Federální derby pro Česko, domácí na Kanadu nestačili

První den šampionátu přinesl pěkně ostrý začátek pro Rigu i Tampere! Zatímco v Lotyšsku se po napínavé bitvě radovali čeští hokejisté a po nich také suverénní Kanaďané, v Tampere trochu překvapivě zaváhali Finové s Američany a těsný duel Švédů s Němci rozhodla jediná branka. Divácky atraktivní zápasy navštívilo dohromady téměř 40 tisíc diváků.

Skupina B

Slovensko – Česko 2:3

Československá záplava fanoušků vlétla do hlavního města Lotyšska na úvodní zápas mistrovství. A v perfektní atmosféře vstřelil první branku turnaje již v páté minutě slovenský debutant Martin Chromiak. Brzy však odpověděl kapitán Česka Roman Červenka po přesné přesilovkové kombinaci. Gólová show pokračovala po Hrubcově vlastní brance, která byla připsána Rosandićovi. Na 2:2 ale snížil další debutant na MS Lukáš Sedlák v oslabení, a když pak právě slovenský bek Rosandić dostal vyšší trest za faul kolenem, Sedlák se prosadil znovu a tentokrát i vítězně. V dalších dvou třetinách už se totiž skóre neměnilo.

Branky a nahrávky: 5. Chromiak (Kňažko, Cehlárik), 11. Rosandić (Lantoši) – 7. Červenka(Kubalík, Chytil), 14. Sedlák (Flek, Kundrátek), 19. Sedlák (Kubalík, Tomášek). Vyloučení: 2:3, navíc Rosandić (SVK) 5+20. Využití: 1:1. Diváci: 7800.

Lotyšsko – Kanada 0:6

Kanada zaskočila domácí hokejisty hned v první minutě utkání, kdy se prosadil Crouse střelou mezi betony. O chvíli později Laughton citlivě tečoval puk a brzké vedení 2:0 určilo ráz zápasu. Lotyši se sice občas dokázali usadit v útočném pásmu a Kanadě zavařit i v předbrankovém prostoru, brankář Montembeault ale zůstával stoprocentní. Ve druhé třetině navíc Weegar využil přesilovku a v 36. minutě ještě zvýšil Blais netradiční trefou z rohu, zpoza brankové čáry. Proti tutovce Džerinše kanadskému gólmanovi pomohlo břevno, a také další šance Lotyšů zůstaly nevyužity. Reprezentanti javorového listu mohli připsat splněný úkol v podobě přesvědčivé výhry ještě díky trefám Velena a McBaina.

Branky a nahrávky: 1. Crouse (Glass, Krebs), 5. Laughton (Weegar, Middleton), 29. Weegar (Quinn, Toffoli), 36. Blais (Krebs, Hunt), 54. Veleno (Weegar), 56. McBain (Carcone, Fantilli). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Diváci: 9260.

Skupina A

Finsko – USA 1:4

Obhájcům zlatých medailí se první utkání nepovedlo. Finsko začalo první třetinu dobře, soupeře do ničeho nepouštělo a samo jednou skórovalo, když ho do vedení poslal Hartikainen. Na začátku druhé třetiny už se radovali Američané, i když ještě předčasně, protože branka u videa nebyla uznána. Vyrovnal ale Gauthier a v posledních deseti minutách třetí třetiny se USA utrhly ze řetězu, když třemi zásahy přidaly razítko na svém zlepšeném výkonu právě od druhé dvacetiminutovky, kdy přepnuly na vyšší rychlost.

Branky a nahrávky: 18. Hartikainen (Sallinen, Manninen) – 34. Gauthier (Mazur, Samberg), 50. O'Connor (Samberg, Garland), 53. A. Tuch(Grimaldi, O'Connor), 60. A. Tuch (O'Connor). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Diváci: 12056.

Švédsko – Německo 1:0

Švédští hokejisté do turnaje vstoupili nejtěsnější možnou výhrou. Německo sice bylo Seveřanům mimořádně vyrovnaným (a chvílemi i herně lepším) soupeřem, jenže gólu se parta kolem tria Seider & Kahun & Peterka nedočkala. Švédům totiž hned ve svém prvním zápase na turnaji vychytal nulu Lars Johansson. O vítěznou trefu nervózního utkání se postaral Oscar Lindberg na začátku třetí třetiny.

Branky a nahrávky: 42. Lindberg (Berggren, Petersson). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 9179.