Junioři udolali USA! Postup slaví i Kanada, Švédsko a Finsko

Čtvrtfinálový den juniorského mistrovství nabídl čtyři vyrovnaná utkání, jen jednou se ale radoval hůře nasazený tým. A byli to právě čeští junioři, kteří po senzačním vítězství nad USA postupují mezi nejlepší čtyři celky. Ostatní papíroví favorité svoji úlohu zvládli, byť jim to jejich soupeři neulehčili.

Čtvrtfinále:

Finsko – Německo 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Simontaival (Järventie, Määttä), 12. Hirvonen (Simontaival, Puutio), 15. Järventie (Heimosalmi, Kemell), 47. Järventie (Heimosalmi, Kapanen), 56. Määttä (Järventie, Kemell) – 13. Rossmy (Rutkowski, Leonhardt), 38. Rossmy (Hänelt, Münzenberger)

Finsko se sice v prvním dějství dostalo do vedení 3:1, jenže sympaticky hrající Němci ve druhé části snížili na rozdíl jediné trefy po druhém gólu Rossmyho a živili naději na úspěch. Tým Suomi si však už ve zbytku zápasu vedení vzít nenechal a přidal ještě dvě pojišťující branky.

Švédsko – Lotyšsko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Rosén (Lysell, Stakkestad), 50. Andrae (Wallinder, Ljungman) – 39. Ozolinš (Ločmelis, Vilmanis)

Ještě těžší šichtu mají za sebou Švédové. Ti sice svého soupeře přestříleli, jenže Lotyši předvedli další srdnatý výkon a po vyrovnání ve druhé třetině nebyli daleko od dalšího senzačního vítězství. Tým tří korunek ale v 50. minutě spasil Andrae, jenž vstřelil vítěznou branku a poslal svůj tým do semifinále proti Finsku.

Kanada – Švýcarsko 6:3 (4:2, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Foerster (Stankoven, Seeley), 13. Thompson (McTavish, Seeley), 15. Stankoven, 18. Gaucher (Desnoyers, O'Rourke), 25. Cuylle (Zellweger, Foerster), 59. Stankoven (Johnson) – 3. Knak (Zanetti, Despont), 20. Biasca (Fahrni, Taibel), 28. Biasca

Ani domácí celek to neměl s postupem dál jednoduché. Švýcaři totiž nejdřív odpověděli na jeho první trefu a poté v průběhu zápasu dvakrát snížili na rozdíl dvou branek. Víc jim ale Kanaďané nedovili a ve třetí třetině si zkušeně pohlídali svůj náskok. Výhru navíc pečetili trefou do prázdné brány.

USA – Česko 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 13. Cooley (Coronato, Knies), 52. Mazur (Slaggert, Duran) – 18. Myšák (Ticháček, Kulich), 28. Hauser (Ivan, Jiříček), 31. Šapovaliv (Kulich, Hamara), 59. Kulich

V posledním semifinále otevřeli skóre po šťastném odrazu Američané, Češi se ale nenechali nijak rozhodit a dočkali se zaslouženého vyrovnání. V prostřední části se poté svěřenci Radima Rulíka prosadili dvakrát a po heroickém výkonu uhájili vedení až do konce. Tým USA sice v 50. minutě snížil na 2:3, power-play už ale přinesla pouze potvrzující gól národního týmu.