ELJ: Budějovice poprvé v nadstavbě vyhrály. První Sparta porazila Liberec 12:5

DHL extraliga juniorů nabídla v uplynulém týdnu vzepětí některých týmů ze spodních pozic nadstavbových skupin. České Budějovice po utrápeném období zaznamenaly první dva body, které je mohou posílit v boji o záchranu, nejlépe si ale vedly Karlovy Vary, Jihlava nebo Plzeň. Neuvěřitelné utkání se hrálo na Spartě.

Jihlava vítězila na tripu, Brno naopak ne

Ve vyšší skupině O pořadí v play off prožily velmi úspěšný týden dva celky – Karlovy Vary a Jihlava. Energie zvládla domácí dvojzápas excelentně hlavně po defenzivní stránce, neboť dohromady inkasovala jediný gól. To bylo navíc až ve třetí třetině druhé bitvy s Libercem za celkem pohodlného vedení 3:0.

Nejprve Vary zlomily Mladou Boleslav jediným gólem Matyáše Váni z 57. minuty. „Velmi těžké utkání, soupeř potvrdil svoji kvalitu. Bylo to hodně vyrovnané a pak se štěstíčko přiklonilo k nám,“ hodnotil pro web hokejkv.cz trenér Pavel Arnošt. Vzápětí jeho svěřenci zdolali Liberec jednoznačnějším výsledkem 4:1. „Museli jsme trochu slepovat sestavu, protože jsme měli problém se zraněnými obránci. Po vítězství jsme se ale více naladili a myslím si, že jsme celý zápas diktovali tempo hry,“ cenil si Arnošt.

Jihlava sice získala „jen“ pět bodů, ale ty pro ni měly možná ještě o kousek větší cenu. Vybojovala je totiž na hřištích soupeřů, konkrétně Třince a Vítkovic. Zejména výhra nad Oceláři hřála Duklu speciálně, vzhledem k loňské neúspěšné semifinálové sérii právě s tímto sokem. Rozhodl o ní tři sekundy před koncem prodloužení kapitán Matěj Vovsík.

Poté si mladíci z Vysočiny poradili s Vítkovicemi vysoko 7:2, a tak Rideře během dvou utkání nadstavby nasázeli už patnáct gólů. V základní části ji přitom ani jednou neporazili! „Podařilo se nám vše, na co jsme sáhli. Pro hráče do kabiny obrovská pochvala za parádní bodový víkend. Věřím, že se na této vlně udržíme,“ uvedl pro web hcdukla.cz Štěpán Moravec, jenž k juniorce zamířil společně s Petrem Svobodou od dorostu. Mladší celek se totiž pokusí zachránit Michal Broš s Marianem Moravou.

Nejpozoruhodnější výsledek týdne se ale zrodil na Spartě. Domácí lídr extraligy tam smetl Liberec vysoko 12:5! Vítěz západní skupiny tak prohrál už pošesté v řadě. „Příležitost dostávali kluci, kteří nebyli celou sezonu v základní sestavě. Je trošičku znát, že nám ta kvalita chybí. Dostali jsme výprask, ale oklepeme se z toho,“ řekl pro web Sparty na adresu nevydařeného období hostující trenér Valdemar Jiruš.

Sparťané předtím ovšem podlehli 4:6 Mladé Boleslavi. I tak se ale udrželi v čele, ba dokonce se Kometě o trochu vzdálili, neboť Brňané vůbec nebodovali. Prohráli totiž jak ve Vítkovicích, tak v Třinci. Vůbec poprvé v celé sezoně se jim stalo, že zaznamenali dvě porážky za sebou.

Indiáni spěchají do play off. Motor zabral

Plzeňští junioři by si samozřejmě představovali úplně jiný průběh druhé části sezony, nepostup pro ně znamenal jasný neúspěch. V nižší nadstavbě O účast v play off si ale zatím vedou fantasticky a už po 11 kolech prakticky není pochyb o tom, že tento reparát zvládnou a do vyřazovacích bojů proklouznou. V prvním novoročním týdnu zapsali díky dohrávce dokonce tři vítězství – Zlínu, Olomouci a Litvínovu dali dohromady šestnáct gólů.

Byla to hlavně zásluha útočníka Jakuba Šilera, který měl prsty ve třinácti z nich! Zaznamenal hned dva hattricky a celkem osm gólů, k nimž přidal pět nahrávek. Produktivitu nadstaveb teď vede s gigantickým náskokem 11 bodů, navíc se vyšvihl i do čela bodování celé extraligy.

„S formou nadsázky jsme brali body za výkon dvaceti minut. Nebyli jsme nastavení na tvrdou práci, souboje, bruslení... Zápas jsme museli otáčet z 1:3 a 2:4. Ale vyhrabali jsme se z toho a to úsilí do třetí třetiny tam dali,“ ocenil trenér Petr Vojan po obratu ve Zlíně. „Prokázali jsme kvalitu a formu z posledních zápasů. Musíme pokračovat, pokračovat a pokračovat v hlavách úplně stejně,“ doplnil později pro hcplzen.cz po dalším skalpu Litvínova.

Týden jinak vyšel velmi dobře také Pardubicím, které v derby s Hradcem Králové otočily skóre 1:4 na 5:4 po prodloužení a následně vysoko uspěly v Českých Budějovicích. Zlín po porážce s Plzní zabral a díky výhrám nad Litvínovem i Olomoucí se oběma soupeřům v tabulce přiblížil.

Poslední Motor alespoň přetrhl nelichotivou sérii deseti porážek a zaznamenal první body do tabulky nadstavby. V Přerově ztratil vedení 2:0, díky trefě kapitána Richarda Pitla nicméně uspěl v prodloužení. „Dvě třetiny byly hodně defenzívní z obou stran. V tuto chvíli jsou to pro nás zlaté dva body a budeme pokračovat dál,“ shrnul pro hokejprerov.cz trenér David Vrbata, jenž se k juniorům posunul od dorostu v rámci impulsu budějovické akademie.

S týmem nicméně musí pořádně zabrat, neboť Jihočeši ztrácejí na konkurenci devět bodů. Zatím vyhlížejí trápící se Hradec Králové, který proti Přerovu zaznamenal po stejném průběhu shodné vítězství, jen rozhodl až v nájezdech. „Ve třetí třetině jsme se vybičovali ke skvělému výkonu. Domácí byli v nájezdech lepší a máme bod, toho si ale velmi ceníme,“ řekl pro web mountfieldhk.cz trenér Zubrů Pavel Neuman, jehož celek může po skvělém vstupu do nadstavby očekávat větší nápor soupeřů.

Výsledky DHL extraligy juniorů

Dohrávka 9. kola – skupina O pořadí v play off:
Berani Zlín – HC Škoda Plzeň 4:6 (1:1, 3:2, 0:3)

10. kolo – skupina O pořadí v play off:
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 5:2 (3:2, 1:0, 1:0)
HC Sparta Praha – BK Mladá Boleslav 4:6 (1:2, 2:1, 1:3)
HC Energie Karlovy Vary – Bílí Tygři Liberec 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
HC Oceláři Třinec – HC Dukla Jihlava 2:3 po prodloužení (0:1, 1:0, 1:1 – 0:1)

10. kolo – skupina O účast v play off:
HC Olomouc – HC Škoda Plzeň 2:4 (0:2, 1:2, 1:0)
HC Litvínov – Berani Zlín 2:5 (1:1, 1:3, 0:1)
HC Dynamo Pardubice – Mountfield HK 5:4 po prodloužení (0:2, 3:2, 1:0 – 1:0)
HC ZUBR Přerov – HC Motor České Budějovice 2:3 po prodloužení (0:0, 0:0, 2:2 – 0:1)