Historický úspěch české dvacítky na začátek MS! Favorita skolili i Švýcaři

Mistrovství světa juniorů v kanadských městech Halifax a Moncton začalo i dvěma překvapivými výsledky. Češi šokovali domácí reprezentaci a poprvé v samostatné historii porazilo v řádné hrací době Kanadu, Švýcarsko přetlačilo v prodloužení Finy. Roli favorita naopak potvrdilo Švédsko a USA.

Skupina A:

Švédsko – Rakousko 11:0 (2:0, 6:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 14. Rosén, 18. Bystedt (Rosén), 21. Rosén (Carlsson, Bystedt), 23. Robertsson (O. Pettersson, Jansson), 28. Oscarson (O. Pettersson), 31. Lekkerimäki (Wagner, Engström), 33. Öhgren (Östlund, Engström), 34. Odelius (Stjernborg, Wagner), 43. Wagner (Lekkerimäki, Lindbom), 45. Bystedt (Carlsson, Jansson), 54. O. Pettersson (Sjöholm, Jansson).

Rakušané sice začali solidně a čtrnáct minut drželi bezgólové skóre, pak ale přišel pořádný švédský uragán – v rozmezí 18. až 34. minuty inkasovali hned sedmkrát! Tři korunky nepolevily ani v závěrečné třetině, skóre se zastavilo až na hodnotě 11:0.

Česko – Kanada 5:2 (2:1, 3:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Špaček (Svozil, Brabenec), 19. D. Moravec (Měchura, Marcel), 21. Svozil (Špaček, Šalé), 29. Chmelař (Jiříček), 29. Menšík (Kos, Suchánek) – 11. Wright (Zellweger, Guenther), 22. Bedard (Wright, Korchinski).

Javorové listy od 11. minuty vedly, nicméně Česko díky dvěma slepeným brankám v závěru první části dokázalo skóre otočit. Ze strany favorita se pak očekával velký nápor, o který se však Kanaďané sami připravili. V polovině utkání dostal český tým k dispozici pětiminutovou přesilovku a dvěma trefami zvýšil na 5:2. Následně už si náskok i díky skvělému brankáři Suchánkovi zkušeně hlídal. Česko porazilo Kanadu na juniorské úrovni za tři body poprvé v historii!

Skupina B:

Finsko – Švýcarsko 2:3 po prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 23. K. Kapanen (Väisänen, Päivärinta), 49. Väisänen (Päivärinta, Ervasti) – 33. Canonica (Taibel), 45. Jabola-Prada, 61. Biasca (Bichsel).

Jako vůbec první se na turnaji pustili do akce Finové a Švýcaři. A hráči ze země helvétského kříže ukázali, že skvělé výsledky v přípravě nebyly náhoda. Po většinu utkání byli herně lehce aktivnější a skvělý výkon korunovali trefou Attilia Biascy v prodloužení.

Lotyšsko – USA 2:5 (0:0, 2:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 25. Ravinskis (Rullers, Ozolinš), 35. Fenenko (Rullers) – 21. Snuggerud (Cooley), 30. Behrens (Savage, Duke), 42. Lucius, 47. Savage (Duke), 54. Hughes (Peart, Stramel).

Lotyši ukázali, že podobně jako na srpnovém turnaji můžou favority pořádně potrápit. S USA drželi po dvou třetinách senzační remízu, nicméně třetí část už jasně patřila Spojeným státům – prosadily se v ní totiž třikrát a mohly slavit povinnou, ale ne snadnou výhru 5:2.