ELJ: Zbývá poslední týden! Postup mají v kapse jen Brno, Třinec a Liberec

Do posledního týdne vstupuje základní část DHL extraligy juniorů, která v samém závěru nabídne ještě spoustu dramatických bitev. Z osmi účastníků vyšší nadstavby totž dosud známe jen tři – Kometa Brno, Oceláře Třinec a Liberec. Každý bod, možná i každý gól ze vzájemných zápasů může rozhodovat v západní skupině.

Derby vyneslo radost Liberci

Západní skupina bude neskutečně vyrovnaná až do úplného konce. Před posledním dvojkolem platí, že jen jeden tým má zajištěn postup a jen dva týmy už jsou bez šance.

Jako první si úlevu zajistili mladíci Liberce. Ti sice nejprve prohráli v Plzni 2:4, ale následně v derby zdolali Mladou Boleslav 3:1 a na čele skupiny mají tříbodový náskok. „Uvědomovali jsme si důležitost utkání, protože se hrálo o elitní čtyřku a tím postup do nadstavby. Zaslouženě jsme si došli pro tři body, do kabiny patří velké díky,“ vzkázal v hodnocení pro web hcbilitygri.cz trenér Valdemar Jiruš. „U nás to bylo o neproměněných šancích,“ navázal na něj boleslavský Marek Melenovský.

Blízko k postupu jsou i druhé Karlovy Vary. Na pátou příčku sice mají k dobru jen dva body, ale jejich konkurenty čeká ještě řada vzájemných zápasů. Pokud Energie vyhraje jeden ze dvou zbývajících duelů, bude jí to pohodlně stačit. Nyní získala čtyři body, když v Českých Budějovicích hlavně vinou brankáře Matyáše Maříka prohrála v nájezdech, ale potom také zvládla derby. Shodným výsledkem 3:1 odstřihla Plzeň od nadějí.

„Kluci podali velmi týmový výkon, který se stupňoval každou třetinou. Od druhé třetiny jsme začali diktovat tempo zápasu, což se podle mého názoru vystupňovalo ve třetí třetině. Tam jsme jasně dominovali,“ hodnotil pro stránky Varů trenér Pavel Arnošt, který chválil i debutujícího dorostence v brance – Martina Psohlavce.

Nejvyrovnanější situace panuje mezi čtveřicí Hradec Králové, Mladá Boleslav, Sparta Praha a České Budějovice. V uplyulém týdnu si z nich nejlépe vedli sparťané, kteří v 11gólové přestřelce porazili Boleslav v prodloužení a poté až díky třetí třetině uspěli na ledě posledního Litvínova. Vydatně jim pomohl Petr Hauser, jenž ve svých prvních dvou letošních zápasech za juniorku zaznamenal hned sedm bodů (3+4)!

To Mountfield se s Litvínovem vůbec nepáral a smetl ho vysoko 9:0. Vzápětí dvakrát vedl na půdě Motoru, ale Filip Petrásek dvakrát vyrovnal a Jihočeši dokonali obrat v nájezdech. Pátou výhrou za sebou se udrželi ve hře. „Musím říct, že každý hráč pracoval pro tým, mužstvo mělo obrovskou touhu a odhodlání utkání překlopit na svou stranu, což se nám nakonec i povedlo,“ liboval si na stránkách hcmotor.cz trenér Radim Skuhrovec.

K postupu má nakročeno Jihlava

Na východě už má jasno pět z osmi týmů. Kometa a Třinec slaví postup do vyšší nadstavby, zatímco Zlín, Olomouc a Přerov budou hrát tu nižší. Do posledního otazníku jsou zapojeny zbývající tři celky. Z tria Jihlava – Vítkovice – Pardubice postoupí dva, přičemž aktálně jsou týmy seřazeny v tomto pořadí s tříbodovými rozestupy.

Dukla zvládla první stěžejní zápas v Pardubicích. Sice prohrávala už 0:3, ale otočila na 4:3! „Nedá se říci, že jsme vyhráli zaslouženě, ale počítají se tři body. Podařil se nám obrat, kterého si hrozně ceníme a který borci potvrdili při závěrečné power play soupeře. Obětavost a snaha dovézt zápas do vítězného konce z kluků stříkala,“ cenil si na webu hcdukla.cz kouč Michal Broš. Jeho svěřenci navíc vzápětí splnili povinnost skalpem Olomouce a už jsou blízko.

V pondělí dohrávají další bitvu s Dynamem a jakékoli vítězství by jim stačilo k postupu. Pardubice ale přijedou s velkou motivací, protože po pěti výhrách v řadě se jim domácí dvojzápas nepovedl. Stejným poměrem padly i se Zlínem. Díky lepším vzájemným zápasům s Vítkovicemi ale stále mají situaci ve vlastních rukou – ani Ridera totiž nebodovala.

Víc než porážka 3:6 s Kometou jí štvala ztráta v předehrávce na ledě Olomouce, která přerušila sérii deseti proher. V debutu proti svému bývalému klubu se blýskl brankář Marian Münch. Vítkovice odehrají poslední kolo v Jihlavě, ale je možné, že se v tu chvíli už „jen“ budou prát o postup na dálku s Pardubicemi.

Kometa už má v kapse prvenství ve skupině. Pojistila si ho zmiňovaným úspěchem ve Vítkovicích, kde zazářil útočník Jan Ekrt, jenž skóroval ve čtyřech různých herních situacích! Brňané uspěli i po těsném boji v Přerově. Poslední Zubři nepředvedli vůbec špatný týden, trápili i druhý Třinec, ale odešli poraženi stejným výsledkem 1:2. Pro Oceláře, kteří předtím nečekaně padli ve Zlíně, rozhodl ve vlastním oslabení Miroslav Holinka.

Výsledky DHL extraligy juniorů

25. kolo – skupina Západ:
Mountfield HK – HC Litvínov 9:0 (2:0, 4:0, 3:0)
HC Škoda Plzeň – Bílí Tygři Liberec 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
HC Motor České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 – 0:0)
HC Sparta Praha – BK Mladá Boleslav 6:5 po prodloužení (1:1, 2:4, 2:0 – 1:0)

25. kolo – skupina Východ:
HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Berani Zlín – HC Oceláři Třinec 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)
HC Dynamo Pardubice – HC Dukla Jihlava 3:4 (1:0, 2:2, 0:2)
HC ZUBR Přerov – HC Kometa Brno 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

26. kolo – skupina Západ:
HC Energie Karlovy Vary – HC Škoda Plzeň 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
HC Motor České Budějovice – Mountfield HK 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0)
HC Litvínov – HC Sparta Praha 2:5 (2:1, 0:1, 0:3)
Bílí Tygři Liberec – BK Mladá Boleslav 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)