ELD: Slavia se drží ve čtyřce, Litvínov je zpět. Problémy má Olomouc

Nadstavbová část Extraligy dorostu má před sebou už jen dva týdny, zatím však není směrem k play-off vůbec nic jisté. V nižší skupině zabral Litvínov, který se bleskově vyhoupl zpět do čela tabulky, ale rozdíly mezi ním a dalšími čtyřmi celky jsou minimální. Na druhé straně se bojuje o záchranu, v problémech je Olomouc, která ztrácí už jedenáct bodů. Ve vyšší skupině je největší otázkou složení první čtyřky, která postoupí rovnou do čtvrtfinále.

Dynamo marně dobývá čtyřku, Třinec musel otáčet

Dynamo se i přes dobré výkony marně snaží probojovat mezi top čtyřku. Pardubice sahaly po senzačním vítězství v Třinci, jenže Ocelářům na obrat skóre stačily dvě minuty v druhé třetině. Ve Vítkovicích pak Dynamo vyhrálo 5:0 a nechybělo mnoho k tomu, aby se na pozice zajišťující přímý postup do čtvrtfinále dostalo. Čtvrtá Slavia totiž téměř po celou dobu utkání s Hradcem prohrávala, nakonec si však z utkání odnesla jeden bod a Mountfield výhrou navázal na předchozí úspěch na ledě Motoru.

Pražané tak ani tentokrát neuspěli v nájezdech a zopakovali tak svůj výkon z duelu proti Mladé Boleslavi, kde v přestřelce padlo ze hry celkem deset branek. Bruslaři ale svou ofenzivní sílu ukazovali i v dalších zápasech. Pět gólů totiž nasázeli i do sítě Přerova a Českých Budějovic.

Zubři si po nevydařené dohrávce zlepšili náladu ve Vítkovicích, kde brali bod za prohru v prodloužení, když výhru domácích zařídil čtyřmi brankami Ladislav Svozil. Z posledního místa vyšší nadstavbové skupiny ale potrápili taky Třinec, který se stejně jako v předchozím zápase musel spoléhat až na rychlý obrat, tentokrát v samotném závěru zápasu.

Těsným výsledkem skončilo také utkání Karlových Varů s Plzní. Energie po dobrém začátku soupeře prohrávala, v průběhu zápasu ale výsledek překlopila na svou stranu. „Myslím si, že to byl vyrovnaný zápas. Bohužel jsme inkasovali. Co se týče druhé třetiny, tak tam jsme byli slabší, ale podržel nás Martin Psohlavec. Ve třetí třetině jsme byli schopni to zlomit a zápas otočit,“ hodnotil po utkání pro web Energie karlovarský trenér Martin Gombár.

„Myslím, že jsme dnes předvedli dobrý výkon. Poslední zápasy jsme hráli špatně, ale dnes jsme se soustředili na ten projev. Škoda té druhé třetiny. Tam jsme třikrát, čtyřikrát šli sami na bránu. Měli jsme odskočit na dva, tři nula a ten zápas by měl jiný vývoj. Bohužel my jsme ty góly nedali. Je to škoda. Ale jsme rádi, že se zvedl herní projev a na tom se dá nyní stavět,“ komentoval zápas plzeňský kouč Michal Straka.

Otevřený souboj o play-off, Olomouc má problémy

V problémech je na dně tabulky Olomouc, která sice ještě má oproti svým soupeřům dva zápasy k dobru, ale na předposlední Kladno ztrácí už jedenáct bodů. Kohouti v uplynulém týdnu nezvládli právě klíčové vzájemné utkání s Rytíři a nepřekvapili ani proti Litvínovu, který se postupně propracoval až na špici tabulky. Litvínov třemi výhrami vytlačil z prvního místa Kometu Brno.

Ještě nedávno měla Kometa poměrně pohodlnou pozici, teď ale bude muset o účast v play-off ještě zabojovat. Brněnští hokejisté totiž nezvládli ani druhou důležitou bitvu s tabulkovým sousedem a Zlín se po vítězství 4:1 dotáhl na třetí příčku a ztrátu pouze jednoho bodu na postupové pozice.

„Byl to vybojovaný zápas, hráli jsme perfektní defenzivní hokej. Využili jsme brejky, některé branky byly šťastnější, ale hráči stáli na místech, kde měli být, díky tomu byly dorážky úspěšné. Na konci jsme viděli i nějaké emoce, to k mládežnickému hokeji patří, všichni hráči dnes bojovali na sto procent,“ shrnul zlínský trenér Lubomír Vosátko v hodnocení pro klubový web.

Další jeden bod pak ztrácí čtvrtá Sparta a o další bod méně má pátý Liberec. Při pohledu na výsledky se ale zdá, že touha po záchraně je přece jen o něco větší. Sparta prohrála s Jihlavou i Táborem, na jihu Čech navíc nevstřelila ani jednu branku. Bílí Tygři sice v Táboře zvítězili, ale na Duklu si také nepřišli, když se mimo jiné museli sklonit před hattrickem Martina Kouby. Jihlava se tak se sedmnácti body usadila na sedmém místě tabulky, kde se dotáhla na Porubu.

Ostravané si své místo uhájili vítězstvím nad Kladem. V utkání byli jasně lepším týmem s výraznou střeleckou převahou, ale rozhodovat nakonec musely až nájezdy. V těch ten vítězství připadl Adamu Korbelovi, který už v základní hrací době vstřelil dvě branky. Poruba si tak udržela šestou příčku, a navíc má stále dva zápasy k dobru.

Výsledky Extraligy dorostu

Dohrávka 2. kola – O účast v play-off:
HC Litvínov – HC Kometa Brno 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)

Dohrávka 9. kola – O pořadí v play-off:
HC ZUBR Přerov – BK Mladá Boleslav 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Dohrávka 11. kola – O účast v play-off:
HC Tábor – HC RT TORAX Poruba 2:6 (0:1, 2:1, 0:4)

15. kolo – O pořadí v play-off:
HC Motor České Budějovice – Mountfield HK 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC ZUBR Přerov 5:4 po prodloužení (1:2, 3:2, 0:0 – 1:0)
HC Slavia Praha – BK Mladá Boleslav 5:6 po samostatných nájezdech (1:2, 1:2, 3:1 – 0:0)
HC Oceláři Třinec – HC Dynamo Pardubice 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)

15. kolo – O účast v play-off:
HC Olomouc – Rytíři Kladno 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)
HC Tábor – Bílí Tygři Liberec 3:5 (0:1, 2:2, 1:2)
HC RT TORAX Poruba – HC Litvínov 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
HC Dukla Jihlava – HC Sparta Praha 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

16. kolo – O pořadí v play-off:
HC Energie Karlovy Vary – HC Škoda Plzeň 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
HC Oceláři Třinec – HC ZUBR Přerov 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dynamo Pardubice 0:5 (0:2, 0:0, 0:3)
HC Motor České Budějovice – BK Mladá Boleslav 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
HC Slavia Praha – Mountfield HK 4:5 po samostatných nájezdech (1:2, 0:2, 1:2 – 0:0)

16. kolo – O účast v play-off:
HC RT TORAX Poruba – Rytíř Kladno 4:3 po samostatných nájezdech (2:1, 1:0, 0:2 – 0:0)
HC Olomouc – HC Litvínov 2:6 (1:4, 1:1, 0:2)
HC Dukla Jihlava – Bílí Tygři Liberec 6:4 (1:0, 1:2, 4:2)
Berani Zlín – HC Kometa Brno 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
HC Tábor – HC Sparta Praha 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)