ELJ: Unikátní zápis Hradce. Boleslav šla do čela, Kavan vynuloval Oceláře

DHL extraliga juniorů nabídla v uplyulém týdnu změnu lídra západní skupiny. Tu nově vede Mladá Boleslav, která po úvodní porážce vyhrála sedmkrát v řadě. Na začátku druhé čtvrtiny základní části odešel z utkání vůbec poprvé bez bodového zisku silný Třinec, jenž ale navzdory prohře 0:3 v Brně dál vede východní tabulku.

Boleslav, Hradec, Plzeň i Vary braly šest bodů

Čtyři stoprocentní týmy, čtyři týmy bez bodu. Dění uplynulého týdne v západní skupině rozdělilo účastníky na dvě zcela opačně rozpoložené „party“. Nejvíc z toho vytěžila Mladá Boleslav, která se díky výhrám 8:2 nad Českými Budějovicemi a 3:2 nad Litvínovem propracovala na první místo tabulky, kde vystřídala Liberec.

„Kdyby to takhle šlo pořád, tak by to bylo skvělé,“ uvedl pro bkboleslav.cz trenér Marek Melenovský s odkazem na úspěšnou první čtvrtinu základní části. „Samozřejmě víme, že se to sem tam může zadrhnout, ale sílu jsme ukázali,“ kvitoval, byť je fakt, že Litvínov pak Bruslařům dost zatopil. „Litvínovští nás překvapili, nebyli vůbec ustrašení a chtěli vyhrát. Takže to bylo velmi těžké, nám se navíc vysloveně nedařilo,“ uznal asistent Ladislav Kolner.

Poměrně unikátní dvojzápas má za sebou Hradec Králové. Jak na ledě Sparty, tak na ledě Liberce vyhrál 1:0! O vítězné góly se postarali vždy ve druhé třetině Matěj Beneš a Adam Novotný; druhý zmiňovaný dorostenec tak v osmi zápasech ELJ skóroval už sedmkrát. Obě čistá konta vychytal Filip Tuček.

„Sparta byla výborným protivníkem, vytvářela si šance, ale náš brankář chytal úžasně. Celkově to byl skvělý týmový výkon,“ liboval si Martin Vágner na webu mountfieldhk.cz po triumfu na Spartě. „Dva zápasy po sobě se skóre 1:0 jsem ještě nevyhrál. Ani jako hráč, ani jako trenér. Před všemi dávám klobouk dolů, byl to opět týmový výkon. Myslím si, že jsme byli celé utkání lepší a výhru jsme si zasloužili,“ komentoval o dva dny později.

Po špatném vstupu do soutěže se zvedla i plzeňská Škodovka. Ta dala Litvínovu i Českým Budějovicím po šesti brankách, když vždy skórovala třikrát už v první třetině, a odlepila se tak z posledního místa tabulky. To přenechala obhájcům titulu ze Sparty. Duel proti Motoru vyšel zejména Jakubu Šilerovi, jenž zaznamenal hattrick; proti chemikům zase slavil vítěznou juniorskou premiéru brankář Štěpán Houdek, který věkově spadá ještě do dorostu.

Dvakrát v týdnu slavily i Karlovy Vary, které zatížily konto Liberce i Sparty čtyřmi góly a zaznamenaly tak první tříbodové úspěchy v sezoně. Jejich hrdinou byl pro změnu útočník Robert Šlechta: V obou duelech skóroval dvakrát.

Brno prohání Třinec, záchranářský duel zvládl Zlín

Na východě tentokrát nezaváhaly dva týmy. Zajímavou formu má hlavně juniorka brněnské Komety, která se může dostat na kontakt k vedoucímu Třinci. Oceláře v sobotu porazila 3:0 a postarala se tak jako první tým v sezoně o to, že Slezané odešli z utkání bez bodu. Předtím Brňané doma zdolali i Pardubice 5:2.

„Určitě jsme nehráli špatný zápas. První půlka byla jednoznačně naše, ale prostě jsme nedávali góly. O tom celé to bylo. Musím pochválit domácího gólmana, ale i náš brankář chytal celý zápas výborně,“ uvedl pro hc-kometa.cz třinecký kouč René Mucha. „Je to skvělý pocit a máme radost. V první třetině nás Jan Kavan určitě podržel, zároveň nás držel po celé utkání,“ souhlasil brněnský Karel Beran se jménem hlavního hrdiny zápasu. V obou duelech se za jeho tým gólově prosadili Adam Veselský i Jindřich Habermann.

Stejně úspěšné byly i Vítkovice, které díky tomu mají v tabulce rovněž čtrnáct bodů, byť odehrály o zápas víc než Brno. Ridera se v poslední době spoléhá na obraty. S Jihlavou i Zlínem prohrávala o dvě branky, ale v obou případech po otočce ve třetí třetině zvítězila – jednou 3:2, podruhé 4:2.

Na spodku tabulky narostla ztráta Přerova. Na domácí půdě totiž podlehl Zlínu 1:4, a tak se Berani odpoutali Zubrům na rozdíl čtyř bodů. „Bylo vidět, že kluci jsou namotivovaní. Přišlo mi, že až přemotivovaní, proto bylo hodně faulů na obou stranách. Rozhodly přesilovky,“ hodnotil pro hokejprerov.cz velmi důležitou bitvu zlínský kouč Martin Hamrlík. Přerov pak neuspěl ani v Jihlavě, od níž podruhé v ročníku dostal pět branek. „Soupeři jsme vítězství darovali. Hráčům ale patří kredit za to, že zápas nezabalili. Třetí třetinu jsme zvládli a vyhráli jsme jí, což může být vzpruha do dalších zápasů,“ citoval web Dukly trenéra Zubrů Vladimíra Kočaru.

S nulou zakončil soutěžní týden rovněž další hanácký celek z Olomouce. Ten nevyužil výhody domácího prostředí proti Třinci ani Pardubicím. Oceláře přitom slušně prohnal, manko 1:4 snížil na 3:4, ale vyrovnat nezvládl. Pozdní finiš předvedl i dva dny poté, kdy Ondřej Šotkovský pouze zmařil pardubickému brankáři Lukáši Vilémovi čisté konto. „Prohra byla určitě zasloužená, protože soupeř byl lepší ve všech aspektech hry – v rychlosti, bruslení, tlaku do brány a samozřejmě ve využívání šancí,“ neskrýval kouč Mojmír Trličík v hodnocení pro web kohoutů.