ELJ: Jihlava znovu přivezla dvě výhry. České Budějovice opustily poslední místo

Nadstavbové skupiny DHL extraligy juniorů se překlenuly do své druhé poloviny. K významné změně došlo v bojích o udržení, kde skvělou formu potvrdily České Budějovice a opustily tak poslední, sestupovou příčku. Zlín má na ně ale dva zápasy k dobru. Vedení v soutěži udržela Sparta, ale hned o dva body za ní figurují rovnou tři soupeři.

Třinec vyhrál v repríze finále se Spartou

Šest z osmi celků skupiny O pořadí v play off má pozitivní skóre a také může pomýšlet na nejvyšší příčky, dva naopak ztrácejí. Po výsledkově slabším období se zvedl Třinec, jenž nyní na domácím ledě získal pět ze šesti možných bodů. Při výhrách nad Karlovými Vary a Spartou se nejvíc dařilo Tomáši Šilarovi, jenž zaznamenal dohromady tři góly a jednu asistenci. Sparťané navíc poslali zápas do prodloužení až gólem Olivera Samsona v čase 59:49, právě díky tomu udrželi náskok v čele soutěže.

Pětibodový víkend dále zažila z vyšší skupiny už jen Jihlava. Pro ni byl o to cennější, že znovu uspěla na kluzištích soupeřů. V Mladé Boleslavi a Liberci předvedla zejména skvělé defenzivní výkony, neboť dohromady inkasovala jedinou branku. Oba duely odchytal Filip Sigmund, jenž sezonu a půl působil v ligovém Havlíčkově Brodě, a evidentně se už rozchytal do extraligové formy. Ke své první nule přidal v Liberci i asistenci u třetího gólu, dlužno však říct, že ho soupeř prověřil pouhými 14 střelami.

„Podali jsme slušný výkon. V prodloužení bylo nahoru dolů a čekalo se, kdo udělá chybu,“ hodnotil jihlavský trenér Petr Svoboda pro web bkboleslav.cz úvodní výhru. „Zápas jsme podle mě měli celou dobu pod kontrolou. Nechci říkat, že jsme Liberec vyloženě přehrávali, ale vypracovali jsme si víc šancí a měli jsme výborný pohyb. Velká pochvala pro tým do kabiny,“ doplnil o den později jeho asistent Štěpán Moravec na stránkách Bílých Tygrů.

Liberec si spravil chuť vzápětí, když v bitvě vítězů základních skupin díky skvělé první třetině zdolal Kometu. Tříbodové vítězství si tak připsal po více než měsíci. „Do utkání jsme šli se starou dobrou sestavou a hned od začátku to bylo znát. Kluci měli obrovskou chuť a nasazení. První třetina se nám povedla, tam se ten zápas rozhodl,“ chválil kouč Valdemar Jiruš.

Brňané nicméně předtím uspěli v Mladé Boleslavi a Sparta zase ve Vítkovicích. To znamená, že právě Ostravané jako jediní nezískali o víkendu ani bod – v obou případech přitom prohráli jen o gól. V sobotu se museli sklonit i před Karlovými Vary, proti kterým mohla Ridera v čase 59:59 srovnat, jenže nevyužila trestné střílení za úmyslné posunutí branky soupeřovým gólmanem.

Motor hraje v novém roce skvěle

Program skupiny O účast v play off byl tentokrát trochu chudší, neboť hokejisté Přerova museli kvůli rozsáhlé marodce odložit své duely proti Zlínu i Pardubicím. Rozruch nyní působí zejména České Budějovice, které vyhrály už počtvrté v řadě a díky tomu opustily poslední příčku soutěže! Ta nyní patří Zlínu, jenž ale disponuje dvěma zápasy k dobru.

Motor si nejprve těsně poradil s Litvínovem a následně uspěl v Olomouci. Jeho tahounem byl novic Radek Tomas, který k šesti bodům přispěl třemi góly a dvěma asistencemi. „Po prvních dvou třetinách jsme měli Litvínovu odskočit na více než jednu branku, bohužel jsme nabídnuté šance nevyužili. Třetí třetinu za stavu 4:1 jsme zbytečně dvěma chybami zápas zdramatizovali,“ hodnotil kouč David Vrbata úvodní duel pro klubový web. „Nebylo to lehké utkání, určitě nám pomohla první třetina, kde jsme odskočili o dvě branky,“ doplnil po úspěchu na Hané.

Olomouc získala v průběhu týdne velkou posilu z Jihlavy, se kterou spolupracuje na více frontách. Ani talentovaný estonský útočník Maxim Burkov nicméně zatím Moře nepomohl, při svém debutu byl u vysoké porážky 1:8 v Pardubicích. „Povedl se nám závěr první třetiny, kde jsme ve dvou minutách dali tři góly. Tam jsme chytili vítr do plachet. Velké poděkování klukům do kabiny, pochvala gólmanovi za perfektní práci, jsme rádi za tři body a doufáme, že to takhle půjde i dál,“ hodnotil pro web hcdynamo.cz pardubický trenér Jakub Venc už dvanáctou výhru svého mužstva z posledních třinácti zápasů.

Protože však Dynamo druhý zápas nehrálo, na čele se znovu osamostatnila Plzeň. Ta zvládla dvě vyrovnané bitvy v Hradci Králové i doma se Zlínem za šest bodů. „Přijeli jsme sem s okleštěnou sestavou, také nám chytal dorostenecký brankář. Z naší strany to byl skvělý výkon,“ kvitoval trenér Petr Vojan na webu mountfieldhk.cz úvodní triumf. „Pozitivum z dnešního utkání je jednoznačné – tři body. Duel byl strašně ošklivý, nebyla kvalita ani na jedné straně a my jsme rádi za vítězství,“ řekl naopak pro hcplzen.cz po druhé výhře, kdy jeho svěřenci dali všechny tři góly v přesilových hrách.

Hradec si vylepšil náladu aspoň jasným vítězstvím 5:0 v Litvínově. Chemiky tak zdolal už pošesté z letošních sedmi vzájemných utkání, navíc si podruhé připsal čisté konto. Díky tomu se těsně posunul do první čtveřice, odkud povede cesta do play off. „Zápas se mi hodnotí dobře, protože jsme předvedli úplně jiný výkon než ve čtvrtek s Plzní. Byli bychom rádi, kdybychom tento výkon byli schopní opakovat pravidelně, a ne až po nějakém nezdaru a pak si dokazovali, že to umíme,“ shrnul asistent trenéra Lukáš Král.