Kanada ovládla skupinu. Češi sehrají čtvrtfinále ve čtvrtek ráno

Poslední den základních skupin juniorského mistrovství světa nabídl nejdříve dramatický souboj o postup do čtvrtfinále, které vyhrálo Švýcarsko na úkor Rakouska. V dalších soubojích o lepší pozici pro vyřazovací boje uspěly Kanada a Švédsko.

Skupina A:

Kanada – Finsko 6:3 (3:1, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Othmann (Zellweger, Bedard), 13. Foerster (Greig, Seeley), 18. Bedard (McTavish, Cormier), 21. Greig (Roy, Zellweger), 37. McTavish (Zellweger, Johnson), 59. Dufour (Ostapchuk, McTavish) – 20. Helenius (Väisänen, Liukas), 44. Kemell (Niemelä, Räty), 57. Järventie (Kemell, Heimosalmi)

Přímý souboj o první místo ve skupině A zahájili aktivněji Finové, Kanada ale skórovala ze své první střely a poté už na ledě kralovala ona. Za stavu 5:1 už to vypadalo, že si v klidu dojde pro výhru, jenže tým Suomi se v závěrečném dějství dotáhl na rozdíl dvou branek. Jeho power-play už ale přinesla jen šestou trefu javorových listů.

Skupina B:

Švýcarsko – Rakousko 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Fahrni (Biasca, Allenspach), 35. Taibel (Ritzmann, Baechler), 56. Biasca (Ritzmann, Allenspach) – 9. Wallner (Maier, Reinbacher), 40. Scherzer (Reinbacher, Peeters)

Švýcarsko svého papírově slabšího soupeře výrazně přestřílelo, přesto se až do posledních minut strachovalo o výsledek. Rakušané totiž z minima střel vytěžili maximum. Nejdříve se totiž dostali do vedení a poté, co soupeř otočil skóre, vyrovnali na 2:2. V závěru ovšem putovali na pět minut do čtyř a Švýcaři dlouhou početní výhodu využili ke vstřelení postupové branky.

Švédsko – Německo 4:2 (3:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Olausson (Andrae, Lekkerimäki), 13. Ljungman (Olsson, Lysell), 14. Magnusson (Andrae, Grans), 46. Ljungman (Niederbach, Lekkerimäki) – 4. Rossmy (Dziambor, Schweiger), 60. Münzenberger (Leonhardt)

V posledním utkání základních skupin otevřeli skóre Němci, kteří ale vedli jen několik minut. Švédové ještě před první sirénou vsítili tři góly a zkušeným bráněním náskoku si šli pro tři body. Osm vteřin před koncem se Německo za stavu 1:4 ještě jednou prosadilo, na další zdramatizování utkání však ale nemělo čas. Druhé místo ve skupině B tak berou hokejisté tří korunek.

Po jednodenní přestávce čeká všechny postoupivší do play-off čtvrtfinále. V něm narazí čeští junioři na USA ve čtvrtek od 4:30 našeho času. Dalšími dvojicemi jsou Finsko – Německo, Švédsko – Lotyšsko a Kanada – Švýcarsko.