Lotyši slaví, Češi v bouřlivé atmosféře padli. Severské derby pro Švédsko

Pořádně zajímavé duely nabídl pondělní program mistrovství světa. Jak v Rize, tak v Tampere se bylo na co dívat. Ve skupině B odpoledne Kanada po nájezdech přetlačila Slováky, vítěze po šedesáti minutách nenašel ani zápas večerní zápas Česka s Lotyšem. Nakonec se po prodloužení radovali domácí, lotyšskou euforii odšpuntoval Oskars Batna. Ve Finsku v prvním utkání přetlačily USA Německo, ve večerním šlágru domácí hokejisté podlehli sousednímu Švédsku po nájezdech. Více už v našem tradičním souhrnu.

Německo – USA 2:3

Výběr USA nezaváhal ani na třetí pokus. Svěřenci kouče Davida Quinna se ale po dvou hladkých výhrách s Finskem a Maďarskem tentokrát na body nadřeli. Houževnaté Německo favoritovi nepříjemně zatápělo, a byť šli Američané ve 26. minutě brankou Attarda do vedení 1:0, po čtyřiceti minutách prohrávali 2:1. O vyrovnání se nejprve postaral zblízka Soramies, pět sekund před koncem druhé části hry pak udeřil v oslabení z úniku Justin Schütz. Do závěrečné dvacetiminutovky tak Němci šli s nadějným výsledkem v zádech, nakonec ale bodově vyšli naprázdno. V čase 45:58 totiž vyrovnal na 2:2 Sean Farrell, šest minut před koncem základní hrací doby pak výhru USA vystřelil Matt Cornatt, který potrestal faul hvězdného Moritze Seidera. Kýžené vyrovnání Německu nepřinesla ani závěrečná hra bez brankáře.

Branky a nahrávky: 31. Soramies (M. Müller, Seider), 40. Schütz (Tuomie) – 26. Attard (Eyssimont, Tynan), 46. Farrell (Hutson), 55. Coronato (Perunovich, Tynan). Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 8003.

Finsko – Švédsko 1:2 po s.n.

Jeden ze šlágrů celého skupinového programu vyzněl nakonec pro Švédsko. V Nokia Areně více než dvanáct tisícovek fanoušků čekalo až do času 37:17. K velkému smutku valné většiny přítomných se kotouč ocitl v síti domácího výběru. Oscar Lindgren dostal na pravém kruhu nabito, rána mu sedla dokonale a Larmi se nestačil přesunout. Vyrovnání se Finsko dočkalo v sedmé minutě třetí části hry. Juho Lammiko své štěstí po vzoru Sidneyho Crosbyho zkusil zpoza brankové čáry a vyplatilo se – od zad Johanssona se kotouč odrazil do švédské svatyně. I přes velké množství šancí na obou stranách nakonec musely vítěze určit až penalty. V nich Švédům druhý bod přisoudil Lucas Raymond.

Branky a nahrávky: 47. Lammikko (Pesonen, Kapanen) – 38. Lindberg (Berggren, Zetterlund), rozh. náj. Raymond. Bez využití. Diváci: 12039.

Slovensko – Kanada 1:2 po s.n.

Cenný bod v lotyšské skupině vyválčilo Slovensko. Družina Craiga Ramseyho tak na turnaji pokračuje v povedených výkonech a má našlápnuto k postupu do čtvrtfinále. V domácí atmosféře sice Slováci od osmé minuty prohrávali po brance z hole Neighbourse, ještě před změnou stran ale bylo srovnáno. Faul veterána Lučiće outsider využil k sehrání pohledné kombinace, na jejímž konci vyrovnal u kanadské klece osamocený Cehlárik. Zbytek zápasu se hrál ve vynikajícím tempu, k vidění bylo i několik drobných rozmíšek. Na ledě to zkrátka jiskřilo a duel dospěl až k nájezdům. Napínavou dovednostní soutěž nakonec rozhodl až v osmé sérii ranou do šibenice Jack Quinn.

Branky a nahrávky: 17. Cehlárik (Hrivík, Hudáček) – 8. Neighbours (McBain), rozh. náj. Quinn. Využití: 1:0. Diváci: 4640.

Lotyšsko – Česko 4:3pp

Čeští hokejisté ve skupinové fázi poprvé přišli o body. A nutno podotknout, že zcela po zásluze. Lotyšům se k prvním dvěma dobrým výkonům tentokrát podařilo přidat i produktivitu a výběr Harijse Vitolinse se prvními dvěma body vrací do boje o účast ve čtvrtfinále. Česko přitom nezačalo vůbec špatně a už v čase 8:25 dokonale zmátl celou defenzivu Lotyšska ukrytou střelou Němeček. Po změně stran domácí fanoušci vybouchli nadšením dvakrát během minuty. Nejprve vyrovnal Rihards Bukarts, vzápětí Hrubce ze strany propálil Dzierkals. Zajímavá třetí třetina poté pokračovala vyrovnáním na 2:2, o které se postaral Kubalík. V poslední dvacetiminutovce Lotyši vedli 3:2 tečovanou ranou Cibulskise, v čase 56:58 ale domácí publikum umlčel po pohledné kombinaci Kempný a šlo se tak do prodloužení. V něm se přeci jen radovalo Lotyšsko. Hrubec totiž neudržel Jaksovu ránu a kotouč do branky pohotově doklepl Oskars Batna.

Branky a nahrávky: 9. Němeček (Beránek, Černoch), 30. Kubalík (Červenka, Dvořák), 57. Kempný (Červenka, Kubalík) – 23. Ri. Bukarts (Cibulskis, Džerinš), 24. Dzierkals (Freibergs, Balcers), 46. Cibulskis (Andersons, Smirnovs), 65. Batna (Jaks). Bez využití. Diváci: 7780.