ELD: Střelecký koncert Litvínova a šok ve Zlíně. Liberec a Olomouc se trápí

Dorostenecká extraliga má za sebou deset kol. V západní skupině se během nich svého prvenství nevzdala Energie, na východě začal do čela tabulky více promlouvat Hradec. Poslední Zlín navíc překvapil Pardubice a vedlo se také Přerovu, který vyhrál oba zápasy minulého týdne. Zápolení v "áčkové" skupině pak podtrhly čtvrteční vysoké výhry favoritů nebo střelecký návrat Mladé Boleslavi.

Litvínov navázal na kanonádu, Boleslav je zpět

Na západě si ve čtvrtečním devátém kole všichni favoriti se svým soupeřem hravě poradili. A i když povětšinou rozhodovaly až třetí třetiny, tak výhry předních celků byly vysoké. Nejméně branek z vítězných týmů nastřílely Sparta a Slavia, oba celky skórovaly v devátém kole šestkrát. Slavia porazila Liberec, který se dál propadá tabulkou. Sparta se naopak výhrou nad posledním Kladnem v tabulce posunula výš.

V dalším kole už se pražským celkům tolik nevedlo, Sparta remizovala s Litvínovem a brala bod, Slavia v šlágru dvou prvních mužstev nestačila na suverénní Energii. Ta si po vítězství 7:2 nad Táborem připsala i skalp svého pronásledovatele poměrem 7:3. „Věděli jsme, že to bude těžké utkání. Nicméně se nám povedl vstup do zápasu, který byl podle mě nejlepší od nás v letošní sezóně. V druhé třetině začala Slavia trošku hrát, ale my jsme to završili šestým gólem a ve třetí třetině jsme si už utkání pohlídali,“ hodnotil sobotní duel pro web Slavie karlovarský trenér Tomáš Andrys.

„Rozhodla první třetina a náš nástup do ní. Zklamalo mě, že hrajeme s prvním a měli jsme očekávat jejich sílu, kterou respektujeme. Bohužel podle toho ten začátek nevypadal. Bylo to ustrašené. Oni šli v prvních třech minutách dva na jednoho a to bohužel rozhodlo. Soupeři pak narostla křídla, ale my jsme se naštěstí prali do konce. Nicméně už bylo po zápase,“ řekl k duelu trenér Slavie Tomáš Kucharčík.

Vysokou výhru 9:1 si v devátém kole připsaly hned dva celky. Litvínov navázal na svou desetibrankovou kanonádu z minulého zápasu a deklasoval Plzeň, přičemž v hlavní roli byl tříbrankový Lukáš Dostál. Dařilo se také Mladé Boleslavi, která si připsala skalp Motoru, po němž navíc následovala i výhra nad Kladnem 5:0.

Kladno se dále trápí, s jedním získaným bodem je na posledním místě tabulky a ani poslední zápasy nic nezměnily. Na deváté místo se po sérii neúspěchů propadl Liberec a nezadařilo se ani Plzni, která kromě debaklu v Litvínově prohrála po samostatných nájezdech také v Táboře. To na čele tabulky od začátku soutěže ještě žádná změna neproběhla. Karlovy Vary si počínají suverénně a aktuální drží pětibodový náskok na druhou Slavii.

Hradec v čele, Zlín překvapil Pardubice

To na východě je lídr tabulky po každém kole jiný, po tom desátém padla tato výsada na Hradec Králové. Tomu se zadařilo na ledě Komety, kde vyhrál poměrem 5:3, následně si díky povedené první třetině poradil s Olomoucí jednoznačně 8:0 a Marek Záruba si mohl připsat čisté konto. Stejně tak zapsal nulu proti kohoutům třinecký gólman Denis Čelko, protože Olomouc neskórovala už tři utkání v řadě.

Hanáci se tím tak trochu dostávají do pozice Zlína pár kol zpět. Berani s produktivitou zápasí stále, ale dvě branky jim stačily k tomu, aby ve čtvrtek senzačně porazili tehdejšího lídra tabulky z Pardubic. „Byl to odbojovaný zápas, podpořený výborným výkonem brankáře Šimšálka, ten nám dal možnost hrát o vítězství. Vybojovali jsme si to a jsme za to vítězství strašně moc rádi, jelikož přišlo po opravdu dlouhé době,“ komentoval pro zlínský web trenér Beranů Juraj Jurík.

Na Porubu už ale jedna vstřelený gól nestačil a Ostravané si po domácí prohře s Přerovem spravili na ledě Zlína chuť. To Zubři zažili povedený týden, když si kromě Poruby vyšlápli také na Třinec. O klíčové vedení se postarali už v první třetině a bodově vyčníval hlavně Filip Vlk (2+2).

Dynamo po zaváhání ve Zlíně vynulovalo střelce Dukly a vyhrálo 3:0. To Jihlava v minulém týdnu odešla bez bodu z obou zápasů, protože doma nestačila na Vítkovice. Ostravský celek se po výhře 5:3 vydal posbírat další body do Brna, ale tady narazil. Konkrétně v 50. minutě kdy rozhodující branku ve vyrovnaném zápase vstřelil Vojtěch Kubín.

„Tým táhl za jeden provaz, a proto jsme dokázali bodovat. Byly tam věci, za které jsou kluci odměněni třemi body. To byla tvrdá práce dozadu, blokování střel, obětavost, bojovnost,“ chválil po utkání brněnský trenér Jan Zachrla v rozhovoru pro web Komety. „Myslím, že jsme odehráli solidní utkání. V prvních dvou třetinách jsme měli lehce víc takových ošemetných situací, neříkám vyložených šancí, ale bohužel jsme pak udělali hloupou chybu a domáci se dostali do vedení. Závěr jsme nezvládli, udělali jsme další chybu a prohráli jsme,“ podělil se o svůj pohled také trenér soupeře Darek Stránský.