ELJ: Velký obrat Plzně, divočina v Brně. Energie v pravou chvíli zabrala

Po reprezentační přestávce pokračovaly v DHL extralize juniorů boje o přímý postup do čtvrtfinále, o účast v předkole i o záchranu. Na poslední místo soutěže spadl Přerov, jemuž se nedařilo podobně jako Olomouci, naopak dobré výsledky povzbudily Zlín nebo Litvínov. Husarský kousek předvedli mladíci Plzně.

Skvělá obrana Liberce, Třinec vyhrál na Spartě

Ve vyšší nadstavbové skupině prožil nejpovedenější týden Liberec. Na tripu předvedl fantastickou defenzivu, neboť od Jihlavy i velmi silné Komety inkasoval po jediném gólu. V obou utkáních otočil skóre dvěma brankami v prostřední třetině, což mu stačilo k souhrnnému zisku šesti bodů. O výhry se navíc znovu podělili oba brankáři Tygrů, Michael Schnattinger i Vojtěch Hambálek.

Brňané si chuť spravili v diametrálně odlišné nedělní dohrávce proti Mladé Boleslavi. Tu porazili až zcela nehokejovým výsledkem 9:6! „Bylo to takové divočejší. Máme radost, že se nám podařilo dostat ze stavu 1:3. Je to pro nás důležité vítězství, dnes za nás hráli dorostenci, máme trošku rozbitý kádr,“ hodnotil pro web hc-kometa.cz domácí asistent David Pazourek. „Bohužel, soupeř využil tři přesilovky, my pouze jednu a o tom to bylo,“ hledal důvody porážky boleslavský kouč Marek Melenovský.

Kometa se tak udržela v kontaktu s prvními dvěma týmy. Sparta nejprve díky hattricku juniorského vicemistra světa Petra Hausera zdolala Vítkovice 6:3 a Třinec padl v Karlových Varech, které se zvedly po vysokých porážkách, jenže sobotní vzájemný duel loňských finalistů získali Oceláři. Ti vyhráli v Holešovicích každou třetinu o gól, dva rozdílové měl na svědomí reprezentant Miroslav Holinka.

„Tento zápas si Třinec zasloužil vyhrát. Myslím si, že nás přehrál ve všech směrech, ale věřím, že to pro nás může být i pozitivní. Hodně jsme toho teď vyhráli, takže si na ten zadek musíme opět sednout a pracovat odspoda a věřím, že v dalších zápasech to bude jiné,“ zhodnotil porážku pro stránky Sparty výstižně Tomáš Netík. „Velká gratulace celému týmu, výborný taktický týmový výkon,“ chválil třinecký René Mucha. V úterý se oba rivalové utkají znovu, a to ve speciálním utkání v Českém Těšíně.

Poslední Vítkovice se po dlouhé sérii neúspěchů trochu zvedly a v závěru vybojovaly v Karlových Varech alespoň bod za porážku v prodloužení. Energie i tak potvrdila zlepšenou formu a uhájila solidní náskok na čtvrtém místě, které jako poslední zajistí přímý postup do čtvrtfinále. Jihlava díky skalpu Mladé Boleslavi, který trefil v závěru obránce Lukáš Číhal, ztrácí šest bodů.

Zlín a Litvínov se probojovaly do čtyřky

Drama v nižší skupině trvá a podle všeho i bude trvat dál. Kromě Pardubic a Plzně, které se mohou už v klidu připravovat na předkolo play-off, totiž stále nikdo nemá nic jistého. Rovnou čtyři zápasy odehrál v týdnu Zlín, jenž potvrdil zlepšenou formu a mírně se osamostatnil na třetí příčce. Celkem vydoloval deset z dvanácti možných bodů.

Berani totiž dvakrát zdolali Přerov a jednou České Budějovice. Blízko měli i k vítězství nad silnou Plzní, jenže v posledních osmi minutách neskutečně ztratili vedení 4:0! Strůjcem obratu byl Ondřej Pešek, který jeden gól vstřelil, na zbylé tři nahrál a v samostatných nájezdech se stal jediným úspěšným exekutorem.

Na hraně postupové čtyřky jsou aktuálně Litvínov s Hradcem Králové, přičemž Mountfield má jeden zápas k dobru. „Plusové“ body získal za obrat na ledě indiánů a jeho situace by vypadala už velmi nadějně, kdyby ve vzájemném duelu právě s Litvínovem neprožil hororovou čtyřminutovku na konci druhé periody. Chemici v ní skórovali čtyřikrát a došli si pro výhru 7:4.

„Zápas se lámal ve druhé třetině, kdy jsme měli po vyrovnání více ze hry a hráli jsme v podstatě pouze u soupeře ve třetině. Byla otázka času, jestli dáme gól. Bohužel pak přišla naše vyloučení a hrubé individuální chyby,“ kroutil hlavou v hodnocení pro web mountfieldhk.cz asistent trenéra Lukáš Král. „Přestáli jsme hradecký tlak, vrátili jsme se i díky přesilovkám a povedlo se nám dát góly. Pak už jsme věděli, že to musíme za každou cenu ukopat. V této situaci jsou pro nás tři body zlaté,“ věděl litvínovský Martin Tvrzník.

Jeho celek tak přidal po vítězství nad Českými Budějovicemi už čtvrtý triumf v řadě. Ani o bod si naopak nepolepšily hanácké celky Olomouce a Přerova. Olomoučtí junioři prohráli jeden ze stěžejních duelů na ledě Českých Budějovic a už jsou jen dva body nad sestupovou příčkou, která aktuálně náleží jejich krajskému rivalovi.

Výsledky DHL extraligy juniorů

22. kolo – skupina O pořadí v play-off:
HC Dukla Jihlava – Bílí Tygři Liberec 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
HC Energie Karlovy Vary – HC Oceláři Třinec 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)
HC Sparta Praha – HC VÍTKOVICE RIDERA 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)
HC Kometa Brno – BK Mladá Boleslav 9:6 (1:1, 4:3, 4:2)

22. kolo – skupina O účast v play-off:
HC ZUBR Přerov – Berani Zlín 1:6 (0:0, 0:4, 1:2)
HC Škoda Plzeň – Mountfield HK 2:4 (0:1, 2:0, 0:3)
HC Litvínov – HC Motor České Budějovice 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
HC Olomouc – HC Dynamo Pardubice 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

23. kolo – skupina O pořadí v play-off:
HC Dukla Jihlava – BK Mladá Boleslav 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
HC Kometa Brno – Bílí Tygři Liberec 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
HC Energie Karlovy Vary – HC VÍTKOVICE RIDERA 6:5 po prodloužení (1:1, 4:2, 0:2 – 1:0)
HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)