ELD: Ve čtvrtfinále rozhodovaly nájezdy i pátý zápas, překvapení se nekonalo

Cestu do semifinále Extraligy dorostu našly všechny čtyři nejlépe nasazené týmy, které se už po nadstavbě vyhnuly předkolu a putovaly přímo do čtvrtfinále. Karlovy Vary, Pardubice a Mladá Boleslav o svém postupu rozhodly ve čtvrtém zápase. O něco složitější cestu měl Třinec, jehož série s Plzní dospěla až do klíčového pátého duelu.

HC Energie Karlovy Vary – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:1

Karlovy Vary vstupovaly do čtvrtfinále jako vítěz nadstavbové skupiny, taky proto se jejich směrem upínala velká očekávání. Hned první zápas však musela Energie zachraňovat v posledních sekundách, když se Vítkovice v 51. minutě dostaly po obratu do vedení. Celou situaci zachránil pro Vary v čase 59:10 Vlastimil Blažek, když zkompletoval hattrick.

„Prvních čtyřicet minut jsme nehráli vůbec nic. Neměli jsme obětavost. Neměli jsme rychlost a napadání. Prostě to bylo takové mdlé, ale ve třetí třetině tam bylo trošičku probuzení,“ komentoval po prvním utkání pro web hokejkv.cz trenér Energie Tomáš Andrys.

Hned druhý den předvedly Vary zlepšený výkon a zasypaly Ostravany osmi brankami, jenže ani nejhůře nasazené Vítkovice nedaly soupeři nic zadarmo. Třetí zápas odstartovaly dvěma brankami, v průběhu přidaly další tři, přičemž Vary výsledek korigovaly jen jednou přesnou trefou. Jasný výsledek 5:1 mluvil za vše.

Postup do semifinále si ale Energetici pohlídali, a i když se po dvou třetinách čtvrtého duelu hrálo nerozhodně, v poslední dvacetiminutovce se o ukončení série postarali třemi góly.

1. zápas: HC Energie Karlovy Vary – HC VÍTKOVICE RIDERA 5:4 (0:1, 2:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 22. Wardas (Dyk), 23. Kváš (Sedláček, Kynsl), 45. Blažek (Dyk), 55. Blažek (Dyk), 60. Blažek (Kůrka) – 20. Nazad (Fasner), 25. Daněk (Mareš, Kisza), 31. Drábek (Zachariasz), 51. Kisza (Man, Svozil).

2. zápas: HC Energie Karlovy Vary – HC VÍTKOVICE RIDERA 8:3 (2:1, 4:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 4. Slavík (Šilhan, Wardas), 9. Tomek (Gombár, Blažek), 25. Kváš (Blažek), 31. Kváš (Dyk, Pelikán), 36. Blažek (Čermák, Poizl), 39. Dyk (Wardas), 48. Poizl (Tomek, Kyncl), 60. Poizl (Kváš, Slavík) – 18. Drábek (Hofman, Zachariasz), 42. Mareš (Fasner, Fojtík), 55. Daněk (Mareš, Fasner).

3. zápas: HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Energie Karlovy Vary 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 4. Hofman (Drábek), 7. Douda (Svozil, Fojtík), 26. Daněk (Hofman, Fasner), 39. Douda, 59. Zachariasz (Douda, Plško) – 54. Wardas (Dyk).

4. zápas: HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Energie Karlovy Vary 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 29. Hofman (Zachariasz) – 9. Dyk (Kváš), 46. Dyk (Wardas, Slavík), 51. Wardas (Tomek), 60. Kyncl (Wardas, Tomek).

HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 3:2

Série mezi Třincem a Plzní jako jediná dospěla až do pátého zápasu. Oceláři se ve čtvrtfinále dostali dvakrát do vedení, jenže Škodovka v obou případech srovnala stav. Rozhodnout tak muselo až poslední možné utkání hrané v Třinci. Vyrovnanost ale byla znát už od prvního zápasu.

V tom totiž o vítězi rozhodla až poslední minuta. Domácí Třinec v závěru utkání ztrácel, jenže dvě minuty před koncem třetí třetiny vyrovnal z dvojnásobné přesilovky. A aby toho nebylo málo, stihli Oceláři skóre ještě dvěma brankami otočit. Ve druhém utkání naopak těsně vyhrála Plzeň, která musela při dvougólové ztrátě taky otáčet.

Ve třetím a čtvrtém utkání už byly rozdíly větší. Třinec nejprve vyhrál 5:2, Plzeň ale konec ve čtvrtém duelu odmítla a vyhrála jej jasně 7:3. „První třetina byla snad naše nejhorší za celou sezónu. Po našem malém bububu v kabině hráli kluci náš hokej, který umíme. V zápase jsme poté dominovali a výsledek je naprosto zasloužený,“ hodnotil pro web hcplzen.cz povedený zápas trenér Škodovky Dušan Andrašovský.

Za stavu 2:2 se tak šlo do rozhodujícího pátého zápasu. V něm Třinec v první třetiny zvrátil nepříznivé skóre a své vedení už si, i zásluhou hattricku Michala Rybnikára, pohlídal. Plzni tak nepomohly ani dva góly, o které se postaralo nejproduktivnější duo play-off – Matyáš Úbl a Adam Benák.

1. zápas: HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 3. Řehák (Hladoník, Hrček), 40. Hrček (Hladoník, Řehák), 58. Holub, 60. Weiss (Řípa, Holub), 60. Holub – 31. Fehér (Bělík, Klatovský), 34. Slováček (TS), 53. Slačík (Úbl, Benák).

2. zápas: HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 3:4 (2:0, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 9. Rybnikár (Weiss, Švančara), 16. Rybnikár (Švančara, Weiss), 57. Rybnikár (Holub) – 21. Benák (Úbl, Kamas), 38. Kamas (Benák, Úbl), 46. Benák (Úbl, Fodor), 52. Maxa (Fehér).

3. zápas: HC Škoda Plzeň – HC Oceláři Třinec 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 38. Klatovský (Benák, Úbl), 47. Úbl (Mašek, Klatovský) – 12. Hebar (Mrtka, Hrček), 33. Morcinek (Rybnikár, Hladoník), 34. Hrček (Hebar, Řípa), 58. Weiss (Rybnikár, Hebar), 60. Rybnikár (Švančara, Holub).

4. zápas: HC Škoda Plzeň – HC Oceláři Třinec 7:3 (0:1, 4:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 24. Úbl (Benák, Poustka), 25. Boskovic (Maxa, Klatovský), 28. Tománek (Reisnecker, Úbl), 39. Úbl (Benák, Bělík), 41. Benák (Fodor, Úbl), 44. Benák (Fodor, Úbl), 51. Benák (Úbl, Fodor) – 14. Hladoník (Švančara, Rybnikár), 44. Hladoník (Řehák), 46. Rybnikár (Hebar).

5. zápas: HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 11. Hebar (Řehák, Holub), 20. Rybnikár, 42. Rybnikár (Řípa), 59. Rybnikár (Mrtka, Hebar) – 5. Úbl (Benák), 47. Úbl (Benák, Mašek).

HC Dynamo Pardubice – Mountfield HK 3:1

Pikantní sérií bylo derby mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Stejně jako v ostatních dvojicích, i tady se ale začalo těsným výsledkem, favorizované Dynamo urvalo první bod až v prodloužení. Hradec na dobrý výkon navázal a zvládl lépe druhé utkání, série se tak stěhovala za vyrovnaného stavu.

Další dva zápasy už ale ovládlo Dynamo, které nepřipustilo možnost rozhodujícího pátého duelu. Znát to bylo hlavně ve třetím zápase, kdy sice Mountfield otevřel skóre, Pardubičtí ale nakonec svého soupeře zasypali osmi brankami a zvítězili jednoznačně 8:2.

Poslední krok pak udělaly ve druhé třetině čtvrtého zápasu, kdy si vytvořily klíčový náskok. „Po druhé části jsme apelovali na hráče, ať ještě vymáčknou poslední zbytky sil po všech náročných střetnutích. Přesně to taky udělali, za což si jich, stejně jako za celou sezonu, velmi vážím. Takže jsme se s tímto zápasem, sérií, ale i celým ročníkem rozloučili tak, jak jsme po celý rok hráli – mohutnou bojovností, týmovostí a obrovským srdcem. Hráči za celou sezonu zaslouží velké poděkování, každý z nich udělal enormní posun ve své hokejové kariéře, za což jim ještě jednou děkuju,“ vracel se na webu mountfieldhk.cz královehradecký trenér Jiří Janoušek mladší nejen k uplynulé sérii.

„Věděli jsme, že nás čeká možná nejtěžší zápas série – udělat ten poslední krok a postoupit. Série byla v Hradci celkově z obou stran na vyšší úrovni odpovídající play-off. Byl to velký boj až do konce, děkuji soupeři za super sérii. My se budeme snažit pokračovat v naší hře a uspět v další fázi vyřazovacích bojů,“ řekl po vítězném zápase pardubický trenér Vojtěch Faltys.

1. zápas: HC Dynamo Pardubice – Mountfield HK 4:3 po prodloužení (1:2, 0:0, 2:1 – 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Rolinek (Drábek, Ruml), 47. Novosad (Drábek), 50. Korec (Joska, Úlehla), 68. Ruml – 17. Hendrych (TS), 19. Šichan (Václavíček), 54. Hendrych (Frolík, Vítek).

2. zápas: HC Dynamo Pardubice – Mountfield HK 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Macek (Drábek, Křečan) – 31. Frolík (Hendrych, Vencl), 36. Studnický (Forejtek, Páleník), 59. Páleník.

3. zápas: Mountfield HK – HC Dynamo Pardubice 2:8 (1:3, 1:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 1. Frolík, 25. Páleník (Novotný, Černý) – 6. Macek (Korec, Křečan), 7. Rolinek (Křečan, Ruml), 19. Drábek (Macek, Ruml), 26. Sekanina (Lempach, Korec), 37. Joska (Rolinek, Křečan), 44. Lempach (Korec, Sekanina), 49. Ruml (Sekanina), 52. Sekanina (Korec, Křečan).

4. zápas: Mountfield HK – HC Dynamo Pardubice 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Hendrych – 7. Macek (Drábek), 22. Mikeska (Novák, Úlehla), 23. Sekanina (Vápeník, Korec), 31. Macek (Úlehla, Novosad).

BK Mladá Boleslav – HC Slavia Praha 3:1

Vedení 2:0 na zápasy si na led soupeře přivezla Mladá Boleslav, která si v prvním duelu pohlídala úplný závěr utkání a o den později udržela po téměř celou druhou polovinu utkání rozhodující jednobrankový náskok. Slavia totiž v 29. minutě smazala dvougólový náskok soupeře, jenže Bruslaři pak opět rychle alespoň jednou trefou odskočili.

„Druhá třetina bohužel patřila hostům a v naší hře byla vidět nezodpovědnost, laxnost a soupeři jsme to do jisté míry usnadnili. Naštěstí jsme potom dobře sehráli signalizovanou výhodu, kdy jsme dali rozhodující branku. Třetí třetina byla už z obou stran opatrnější a jsem rád, že jsme nedovolili soupeři vytvořit si větší množství gólových situací a utkání jsme, dá se říct, v klidu dohráli. Jsme rádi, že jsme tímto utkáním udělali druhý krok, ale pořád to bude ještě dost náročné,“ komentoval po druhém utkání pro web bkboleslav.cz trenér Bruslařů Martin Škaloud.

A náročné to pro Mladou Boleslav taky bylo, protože Pražané nedovolili rychlý konec a díky skvělé první třetině si na svém ledě se soupeřem poradili. „Měli jsme vynikající nástup do zápasu. 4:1 bylo to, co jsme si přáli. Nicméně mám takový pocit, že jsme potom tahali za kratší konec,“ sdělil v hodnocení pro web hc-slavia.cz trenér Slavie Ladislav Slížek. Na výsledku to ovšem znát nebylo, jelikož Slavia odcházela jako vítěz se skóre 6:4 a snížením v sérii.

A daleko neměla Slavia ani k vyrovnání stavu čtvrtfinále. Chyběl opravdu jen kousek, protože čtvrtý duel rozhodovaly až samostatné nájezdy. Jako jediný ten svůj proměnil mladoboleslavský Vojtěch Beran.

1. zápas: BK Mladá Boleslav – HC Slavia Praha 6:2 (1:1, 2:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 14. Churáček, 29. Matějka (Vasjak), 36. Maxin (Kristek), 54. Fink (Šilhavý, Hanyš), 59. Šilhavý, 60. Hanyš (Hora) – 3. Šámal (Huk, Švancar), 45. Kucharčík (Šámal).

2. zápas: BK Mladá Boleslav – HC Slavia Praha 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 17. Beran (Matějka), 20. Hrouda (Doležel, Churáček), 34. Šilhavý (Beran, Kristek) – 29. Tichý (Matějovský), 29. Kucharčík (Šámal).

3. zápas: HC Slavia Praha – BK Mladá Boleslav 6:4 (4:1, 0:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 8. Matějovský (Pšenička), 16. Tichý (Kucharčík, Skyba), 19. Skyba (Kucharčík, Šámal), 20. Šámal (Tichý), 59. Kucharčík, 60. Šámal (Kucharčík, Skyba) – 16. Beran (Hájek), 38. Hanyš (Beran), 46. Hanyš (Hájek, Čermák), 58. Hájek (Hanyš, Čermák).

4. zápas: HC Slavia Praha – BK Mladá Boleslav 2:3 po samostatných nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0)
Branky a nahrávky: 18. Tittl (Huk), 31. Skyba (Kucharčík, Tichý) – 12. Hájek (Hanyš, Matějka), 23. Kristek (Matějka, Beran), rozh. náj. V. Beran.