)
HC Dukla Jihlava – HC Olomouc 5:1 (3:0, 0:1, 2:0)