Junioři končí čtvrtí, zlato bere Kanada. Myšák mezi hvězdami

Poslední hrací den juniorského mistrovství světa přinesl nejdříve zápas o bronz, který zvládlo lépe Švédsko na úkor Česka. Večerní finále následně opanovala domácí Kanada, která získala svůj devatenáctý titul v kategorii U20.

Zápas o 3. místo:

Švédsko – Česko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Lysell (Grans, Stakkestad), 36. Rosén (Niederbach), 57. Sjödin (Wallinder) – 34. Gut (Myšák, Jiříček)

Švédové v první třetině nastřelili dvě tyčky, a nakonec se jedna z jejich střel ujala. Češi ve druhém dějství zvýšili tempo a vyrovnali díky přesilové hře, jenže hokejisté tří korunek si vzali vedení rychle zpět. Národní tým byl po zbytek zápasu na ledě více vidět, i přes neustálý tlak už se ale neprosadil. Seveřané navíc v 57. minutě potvrdili zisk bronzových medailí třetím gólem.

Finále:

Kanada ‒ Finsko 3:2pp. (1:0, 1:0, 0:2 ‒ 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Roy (McTavish), 21. Dufour (Zellweger, McTavish), 64. Johnson (Stankoven) – 45. Heimosalmi (Viro, Mäenpää), 51. Kemell (Niemelä, Liukas)

Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by finále mohlo dopadnout jinak než vítězstvím Kanady. Domácí ve 21. minutě vedli 2:0 po brankách Roye a Dufoura. Finové se vzchopili v poslední třetině, kdy díky zásahům Heimosalmiho a Kemella vyrovnali. Prodloužení ve třech hokejistech na každé straně přineslo obrovské drama. Finové se už radovali, jenže domácí kapitán Mason McTavish si připravil nejdůležitější moment celého mistrovství ‒ puk letící do kanadské branky sklepl hokejkou na brankovou čáru, poslal spoluhráče do protiútoku a Kent Johnson nadvakrát vystřelil Kanadě zlato.

Nejužitečnějším hráčem kapitán Kanady, ve výběru hvězd i Myšák

Při závěrečném ceremoniálu došlo i na vyhlášení nejlepších hráčů dle direktoriátu turnaje a také All-Star týmu podle přítomných novinářů. Do výběru hvězd turnaje se dostal i kapitán české dvacítky Jan Myšák, kterého žurnalisté zvolili mezi tři nejlepší útočníky turnaje. Hlavní individuální cenu pro nejužitečnějšího hráče turnaje vyhrál kapitán mistrů Mason McTavish.