ELJ: Postupové drama v základní části trvalo až do posledních sekund

Dalo by se říct, že dramatičtější vyvrcholení základní části si DHL extraliga juniorů nemohla přát. Zejména tedy v západní skupině, kde rozhodovaly až závěrečné sekundy. Nakonec jsme poznali osmičku účastníků vyšší nadstavbové skupiny!

Vary rozesmutnily Hradec, o gól postoupila Sparta

Západní skupina byla nesmírně vyrovnaná a až do posledního hracího dne platilo, že pouze dva týmy neměly šanci postoupit. Liberec nakonec skupinu ovládl s náskokem šesti bodů, ale celky od druhého do pátého místa od sebe dělil jeden jediný bod!

Když Tygři ve speciálním duelu na turnovském ledě přehráli Litvínov, měli prvenství v kapse. Ve čtvrtek už ale slavily také Karlovy Vary. Stačil jim k tomu i jeden bod získaný v Mladé Boleslavi, kde opět zazářil patnáctiletý brankář Martin Psohlavec, jenž čelil střelecké převaze Bruslařů 47:23.

Zbytek rozhodovala až sobota. Sparta i Boleslav měly situaci ve vlastních rukou, ale ve svém zápase si s tím dobře poradili jen Boleslavští: Na ledě Českých Budějovic vybojovali kýžený bod a následně přidali i druhý, o čemž v nájezdech rozhodl Jan Hurt – stejně jako ve čtvrtek.

Sparťané naopak padli v Hradci Králové těsně 1:2 po vítězné brance Adama Novotného z 54. minuty utkání. To byl výsledek, který v daném momentu stačil Mountfieldu. V minitabulce se Spartou a Karlovými Vary by totiž nechal sparťany za sebou.

Jenže Energie dotáhla proti Liberci ztrátu 1:3, když pouhých 63 sekund před koncem vyrovnal Jakub Galnor, od obou soupeřů se tak odpoutala a díky lepší vzájemné bilanci s Hradcem postoupila Sparta! Kdyby jí přitom Východočeši dali o gól víc, už by slavili oni.

Bílí Tygři nakonec zásluhou Radka Janaty ve Varech zvítězili. Pozitivně zakončila skupinu i nepostupující Plzeň, která nejprve zdolala Hradec 6:3 a následně Litvínov 3:2. Zápasy s oběma soupeři si v nižší nadstavbě zopakuje, stejně jako s Českými Budějovicemi.

Jihlavu doplnily Vítkovice

Ve východní skupině zbývaly před závěrečným týdnem dva otazníky, o dvě postupová místa usilovaly tři celky. Jihlava slavila už v pondělní dohrávce, kdy podruhé během týdne porazila Pardubice. „Všichni jsme věděli, o co se v utkání hraje, a úvod podle toho vypadal. Napětí, které normálně před zápasem nebývá, přišlo. První třetina byla pro hosty, druhá třetina pro nás, tam jsme zápas dominantním způsobem otočili. Po rozhodující brance Adama Rauše borci odehráli výborně obranné pásmo a zaslouženě jsme zápas dotlačili do výhry,“ hodnotil pro web hcdukla.cz trenér Michal Broš.

V tu chvíli už to bylo jen mezi Vítkovicemi a Pardubicemi. Dynamo nejprve v tabulce dohnalo Rideru díky výhře 4:3 v Přerově, kde rozhodl až v závěru Adam Paleček. Ostravané však měli situaci stále ve vlastních rukou – a poradili si s ní fantasticky.

Nejprve v ocelářském derby přetlačili Třinec 4:3 po nájezdech, které rozhodl zkušený Josef Krejsa. Následně vládli na ledě uvolněné Jihlavy, odkud si odvezly dokonce vítězství 5:1. „Přijeli jsme sem v plné síle a nažhavení na to, že musíme vyhrát. První třetina byla z naší strany opatrná, ale pomohli jsme si gólem v přesilovce. S každým dalším vstřeleným gólem se naše hra uklidňovala a splnili jsme to, co jsme potřebovali,“ kvitoval trenér Darek Stránský v hodnocení pro web Dukly.

Definitivně tak pohasly naděje Pardubic, které přitom zdolaly první Kometu vysoko 6:2. V konečné tabulce ztratily na Vítkovice dva body, nicméně forma ze závěru základní části jim pořád může psychicky pomoci i před startem nižší nadstavbové skupiny.

Ještě víc to však platí pro Zlín, jenž vyhrál osm z posledních deseti zápasů. Na závěr zvládl dvě přestřelky s hanáckými celky, když Olomouc porazil 5:4 a Přerov dokonce 7:5. Povzbuzení se nicméně dočkali i olomoučtí junioři, kteří díky brance Jakuba Koudelného zvítězili v Třinci.

Výsledky DHL extraligy juniorů

Dohrávka 18. kola – skupina Východ:
HC Dukla Jihlava – HC Dynamo Pardubice 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)

27. kolo – skupina Západ:
HC Sparta Praha – HC Motor České Budějovice 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)
HC Škoda Plzeň – Mountfield HK 6:3 (2:2, 4:1, 0:0)
Bílí Tygři Liberec – HC Litvínov 5:2 (1:1, 4:0, 0:1)
BK Mladá Boleslav – HC Energie Karlovy Vary 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 1:1 – 0:0)

27. kolo – skupina Východ:
HC ZUBR Přerov – HC Dynamo Pardubice 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
HC Olomouc – Berani Zlín 4:5 (1:1, 3:1, 0:3)
HC Kometa Brno – HC Dukla Jihlava 6:2 (3:1, 0:1, 3:0)
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 4:3 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 1:1 – 0:0)

28. kolo – skupina Západ:
Mountfield HK– HC Sparta Praha 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
HC Litvínov – HC Škoda Plzeň 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
HC Motor České Budějovice – BK Mladá Boleslav 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 – 0:0)
HC Energie Karlovy Vary – Bílí Tygři Liberec 3:4 po prodloužení (0:1, 1:2, 2:0 – 0:1)