ELJ: Zlín šokoval Kometu, Třinci se nedaří. Nadělovaly Vítkovice i Sparta

V bitvě o postup do vyšší nadstavby DHL extraligy juniorů už začíná jít o každý bod. Situaci v tabulkách pomohly vyrovnat porážky Mladé Boleslavi či Třince, ale také velmi nečekaný sobotní debakl, který Kometě uštědřil Zlín. Do zajímavé formy se dostala Sparta Praha, pokračuje naopak trápení Plzně.

České Budějovice mohly jít do čela západní skupiny

Po výsledkově velmi špatném vstupu do sezony byli obhájci titulu z pražské Sparty i na posledním místě, ale teď už v jejich kabině vládne úplně jiná nálada. Vyhráli šest z posledních sedmi zápasů a za sebou mají gólově jasně nejúrodnější týden: Ve středeční předehrávce smetli Karlovy Vary 7:1 a v sobotní přestřelce zdolali Plzeň i díky hattricku Ondřeje Hrabíka 6:4.

„Byl to výkon, který bychom měli odvádět optimálně. Kluci šlapali od prvního do posledního hráče, nechyběl nám tlak do branky,“ liboval si na webu hcsparta.cz po jízdě proti Energii kouč Tomáš Netík. Takovou kanonádu ani sám nečekal. „Soupeř byl ve všech směrech lepší, rychlostně i dovednostně. Byli velmi efektivní a my jsme si bohužel vybrali trochu slabší zápas, soupeř toho využil v maximální míře a zaslouženě vyhrál,“ sklonil hlavu jeho protějšek Pavel Arnošt.

Sparťanům dokonce chybí jen pět bodů na první místo. Mladá Boleslav totiž porazila Litvínov 4:3, ale zpátky na vítěznou vlnu jí to nepomohlo, neboť vzápětí padla 2:3 s Hradcem Králové – vůbec poprvé v sezoně. „Neprožíváme úplně nejlepší období. Samozřejmě jsme po tom začátku očekávali, že nějaké výkyvy přijdou. Pracujeme na tom,“ ujistil na bkboleslav.cz trenér Marek Melenovský. „Chtěli jsme tu sérii s Boleslaví konečně zlomit. Dobře jsme se připravili, bereme tři body po dobré obětavosti,“ chválil hradecký asistent Lukáš Král.

Mountfield předtím zdolal i další výše postavený celek z Liberce, i tentokrát díky vítězné brance Michala Beneše. Ten se trefil dvakrát a rozhodující gól dal už po 19 sekundách prodloužení. I tento výsledek přispěl k tomu, že jsme v sobotu mohli poznat zbrusu nového lídra tabulky. Šanci na první místo měl nováček z Českých Budějovic!

Motor totiž ve čtvrtek porazil Plzeň 2:0, když brankář Matyáš Mařík už podruhé v sezoně vynuloval svůj bývalý celek. V sobotu zajížděli Budějovičtí pod Ještěd a tři body by je dostaly na první místo. Chyběla jim dokonce jen minuta, jenže Tygři v čase 59:02 vyrovnali a pak rozhodli před koncem prodloužení.

„Bylo vidět, že se potkali dva soupeři z vrchní poloviny tabulky. Tým ukázal neskutečný charakter, soupeři však patří velký respekt,“ ocenil na stránkách hcbilitygri.cz liberecký trenér Valdemar Jiruš. „Za bod jsme rádi, je to pro nás zdvižený prst směrem k tomu, abychom od pondělí znovu pracovali na sto procent a že se nemůžeme nechat ukolíbat výkony z posledních zápasů,“ kontroval Radim Skuhrovec.

Dobře se teď naopak nedýchá Plzni, která pokračuje na negativní vlně a postup už se jí začíná hodně vzdalovat. Na poslední Litvínov má k dobru pouze bod, neboť chemici získali velmi cenné vítězství v podkrušnohorském derby na ledě Karlových Varů.

Zlín zabral nečekaným způsobem, derby pro Přerov

Téměř stejně napínavě se vyvíjí východní skupina. V ní se zrodil i nejpřekvapivější výsledek týdne, ba nejspíš i celé dosavadní sezony: První Kometa na vlastním ledě prohrála s posledním Zlínem vysoko 0:6! Berani tak rázně protrhli sérii šesti porážek.

Dvojici vítězství získaly v týdnu dva celky. Skvělou produktivitu ukázaly Vítkovice, které díky tomu ztrácejí na první místo už jen bod: Beranům nasázely sedm gólů, přestože chvíli po začátku duelu prohrávaly 0:2, a Pardubicím dokonce osm. Jihlava díky zvládnutému finiši uspěla v Přerově a pak v sobotním šlágru přetlačila Třinec 5:4 v prodloužení, takže Oceláře zdolala poprvé od jarního semifinálového vyřazení. Rozhodl překvapivý dvoubrankový střelec Lukáš Číhal.

„Důležité a cenné vítězství, i když v uvozovkách jen za dva body – se vší pokorou a respektem k soupeři, který je výborný. Nevím, jestli je to zasloužené nebo spravedlivé vítězství, ale Třinec nás letos dvakrát porazil a my jsme byli nyní asi na řadě,“ řekl pro hcdukla.cz Michal Broš. Oceláři přitom i díky výpomoci Adama Cedza otočili z 0:3 na 4:3 a remíza byla férovým vyústěním zápasu. „Třetí třetinu si obě mužstva hlídala tak, aby brala bod. My jsme v prodloužení udělali chybu navíc,“ věděl Jiří Juřík.

Třinecký celek, dlouho nejobávanější v soutěži, tak prohrál už počtvrté v řadě a klesl na třetí místo. Předtím totiž nestačil ani na Kometu. V kontaktu s elitní čtveřicí se ještě drží Pardubice, které před vysokou prohrou ve Vítkovicích potvrdily pozici favorita proti Olomouci. Postaral se o to dvougólový Jan Helikar, jenž udeřil v 58. minutě jen deset sekund poté, co hosté vyrovnali.

Mora pak nestačila ani na Přerov, ale mohla být ráda alespoň za bod. Po hattricku Davida Buršíka totiž prohrávala už 0:3, nicméně díky povedenému comebacku dotáhla utkání do nájezdů. Ty rozhodli Buršík s Tadeášem Hlávkou. Nejslabší trio východní skupiny je tak aktuálně rozmístěné ve třech bodech.

Výsledky DHL extraligy juniorů

15. kolo – skupina Západ:
HC Sparta Praha – HC Energie Karlovy Vary 7:1 (2:0, 3:1, 2:0)
HC Motor České Budějovice – HC Škoda Plzeň 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Mountfield HK – Bílí Tygři Liberec 3:2 po prodloužení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)
HC Litvínov – BK Mladá Boleslav 3:4 (0:1, 2:0, 1:3)

15. kolo – skupina Východ:
HC Oceláři Třinec – HC Kometa Brno 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
HC Dynamo Pardubice – HC Olomouc 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Berani Zlín – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:7 (2:3, 0:1, 0:3)
HC ZUBR Přerov – HC Dukla Jihlava 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

16. kolo – skupina Západ:
HC Škoda Plzeň – HC Sparta Praha 4:6 (1:0, 2:3, 1:3)
BK Mladá Boleslav – Mountfield HK 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
HC Energie Karlovy Vary – HC Litvínov 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)
Bílí Tygři Liberec – HC Motor České Budějovice 3:2 po prodloužení (0:0, 1:1, 1:1 – 1:0)