ELJ: Přes pauzu zůstane řada otazníků. Relativní klid mají jen Brno a Třinec

Reprezentační přestávka dopřeje účastníkům DHL extraligy juniorů oddech šest kol před koncem základní části. Až se vrátí do zápasového tempa, většina z nich stále bude mít o co hrát. Zejména v západní skupině, která dál nabízí velmi dramatický vývoj a nic jistého ještě nemá ani její vedoucí celek.

Vary vyhrály speciální duel, na hraně Sparta a Hradec

Na postup ze západní skupiny stále reálně pomýšlí sedmička týmů. Mizivé šance už má poslední Litvínov, který ve dvou venkovních utkáních na hřištích soupeřů vstřelil dohromady jediný gól a v reprezentační přestávce se tak už začne připravovat na boje o udržení ve druhé části soutěže.

Nejvíc se v týdnu dařilo Mladé Boleslavi, která jasně zdolala České Budějovice a právě chemiky. Střelecké konto si vylepšila celkem o jedenáct branek a šestibodový víkend prožila poprvé od září. „Dvě třetiny si sem přišli někteří hráči jen zahrát. Neplnili to, co jsme po nich chtěli,“ štvalo kouče Motoru Radima Skuhrovce. „Zvedali jsme se z předchozích neúspěchů. Kluci konečně pochopili, že tahle cesta, kterou po nich chceme, je ta pravá,“ řekl pak pro web bkboleslav.cz asistent trenéra Bruslařů Ladislav Kolner.

Jeho tým se probudil v pravý čas a uhájil druhé místo. Vedoucí Liberec bral jen dva body, a to díky koncovce duelu s Karlovými Vary. Tygři srovnali 33 sekund před třetí sirénou a nájezdy rozhodl obránce Michal Koštoval. Proti Hradci už ale Liberci štěstí nepřálo, i druhý vzájemný domácí zápas s ním prohrál 0:1!

„Soupeř potrestal jedno naše zaváhání a i když jsme si v zápase své šance vytvořili, tak jsme je nedokázali využít,“ hodnotil kouč Valdemar Jiruš pro hcbilitygri.cz. „Byl to velmi vyrovnaný zápas, ve kterém jsme hráli dobře do obrany. V útočné fázi jsme byli šťastnější, ale bereme tři body,“ řekl hradecký asistent Lukáš Král, jehož mužstvo velebilo čisté konto Vojtěcha Mrázka a jediný gól Vojtěcha Aschenbrennera.

Mountfield nicméně předtím padl na Spartě, která zase vzápětí nestačila na Karlovy Vary ve speciálním utkání v Chebu. To znamená, že Energie má na postup tři body náskoku, zatímco Sparta s Hradcem jsou na hraně bodově vyrovnané. Budějovice jsou o čtyři body zpět, neboť v Plzni otočily skóre z 0:2 na 3:2 po prodloužení, které ukončil Michal Kusak.

Indiáni tak po nule Daniela Jansy proti Litvínovu další důležité body ztratili. Šest kol před koncem mají sedmibodové manko na postup. „Bohužel nám utkání zase proteklo mezi prsty. Body jsme soupeři darovali, jsme Santa Clausové, jiný komentář k tomu nejde,“ prohlásil trefně pro hcplzen.cz kouč Petr Vojan.

Zlín má skvělou formu, Pardubice stíhají Duklu

Východní skupina nabízí méně dramatický obrázek, ale stále čítá i několik otazníků. Kometa a Třinec jsou už víceméně v pohodě, na postup drží dvanáctibodový náskok. Jejich úterní vzájemný duel nabídl dlouhé střelecké trápení a nakonec obrat Brňanů z 0:2 na 3:2 po prodloužení díky vítězné trefě Denise Svobody. Série třineckého brankáře Jakuba Krále bez inkasovaného gólu se tak zastavila na 174 minutách.

Vzápětí mohl Král načít novou, když Oceláři v pohodě vedli na půdě Olomouce, ale nakonec o ni přišel. S týmem alespoň oslavil dotažení brněnského celku, který nestačil na Pardubice. „Nemohli jsme se pořádně dostat do hry, nebyl to od nás takový výkon, jaký známe, a soupeř toho využil,“ mrzelo trenéra Karla Berana v hodnocení na hc-kometa.cz. „Z naší strany skvělý zápas. Kluci si ten zápas odpracovali a myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli,“ radoval se naopak David Havíř.

Pardubice navíc vzápětí uspěly v Olomouci, a tak udržely velmi solidní naděje na postup. Na čtvrtou Jihlavu ztrácejí tři body, a to je vzhledem k dohrávce čekají ještě dva vzájemné zápasy! Zdá se být pravděpodobné, že právě tyto dva duely budou určující pro vyznění východní skupiny, ale ani třetí Vítkovice ještě nemají nic jistého.

Po triumfu 3:1 nad Jihlavou totiž odnesly velmi dobrou formu Zlína. Ten se z poslední příčky tabulky odrazil čtyřmi výhrami v řadě! Od postupové hrany jsou Berani vzdáleni jedenáct bodů, což je přece jenom hodně. I kdyby se jim menší zázrak nepovedl, alespoň by mohli jít povzbuzení do druhé fáze soutěže. Aktuálně totiž prokazují vyšší výkonnost než oba hanácké celky.

Olomouc má v zádech sérii osmi neúspěchů, Přerov je na tom jen o jeden zápas „lépe“. Zdálo se, že Zubři by mohli černou sérii protrhnout v Jihlavě, ale neudrželi vedení 3:1 a Dukla ve třetí třetině předvedla povedený obrat. Zásadní body ji pomohl uhájit vítěznou trefou Kevin Coufal.

Výsledky DHL extraligy juniorů

21. kolo – skupina Západ:
HC Sparta Praha – Mountfield HK 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
HC Škoda Plzeň – HC Litvínov 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Bílí Tygři Liberec – HC Energie Karlovy Vary 4:3 po nájezdech (0:1, 2:1, 1:1 – 0:0)
BK Mladá Boleslav – HC Motor České Budějovice 6:3 (3:0, 3:1, 0:2)

21. kolo – skupina Východ:
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dukla Jihlava 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
HC ZUBR Přerov – Berani Zlín 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)
HC Olomouc – HC Oceláři Třinec 1:4 (0:1, 0:3, 1:0)
HC Kometa Brno – HC Dynamo Pardubice 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

22. kolo – skupina Západ:
Bílí Tygři Liberec – Mountfield HK 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
BK Mladá Boleslav – HC Litvínov 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
HC Škoda Plzeň – HC Motor České Budějovice 2:3 po prodloužení (1:0, 1:0, 0:2 – 0:1)
HC Energie Karlovy Vary – HC Sparta Praha 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)