České juniorky přehrály Slovensko a na MS končí páté. Zlato pro Kanaďanky

(AKTUALIZOVÁNO 15. 1. 22:25) Utkání dvou zklamaných celků, tak by se dal charakterizovat boj o páté místo na světovém šampionátu juniorek ve švédském Östersundu. Češky po těsné prohře s Finskem zvedly hlavu a v posledním utkání na turnaji uspěly, Slovensko porazily 6:3.

Začátek utkání byl z pohledu českého celku výborný. Svěřenkyně Dušana Andrašovského vstřelily už během úvodních 67 sekund tři branky. O nejrychlejší gól v historii juniorských ženských šampionátů se postarala Adéla Šapovalilová, která deset sekund po úvodním buly vymetla šibenici. Po ní skórovaly ještě Natálie Brichová s Barborou Proškovou, obě těžily ze svého důrazu na brankovišti.

Ještě veselejší byly lvice v 9. minutě, kdy se po levém křídle protáhla Linda Vocetková a přesně zavěsila nad lapačku. Čtvrtá branka Česka vyhnala z klece slovenskou gólmanku Debnárovou, kterou nahradila Soňa Kubaniová. Slovenská dvojka dlouho držela čisté konto, až ji zkraje 34. minuty překonala Barbora Prošková, která využila perfektní práce spoluhráčky Anežky Čabelové.

Konec druhé třetiny ale patřil Slovenkám. Zhruba dvě a půl minuty před pauzou se okolo Vaníčkové protáhla Nela Lopušanová, které se nadvakrát podařilo Barboru Daleckou překonat. Na začátku třetí třetiny kotouč do branky dostala Hračová, nicméně její branka kvůli kopnutí neplatila. O chvíli později se ale stejně radovala v přesilové hře Adéla Šapovalivová.

Poslední dvě branky zápasu ale vstřelily Slovenky. České obraně ujela Nela Lopušanová, které se blafák povedl, o devatenáct vteřin později úspěšně zakombinovaly Tatiana Blichová s Emou Lackovou, přičemž do střelecké listiny se zapsala první jmenovaná. Oba týmy tak na mistrovství světa skončily na stejných pozicích jako na loňském šampionátu. Nejlepšími českými hráčkami na turnaji byly vyhlášeny Beáta Narovcová, Barbora Juříčková a Linda Vocetková.

Česko – Slovensko 6:3 (4:0, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 1. Šapovalivová (Vaníčková, Hotová), 1. Brichová (Malicka), 2. Prošková (Wojnarová), 9. Vocetková (Narovcová, Čabelová), 34. Prošková (Čabelová), 52. Šapovalivová (Plosová, Slavíčková) – 38. Lopušanová (Tóthová), 55. Lopušanová (Tóthová), 55. Blichová (Lacková).

Semifinále

Američanky vůbec poprvé v historii na ženských juniorských šampionátech nepostoupily do finále, nad jejich síly bylo domácí Švédsko. Hokejistky USA se sice dostaly do vedení na konci první části, kdy kotouč mezi betony brankářky dorazila Digirolamová, ale pak už se trefovaly pouze Švédky. Pomohly jim i přesilovky, které využily obránkyně Jungakerová a Lindebergová. Švédky postupují do finále, o zlaté medaile v této kategorii si zahrají po pěti letech.

USA – Švédsko 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 18. Digirolamová (McCarthyová) – 25. Jungakerová (Rauniová, Hedqvistová), 27. Lindebergová (Markströmová).

Také Finky sahaly po velké senzaci, jenže nakonec se radovala favorizovaná Kanada. Kanaďanky šly v 10. minutě do vedení a rozhodně nic nenasvědčovalo tomu, že by z toho mělo být obrovské drama. Finky ale poté překlopily vývoj utkání na svou stranu, a tak musela v 53. minutě vyrovnávat Lawová. Prodloužení se mohlo naklonit na obě strany, nakonec jej rozhodla Kanaďanka Murphyová.

Kanada – Finsko 3:2 pp. (1:0, 0:1, 1:1 – 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Stonehouseová (Paisová), 53. Lawová (Paisová), 68. Murphyová – 32. Vanhanenová (Schalinová), 41. Salonenová (Vanhanenová).

Utkání o udržení

Švýcarky slaví záchranu v elitní divizi mistrovství světa, dle očekávání si s Japonkami poradily v obou zápasech. Do vedení poslala Evropanky Baechlerová, avšak o vyrovnání se ve 32. minutě postarala Japonka Odermattová. Rozhodnutí nakonec přinesla 52. minuta, ve které se podruhé v utkání radovala Alessia Baechlerová, a rozpoutala tak u Švýcarek velkou radost.

Japonsko – Švýcarsko 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 32. Odermattová – 13. Baechlerová (Weyová, Rosselová), 52. Baechlerová.

Kanadské juniorky obhájily titul světových šampionek. Ve finále nedaly šanci Švédkám

Kanada se znovu postavila na trůn ženského juniorského hokeje. Parta kolem trenérky Kesselové předvedla ve finále svůj nejlepší výkon na turnaji a domácí výběr doslova zdemolovala poměrem 10:0. Čtyřmi góly se zaskvěla Caitlin Kraemerová, která na turnaji zapsala deset branek.

Švédsko mělo před finále velká očekávání. Den před posledním zápasem totiž hokejistky Tre Kronor zdolaly díky srdnatému výkonu favorizované Spojené státy americké. Do Östersund Areny se na snažení švédských hokejistek přišla podívat velice početná návštěva.

Od začátku ale dominovaly Kanaďanky, které v rozmezí 6. až 12. minuty nastřílely pět branek, přičemž hned o tři z nich se postarala Caitlin Kraemerová. Veselo v kanadském táboře bylo také po pauze, kdy se podruhé v utkání trefila Aubinová a hned vzápětí zvýšila Lunneyová. Po druhé třetině byl rozdíl osmibrankový, do listiny střelkyň se zapsala ještě Alexanderová. Také třetí část odstartovaly Kanaďanky náramně. Přesnou tečí se prezentovala Pieckenhagenová, načež skóre v 50. minutě uzavřela svým čtvrtým gólem v utkání Kraemerová. Kanada bez větších potíží tedy získala zlato.

Finále

Kanada – Švédsko 10:0 (5:0, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Kraemerová (Lawová), 6. Kraemerová (Murphyová), 10. Aubinová (Murphyová, Pickeringová), 11. Groberová (Baxterová, Murphyová), 12. Kraemerová (Paisová), 24. Aubinová (Pieckenhagenová), 26. Lunneyová (Grahamová), 29. Alexanderová (Lunneyová), 41. Pieckenhagenová (Hurryová), 50. Kraemerová (Venusiová, Hurryová).

Utkání o 3. místo

Souboj zklamaných jednoznačně ovládly Američanky, které vůbec poprvé v historii na MS juniorek nepostoupily do finálového střetnutí. Poprvé proti Finkám skórovaly v 18. minutě, načež v druhé části přidaly ještě dvě trefy. Za stavu 0:4 z pohledu Evropanek přišla na konci řádné hrací doby hra bez brankářky, avšak tu potrestala Fanaleová. Bronz tedy berou hokejistky Spojených států amerických.

USA – Finsko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 18. Dunneová (Klepingerová, Fanaleová), 35. Taberová (Sccannellová), 37. Distadová (Avarová), 51. Lalondeová (Lindsayová), 58. Fanaleová (Dunneová, Klepingerová).