Juniorky ve čtvrtfinále MS podlehly Finsku, o páté místo budou hrát se Slovenskem

Česká ženská reprezentace do 18 let v klíčovém utkání na světovém šampionátu ve švédském Östersundu podlehly Finkám v poměru 2:3 a čeká je duel o páté místo se Slovenskem. O porážce českých hokejistek rozhodl sporný gól krátce před koncem třetí třetiny.

První třetinu začaly české hokejistky aktivněji, dvě šance měla na hokejce Prošková, přičemž podruhé dokonce trefila tyčku. Po vyloučení Juříčkové ale hrály lvice první oslabení, které Finky trestaly gólem, když mezi kruhy přesně zacílila Salonenová. Stejná hráčka mohla přidat druhou finskou trefu, ale její bekhendová klička skončila na brankové konstrukci, a protože ani šance Juříčkové a Plosové v kleci neskončily, po první třetině vedly Finky.

Zkraje druhého dějství byly aktivnější Finky, tři minuty po pauze za Hesovou dokonce dvakrát v rychlém sledu zvonila branková konstrukce. Ve 28. minutě se zcela volná u zadní tyče objevila Juříčková, ale kotouč přes beton Kuja-Halkolaové zvednout nedokázala. Připomněly se také Finky, ale závěr třetiny patřil Češkám. Nejprve ve velké šanci trefila lapačku finské brankářky Šapovalivová a ve velkých šancích neuspěla ani Plosová.

Ta si vše vynahradila zkraje třetí části, kdy po dravém průniku Šapovalivové srovnala na 1:1. Pak měly Češky k dispozici přesilovku, v jejímž závěru se hezky pod horní tyčku trefila Vocetková a výběr kouče Andrašovského rázem vedl. Krátce nato ovšem srovnala Vanhanenová, a když krátce nato rozhodčí po dlouhé kontrole videa uznaly spornou branku Salonenové, byly Finky zpět na koni.

České hokejistky se tlačily za vyrovnáním, ale srovnat už nestihly, a tak si na mistrovství světa zahrají o páté místo se Slovenkami.

Finsko – Česko 3:2 (1:0, 0:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 9. Salonenová (Keranenová, Varjonenová), 53. Vanhanenová, 55. Salonenová (Varjonenová, Vanhanenová) – 41. Plosová (Šapovalivová), 47. Vocetková (Malicka).

Švédky dokázaly jednoznačně přehrát Slovenky 6:1 a bez větších komplikací postoupily do semifinálového utkání. V první třetině padaly branky pouze v přesilovkách. V té první se trefila Anderssonová, ale o dvě minuty později se blýskla hokejovou nádherou Lopušanová, která ze svého repertoáru vytáhla michiganský blafák.

Ačkoliv Slovenky vyrovnaly, na své soupeřky herně nestačily. Poté se už trefovaly pouze hokejistky ve žlutých dresech. Ještě v první třetině přesně zamířila Rauniová, ve druhé na ni navázaly Leijonhielmová s Natt Och Dagovou. Skóre duelu pak v posledních dvaceti minutách uzavřely Hedqvistová a Svenssonová.

Švédsko – Slovensko 6:1 (2:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 8. Anderssonová (Lindebergová, Gustafssonová), 13. Rauniová (Jungakerová, Hedqvistová), 24. Leijonhielmová (Natt Och Dagová, Hallinová), 31. Natt Och Dagová (Markströmová, Rauniová), 41. Hedqvistová (Hallinová), 48. Svenssonová (Markströmová) – 10. Lopušanová (Donovalová)

Zápas o udržení

Blíže k udržení v elitní divizi jsou hokejistky Švýcarska, které v östersundské hale B porazily Japonky 5:0. Po dvou třetinách to bylo pouze o gól, avšak třetí perioda už jasně patřila Evropankám. Díky gólům Gaberellové, Meriguetové, Balzerové a Aymonové se tedy raduje Švýcarsko. K definitivnímu udržení mu proti Japonsku stačí jedna výhra, hraje se totiž na dva vítězné duely.

Švýcarsko – Japonsko 5:0 (1:0, 0:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 20. Herzingová, 42. Gaberellová (Balzerová, Inkampová), 45. Meriguetová (Gaberellová), 58. Balzerová (Weyová, Langeneggerová), 59. Aymonová.