ELJ: Série skončily v derby. Přemožitele našli Tygři i Oceláři, první výhru má Plzeň

Po šesti kolech už nezůstal v DHL extralize juniorů ani jeden tým bez porážky a ani jeden bez výhry. Všechno změnila v uplnulém týdnu trojice derby. Přemožitele nejprve našel Liberec, který padl v Mladé Boleslavi, a po něm i Třinec, jenž neuspěl s Vítkovicemi. Poprvé naopak slavila Plzeň – ta v dalším souboji rivalů vynulovala Karlovy Vary.

Vlasák, Žmola a Matašovský. Tři hattricky na západě

Šlágr čtvrtečního kola mezi Mladou Boleslaví a Libercem přinesl až nečekaně jasný výsledek. Ačkoli Tygři v prvních čtyřech kolech nezaváhali a navíc v přípravě dvakrát Bruslaře porazili, tentokrát se před nimi museli sklonit po výsledku 1:5.

„Z naší strany velmi takticky vyspělý výkon, který opravdu snese parametry této soutěže. Kluky za něj musím pochválit a poděkovat jim za to, že plnili přesně to, co jsme po nich chtěli,“ chválil boleslavské hráče jejich kouč Marek Melenovský na klubovém webu. „Myslím si, že to po dvě třetiny byl vyrovnaný hokej. Boleslav góly jistoty přidala až ve třetí třetině. Uvidíme, jak se z toho oklepeme, byla to naše první porážka,“ řekl trenér soupeře Valdemar Jiruš.

Liberečtí junioři se oklepali na výbornou. O dva dny později doma porazili Litvínov 4:0 s čistým kontem pro Vojtěcha Hambálka, takže udrželi pozici v čele západní skupiny. Rival z Boleslavi zůstává jen o bod za nimi, uspěl totiž i v Karlových Varech. Proti Energii se hattrickem prosadil Marek Vlasák a vítězným gólem potom jeho jmenovec Adam Vlasák.

Naopak jedna nepříznivá série skončila v Plzni, kde indiáni prolomili smůlu triumfem 2:0 nad Karlovými Vary. Rivala vynuloval brankář Daniel Jansa. „Konečně máme tři body. To je teď důležitější. Hra nebyla taková, jakou bychom si představovali,“ přiznal pro hcplzen.cz trenér Petr Vojan. „Myslím, že jsme celý zápas byli lepší. Bohužel jsme naší špatnou produktivitou nedokázali minimálně vyrovnat,“ štvalo jeho protějška Pavla Arnošta.

Plzeň pak měla výborně rozjetý duel v Hradci Králové, ale trojí vedení neudržela. Prohra 5:7, při níž se třikrát prosadil domácí kapitán Marek Matašovský, ji znovu srazila dolů. „Jsem velmi zklamaný z morálního výkonu týmu. Budeme dělat změny, protože někteří hráči nefungují tak, jak chceme, což zasáhne do týmu,“ uvedl potom rozzlobený Vojan pro web mountfieldhk.cz.

Kromě Mladé Boleslavi nezískal v týdnu žádný tým ve skupině dvě výhry. České Budějovice navázaly na dobrý start výhrou na ledě Mountfieldu, vzápětí však nestačily na Spartu. Pražané předtím padli v Litvínově, ale proti Motoru se mohli opřít o autora hattricku Jakuba Žmolu. Zaznamenali tak teprve druhé vítězství a v tabulce za sebou nechali oba západočeské týmy.

Olomouci se daří. Mezi obraty vyčníval ten pardubický

Nejdéle neporaženým celkem nejvyšší soutěže byl Třinec. Ve čtvrtek přidal pátý korálek v Přerově, kde se domácí tým dlouho držel na dostřel, ale favorizovaní Oceláři závěr dotáhli k vítězství 5:2. Sklonit se museli až v sobotu před Vítkovicemi. Neuvěřitelně těsný duel nabídl branky až v závěru; Ridera si vynutila prodloužení gólem v čase 59:34 a za stavu 1:1 rozhodl čtyři sekundy před koncem prodloužení Matyáš Man.

„Vítkovice hrály dobře. Utkání se lámalo ve druhé třetině, kde jsme trestuhodně zahazovali šance. Ve třetí třetině to šlo do posledního buly, kde jsme špatně vyhodnotili situaci,“ hodnotil pro web hcocelari.cz třinecký trenér René Mucha. „Nevím, jestli to byl až tak atraktivní hokej, ale byla tam bojovnost z obou stran. Jsme si vědomi síly a kvality Třince, proto jsme rádi, že se nám podařil zvrat na konci zápasu,“ kontroval vítkovický Pavel Trnka.

Ridera nicméně předtím padla v Brně 2:3, a tak stoprocentní týden prožil jiný účastník juniorské extraligy. Byla jím Olomouc, která si poradila s Jihlavou a pak i v moravské bitvě se Zlínem. Pokaždé v tom hrály zásadní roli přesilové hry; Mora využila v obou zápasech po dvou výhodách. Proti Beranům zazářil čtyřmi body za dva góly a dvě nahrávky Michal Tomeček.

Olomouc se tak v tabulce protlačila už na třetí pozici, kde je navíc bodově vyrovnaná s druhými Pardubicemi. Ty si také připsaly dvě výhry, jenže obě až v nastavení. Nejprve po nájezdech uspěly ve Zlíně, aby následně proti Přerovu z velkého tlaku otočily skóre z 1:4 na 5:4 po prodloužení. Vítěznou branku vstřelil obránce Martin Švec.

Těsně čtvrtá je momentálně Jihlava, kterou zatím provázejí nevyrovnané výkony i výsledky. Náladu si mírně vylepšila skalpem Komety v duelu, který nabídl tři obraty. Dva z nich patřily Dukle. „Nemám z toho úplně extra pozitivní pocit. Z pohledu kontroly kotouče a zonetimu jsme byli lepší, nicméně na šance Kometa vyhrála drtivě. Kdyby byl po druhé třetině stav 2:6 pro Kometu, nikdo by se tomu nemohl divit. Poděkovali jsme chlapcům za obrat ve třetí třetině, předvedli svůj potenciál, že tam srdce, charakter i kvalita je,“ uvedl pro klubové stránky trenér Michal Broš.

Výsledky DHL extraligy juniorů

5. kolo – skupina Západ:
BK Mladá Boleslav – Bílí Tygři Liberec 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Mountfield HK – Banes Motor České Budějovice 3:4 (0:0, 0:2, 3:2)
HC Škoda Plzeň – HC Energie Karlovy Vary 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
HC Litvínov – HC Sparta Praha 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

5. kolo – skupina Východ:
HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
HC Olomouc – HC Dukla Jihlava 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)
Berani Zlín – HC Dynamo Pardubice 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0)
HC ZUBR Přerov – HC Oceláři Třinec 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)

6. kolo – skupina Západ:
Bílí Tygři Liberec – HC Litvínov 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Banes Motor České Budějovice – HC Sparta Praha 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)
Mountfield HK – HC Škoda Plzeň 7:5 (2:3, 1:1, 4:1)
HC Energie Karlovy Vary – BK Mladá Boleslav 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)

6. kolo – skupina Východ:
Berani Zlín – HC Olomouc 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
HC Dukla Jihlava – HC Kometa Brno 5:3 (2:1, 0:1, 3:1)
HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:2 po prodloužení (0:0, 0:0, 1:1 – 0:1)
HC Dynamo Pardubice – HC ZUBR Přerov 5:4 po prodloužení (1:1, 1:3, 2:0 – 1:0)