ELD: Tabulkoví favorité jsou ve čtvrtfinále, Plzeň musela otáčet

Tři ze čtyř sérii předkola Extraligy dorostu skončily v nejkratším možném čase. Dva zápasy stačily k postupu Slavii, Hradci i Vítkovicím. Prodlužovala se jen série mezi Plzní a Přerovem, kde favorizovaná Škodovka musela otáčet nepříznivý vývoj.

HC Slavia Praha – HC Kometa Brno 2:0

Kometa vstupovala do předkola jako nejhůře nasazený celek, Slavii v celé sérii zdobily skvělé starty, hned v prvním utkání ale nebyli brněnští dorostenci daleko od senzace a prvního bodu. Slavia sice v polovině zápasu vedla jednoznačně 3:0, pak však přišel zlom a Brno vyrovnalo.

„Dostali jsme se tam zbytečně do pár komplikací, ať už vyloučeními nebo zbytečnými chybami. Ale moc si cením toho, jak to kluci odehráli, a řekl bych, že bod je zaslouženě náš,“ komentoval pro web hc-kometa.cz i trenér Slavie Ladislav Slížek, jehož svěřenci se i po vyrovnání v 58. minutě zvedli a dokázali ještě v základní hrací době vstřelit vítěznou branku.

Povedená první třetina vynesla Slavii do vedení i ve druhém duelu. Kometa opět po celou dobu dotahovala, ale v Praze na vyrovnání nedosáhla. Opět těsný výsledek, opět příznivější pro Slavii. „Takové pocity si musí kluci pamatovat, protože je v hokejovém světě čekají ještě další zápasy. Také jim chci říct, aby si vzpomněli na prohry, které je srazily dolů, a aby byly motorem k dalšímu hokejovému růstu, práci a kariéře,“ uzavíral sezonu v hodnocení pro web hc-slavia.cz trenér Komety Jan Zachrla.

Na Slavii teď čeká čtvrtfinálová série proti Mladé Boleslavi.

1. zápas: Kometa Brno – Slavia Praha 3:4 (0:2, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 34. Daněk (Šulla, Štulo), 44. Vyhlídal (Šulla, Štulo), 58. Šebela (Šulla, Vyhlídal) – 6. Marek (Huk, Švancar), 11. Kucharčík (Matějovský), 25. Huk (Šámal, Oh), 59. Lorenz (Pšenička, Švancar).

2. zápas: Slavia Praha – Kometa Brno 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Mountfield HK – Berani Zlín 2:0

Zlín do předkola postoupil stejně jako Kometa z nižší nadstavbové skupiny, ale také Berani se srdnatě rvali a v obou zápasech byli k zisku bodu blízko. „Byly to vyrovnané zápasy, kluci hráli na maximum, bojovali,“ komentoval po sérii zlínský trenér Lubomír Vosátko pro web mountfieldhk.cz.

V prvním zápase podlehli zlínští dorostenci favoritovi až v prodloužení, ve druhém utkání dvakrát vedli, ale ani to nakonec na vyrovnání série nestačilo, jelikož Hradec rozhodl stěžejním gólem na 3:2 v 54. minutě. „Byl to velmi urputný zápas, navíc od prvních minut hodně rozkouskovaný vyloučeními. Hra potom neměla takový spád či tempo. Byl to ale zápas v play off a právě to nám v určitých chvílích svázalo ruce. Já si vážím toho, jak na to mužstvo dokázalo zareagovat a obrovskou vůlí pak ve třetí třetině utkání převážit na svou stranu,“ chválil trenér postupující Hradec Jiří Janoušek.

Obě utkání si byla velmi podobná a Hradec se Slavií se tak na postup proti nejhůře nasazeným celkům nadřely nejvíce. Na Mountfield teď ve čtvrtfinále čeká derby proti Pardubicím, které tak okopíruje čtvrtfinálovou sérii A-týmu.

1. zápas: Zlín – Hradec Králové 1:2 po prodloužení (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)
Branky a nahrávky: 33. Nesrsta (Mořkovský, Venený) – 29. Šichan (Frolík, Vítek), 64. Černý (Páleník).

2. zápas: Hradec Králové – Zlín 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 19. Frolík (Hendrych), 31. Šichan (Páleník, Frolík), 54. Frolík (Pavlík, Václavíček) – 14. Holba (Pečner, Mikel), 24. Kos (Pečner).

HC Škoda Plzeň – HC ZUBR Přerov 2:1

Jako jediná se prodlužovala série mezi Plzní a Přerovem. Zubři v nadstavbě vyhráli pouze jeden zápas, a to zrovna proti Plzni, přívětivějšího soupeře si tak pro předkolo zřejmě ani přát nemohli a potvrdilo se to hned v prvním utkání, které Přerovští ubojovali a slavili po něm těsnou výhru 2:1.

Série se následně přestěhovala do Plzně, kde už však zápasy vypadaly úplně jinak. Domácí se rozjeli a v obou zápasech svého soupeře jasně smetli – výsledky 7:0 a 8:1 už si pak Škodovka zajistila hladký postup. Ve druhém zápase řádil Adam Benák (1+5), v tom třetím potopil Zubry vstup do utkání, ve kterém inkasovali dva góly v jedné přesilové hře.

„Úvod zápasu ovlivnil praktický celý jeho průběh. Chtěli jsme do utkání dobře vstoupit, avšak inkasovali jsme dvě branky,“ hodnotil přerovský trenér Pavel Neuman pro web hcplzen.cz. S důležitostí začátku třetího zápasu souhlasil po sérii také plzeňský kouč Dušan Andrašovský. „Naštěstí jsme se rychle dostali do utkání a ve zbytku utkání jsme byli jednoznačně lepší. Soupeře jsme moc do šancí nepouštěli, jen v první třetině měl Přerov pár přečíslení, avšak to bylo jen naší nedůraznou hrou,“ uzavřel po sérii. Teď se plzenští dorostenci uktají s Třincem.

1. zápas: Přerov – Plzeň 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky nahrávky: 35. Vlk (Koudela, Mozr), 55. Koudela (Vlk) – 55. Tománek (Fodor, Reisnecker).

2. zápas: Plzeň – Přerov 7:0 (3:0, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 1. Benák (Kamas, Úbl), 3. Slačík (Benák), 5. Úbl (Reisnecker, Benák), 39. Úbl (Benák, Kamas), 41. Úbl (Benák, Slačík), 52. Tománek (Fodor, Mašek), 57. Slačík (Benák, Úbl).

3. zápas: Plzeň – Přerov 8:1 (2:0, 2:0, 4:1)
Branky a nahrávky: 3. Benák (Úbl), 4. Tománek (Boskovic, Reisnecker), 29. Bělík (Klatovský, Černý), 39. Klatovský (Fehér, Bělík), 48. Reisnecker (Fodor, Maxa), 49. Slováček (Kamas, Mašek), 50. Maxa

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Motor České Budějovice 2:0

Vítkovice vstupovaly do předkola v roli favorita, Motoru se nadstavbová část vůbec nepovedla, i přesto ale v prvním zápase držel se svým soupeřem krok. Ostravané sice otevřeli skóre, ale Jihočeši záhy vyrovnali a Vítkovice tak rozhodly až gólem ze 47. minuty.

„Utkání bylo vyrovnané, určitě sneslo parametry play off. Hrálo se nahoru dolů. Bohužel, jak to tak bývá, v play off může rozhodnout nějaká chyba a my jsme je dnes udělali. I když jsme si poté vytvořili šance, tak jsme nebyli schopni je proměnit. Je to jen jedno utkání, není konec, dneska jsme prohráli bitvu, ale ne válku,“ komentoval po utkání pro web hcmotor.cz českobudějovický trenér Radim Skuhrovec.

Druhé utkání už ovšem Motoru tak nevyšlo. Vítkovice po povedení první třetině a bleskovém startu do periody druhé vedli už v polovině zápasu 5:0. To bylo pro zápas klíčové, protože České Budějovice dokázaly zareagovat jen dvěma přesnými trefami. Ostravané nakonec zvítězili 7:2 a zajistili si postup do čtvrtfinále, kde narazí na vítěze nadstavby z Karlových Varů.

1. zápas: České Budějovice – Vítkovice 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky:3. Lev (Koníř, Mařík) – 2. Douda (Hofman, Mareš), 47. Zachariasz (Daněk, Rončka).

2. zápas: Vítkovice – České Budějovice 7:2 (2:0, 3:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 11. Douda (Svozil, Man), 17. Douda (Svozil, Lyčka), 22. Nazad, 25. Daněk (Rončka), 28. Nazad (Vítek, Drábek), 48. Kisza (Douda), 51. Hofman (Nazad, Fasner) – 34. Koníř (Mařík, Blažek), 50. Schmied (Přibyl, Čečetka).