Lotyšsko v posledním zápase skupiny přeskočilo Slovensko a jde do čtvrtfinále, Češi podlehli Kanadě

Poslední den základních skupin nabídl v obou destinacích letošního mistrovství světa zajímavé souboje o postup do play-off a konečné umístění. Asi nejzajímavější byl ten mezi Švýcarskem a Lotyšskem, v němž domácí reprezentace potřebovala získat alespoň bod, aby se po pěti letech podívala mezi osmičku nejlepší celků turnaje. K vidění byl také český mančaft, jenž podlehl Kanadě a z posledního postupového místa míří na USA.

Německo – Francie 5:0

Německá reprezentace šla do utkání s Francií jednoznačně namotivována. Zatímco výběr Philippeho Bozona již měl jasno, že skončí ve skupině A na šestém místě, družina Harolda Kreise potřebovala k zajištění postupu do čtvrtfinále vítězství. A podle toho zápas taky vypadal. Francouzi vyprodukovali jen třináct střel na bránu, navíc dostali dva vyšší tresty – Loic Farnier odjel rovnou pod sprchu po faulu kolenem, krátce po něm dostal 2+2 minuty za podrážení a nesportovní chování Justin Addamo, což alespoň jednou potrestal Maximilian Kastner. Jeho zásah však uzavřel výsledek celého zápasu. Před ním se ve třetí třetině prosadil Daniel Fischbuch, v prostředním dějstvím John Peterka a v úvodní dvacetiminutovce Frederik Tiffels a Alexander Ehl, jenž otevřel skóre už po třech a půl minutách. Němci tak v tamperské skupině skončili čtvrtí a ve čtvrtfinále je čeká střet s vítězem skupiny B Švýcarskem.

Branky a nahrávky: 4. Ehl (Stachowiak, Tuomie), 16. Tiffels (Peterka, Kahun), 23. Peterka, 44. Fischbuch (Wissmann, Noebels), 54. Kastner (Noebels, Wissmann). Vyloučení: 3:7. Využití: 2:0. Diváci: 8598.

Slovensko – Norsko 4:1

Velmi podobný byl i druhý polední zápas, jenž v Rize sehrály reprezentační týmy Slovenska a Norska. Zatímco Seveřané již měli záchranu jistou a o nic jim už vlastně nešlo, výběr Craiga Ramseyho potřeboval nutně zvítězit, aby uživil šance na možnou účast ve čtvrtfinále. A český soused na to šel velmi zodpovědně. Po osmi minutách vedl díky zásahům Marka Hrivíka a Petera Cehlárika už 2:0. Třetí gól navíc necelé čtyři minuty před první sirénou přidal Robert Lantoši a vše nasvědčovalo pohodovému průběhu. Jenže ve druhé periodě Slováci hodně polevili a pustili Nory k snížení. Prosadil se Markus Vikingstad a i jeho spoluhráči následně měli řadu slušných příležitostí ke skórování. Mužstvo okolo kapitána Hrivíka tak bránilo svůj dvoubrankový náskok až téměř do závěru zápasu. Minutu a devatenáct vteřin před koncem přidal pojistku do prázdné brány Richard Pánik. Příliš se však neradoval, Slovensko totiž ještě nemělo vůbec nic jistého a muselo doufat, že Švýcaři budou z večerního souboje s Lotyšskem brát všechny body. V opačném případě by si totiž čtvrtfinále zahrál právě domácí celek.

Branky a nahrávky: 4. Hrivík (Pánik, Regenda), 8. Cehlárik (Rosandić, Kňažko), 16. Lantoši (Gajdoš), 59. Pánik – 24. Vikingstad (Berg-Paulsen, Valkvae Olsen). Vyloučení: 1:2. Využití: 0:0. Diváci: 4170.

Švédsko – USA 3:4pp

Velkým šlágrem skupiny A a zároveň přímým soubojem o první místo byl zápas mezi Švédskem a Spojenými státy. A bylo opravdu na co koukat! Už v šesté minutě skončil zápas Michaelu Eyssimontovi, jenž za faul kolenem utržil pětiminutový trest. Američané šli navíc po třech minutách oslabení do tří a Seveřané dvojnásobnou početní výhodu díky Leu Carlssonovi zužitkovali. Jen o minutu později číhala podobná šance i na USA, které dostaly šanci hrát minutu a 46 vteřin v pěti proti třem. Skórovat se jim ovšem nepovedlo. To až v čase 16:49, kdy se již v klasické přesilovce prosadil Nick Bonino. Ve druhé třetině Američané stav otočili, o což se přesilovkovou trefou postaral Conor Garland a pouhou půlminutu před druhou sirénou při hře čtyři na čtyři Lane Hutson. Švédové pak dlouho hledali cestu do obrany soupeře. Ale našli ji. V čase 54:51 dal kontaktní branku a svou druhou v zápase Carlsson, na nějž o dvě a půl minuty později navázal Timothy Liljegren. Stav 3:3 pak již vydržel do konce třetí části, a o vítězi zápasu tak rozhodovalo prodloužení. Z něj nakonec vzešli lépe svěřenci Davida Quinna. Šibenici totiž trefil Dylan Samberg. USA tak ovládly skupinu A, zatímco Švédové končí druzí a na čtvrtfinále se musí přestěhovat do Rigy.

Branky a nahrávky: 10. Carlsson (Tömmernes, Lindberg), 55. Carlsson (Berggren, Li. Johansson), 58. Liljegren (Tömmernes, Lindberg) – 17. Bonino (Gauthier, Tynan), 34. Garland (Mazur, Grimaldi), 40. Hutson, 62. Samberg (Mazur, Tynan). Vyloučení: 7:6. Využití: 1:2. Diváci: 8781.

Kanada – Česko 3:1

Národní tým šel do bitvy s Kanadou s jasným cílem: nabrat sebevědomí před klíčovým čtvrtfinále a zajistit si druhou pozici, znamenající relativně přijatelného soupeře. První dvacetiminutovka však z jeho strany nebyla vůbec dobrá. Kanada Čechy přejela 19:4 na střely na bránu a trefou Peytona Krebse se ujala vedení. Dvě minuty po příchodu ze šaten se ale radovali čeští fanoušci. Martin Kaut v samostatném úniku perfektně zamířil bezi betony Samuela Montembeaulta. Další akce byly k vidění až v dějství číslo tři. Tyler Myers vrátil v čase 44:09 vedení na stranu javorových listů. V závěru se Češi pokoušeli o vyrovnání, ale po sporné situaci, kdy rozhodčí nepískli ofsajd národnímu týmu, se Lawson Crouse trefil do prázdné brány, čímž podtrhl kanadské vítězství a druhé místo. Družinu Andre Tourignyho tak ve čtvrtfinále čeká Finsko.

Branky a nahrávky: 20. Krebs (Glass, Hunt), 45. Myers (Quinn, Laughton), 60. Crouse (Laughton) – 23. Kaut (Flek, Dvořák). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 6420.

Finsko – Dánsko 7:1

Stejně jako Dánům ani Finům v posledním zápase skupiny prakticky o nic nešlo. Obhájce titulu mistra světa ale duel mohl alespoň pojmout jako přípravu na čtvrtfinále, a tak s ním také naložil. Suomi Dánsko drtili takřka od první do poslední minuty, přestříleli jej 47:14 a co se skórování týče, nevedli si o nic hůře. První branku vsítil již v čase 2:39 Marko Anttila, o minutu později na něj navázal Atte Ohtamaa. V závěru první třetiny se pak prosadil Ville Pokka. Modrobílá mašina se nezastavila ani během další dvacetiminutovky. Další trefy přidali Hannes Bjornine, Juho Lammikko a Kasperi Kapanen. Na úvod třetí části ještě sedmou branku Finska zaznamenal Nikolas Matinpalo. Až dvanáct sekund po ní se prosadili i Dánové. Čestný úspěch zaznamenal Nikolaj Ehlers.

Branky a nahrávky: 3. Anttila (Matinpalo, Björninen), 4. Ohtamaa (Rantanen, Hartikainen), 19. Pokka (Seppälä, Kakko), 23. Björninen (Pesonen, Seppälä), 36. Lammikko (Seppälä), 39. Kapanen (Kakko, Suomela), 43. Matinpalo (Björninen, Oksanen) – 43. Ehlers (Krogsgaard, Gammelgaard). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. Diváci: 11491.

Švýcarsko – Lotyšsko 3:4pp

Jednoznačně nejnapínavějším zápasem, a to jak z pohledu českého, tak lotyšského fanouška byl ten v Rize mezi Švýcarskem a domácí reprezentací. Zatímco Švýcaři měli jisté první místo ve skupině a mohli si dovolit nasadit svého třetího brankáře Jorena van Pottelbergheho i nechat odpočívat své největší hvězdy. Lotyši naopak za každou cenu potřebovali proti jednomu z velkých favoritů na letošní titul vybojovat alespoň bod, aby se dostali před Slovensko a postoupili do čtvrtfinále. Hráči s helvétským křížem na prsou však svému soupeři rozhodně nechtěli nic nechat zadarmo.

První třetina nic zajímavého nepřinesla, dvě minuty po vstupu do té druhé ale domácí fanoušky poprvé rozjásal Ralfs Freibergs. Pak přišla zajímavá 27. minuta, kdy nejprve srovnal stav Kevin Fiala, aby jen o 32 vteřin později vrátil domácímu týmu vedení Rodrigo Abols. Švýcaři však dokázali najít odpověď ve třetí třetině, kdy skóroval Marco Miranda, a průběh zápasu dokonce otočili ve svůj prospěch po trefě Andrese Ambühla. Lotyši dál srdnatě bojovali a šli si za svým cílem. V čase 54:56 kapitán Kaspars Daugavinš vyrovnal na 3:3, což vydrželo až do třetí sirény. Ještě větší radost fanouškům nejen v Rize, ale po celém Lotyšsku způsobil v prodloužení Rudolfs Balcers, který svou ránou rozhodl výsledek ve prospěch domácích a vyšvihl tým před Česko na třetí místo.

Branky a nahrávky: 27. Fiala (Corvi), 48. Miranda (Riat, Corvi), 54. Ambühl (Fiala) – 22. Freibergs (Indrašis), 27. Abols (Balcers, Freibergs), 55. Daugavinš (Abols, Balcers), 63. Balcers (Balinskis, Jaks). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 9178.