MČR krajů: To nejlepší, co v této kategorii je, pochvalují si trenéři i organizátoři

Ve Zlíně a Lhotě u Vsetína se 22. ledna rozjely souboje krajských výběru do patnácti let. Pro mnohé z hráčů se jedná o přechod do jejich profesionální hokejové kariéry, je na ně upřena pozornost. Na stadionech navíc nechyběla ani výprava trenérů národních týmů.

Samotnému MČR krajů předcházela dlouhá příprava, kterou popsal vedoucí zlínského turnaje Patrik Jankovič: „Bylo toho opravdu dost, protože se jedná o velkou akci. Začínali jsme někdy v září minulého roku s obecnými věcmi od rozpočtu a dále. Samozřejmě nejvíce práce dalo ubytování, stravování, zkoordinovat všechny tyhle věci.“

Kategorie do patnácti let odehrála v průběhu sezony i pětici turnajů v rámci projektu Výchovy talentované mládeže. „Viděl jsem pár zápasů a pár turnajů. Neviděl jsem samozřejmě všechny, protože to bylo v jednom týdnu, takže jsme byli rozježdění po republice. Myslím si, že tento finálový turnaj potvrzuje úroveň projektu,“ neskrýval spokojenost Zdeněk Vojta, metodik Českého hokeje.

Ten má s rozvojem mládeže už mnohaleté zkušenosti. „Nebudu sám, ale určitě se mi turnaj líbí, nasazení hráčů, ale i jejich technické dovednosti. Hodně se lepší, mohu to soudit za posledních devět let, kdy se akce účastním. Dovolím si tvrdit, že úroveň dovedností jde po technické stránce a po stránce bruslení a nasazení nahoru,“ pokračoval.

A co mohou očekávat fanoušci? „Vidět to nejlepší, co v České republice v téhle kategorii je. Jsou tu většinou hráči zvyklí na extraligu 9. tříd a je tu z nich ještě udělaný další výběr, takže hokej je hodně atraktivní. Tím, že se všechna utkání dají sledovat na platformě czechicehockey.tv, cílová skupina může být opravdu široká,“ popisoval Jankovič.

Věková kategorie U15 je jakýmsi mezistupněm mezi mládežnickou a dospělou kariérou. „Musí začít pracovat. Tvrdím, že lední hokej do patnácti let má být především zábava, a pak následuje tvrdá práce. Trénování, posilovna, herní rozvoj, bruslení, všechny tyhle atributy mohou z kteréhokoliv z kluků udělat špičkového hráče,“ dodal Zdeněk Vojta.

Právě na tyto vlastnosti se zaměřuje i skupinka koučů národních týmu, která turnaj bedlivě sleduje. „Přijeli jsme s trenérem sedmnáctky Pavlem Paterou a dvacítky Patrikem Augustou až na tenhle turnaj, takže pro nás je to první setkání s touto kategorií. Sledujeme z každého týmu hráče, kteří by nás zaujali. Měli by být doporučení do dalšího výběru a týmu, který se bude tvořit příští rok jako národní tým do šestnácti let,“ odhalil plány hlavní kouč reprezentace U18 David Čermák.

„Uvidíme je tu třeba ve třech zápasech a nemusí se to každému povést. Komu se to nepovede, neznamená to, že by to měl uzavřené,“ narážel kouč na rychlý průběh mistrovství a dále pokračoval: „Mluvíme o tom, které číslo nás zaujme, někdy se samozřejmě lišíme. To ale není na škodu.“

Co je hlavní faktor, na němž musí hráči v tomto věku ještě zapracovat? „Tréninková píle, dostatečná tréninková zátěž a ze strany hráčů maximální nasazení, obětavost a oddanost hokeji,“ má jasno Vojta.

„Koukáme nejvíc na bruslení a dovednosti. Kdo nemá bruslení, i když má dovednosti, má na mezinárodní scéně problémy. To je teď asi ta nejdůležitější vlastnost u hokejistů. To další je jen dobře, ale bez bruslení to nejde,“ přidal se Čermák.