​Mistry světa do 18 let jsou Američané, Kanada v duelu o bronz porazila Slováky

Ve finále světového šampionátu hráčů do 18 let mezi Švédskem a Spojenými státy americkými dlouho vedli švédští mladíci. Američané nicméně dokázali dvěma trefami ve třetí části srovnat, a tak se prodlužovalo. V prodloužen americká osmnáctka dokonala obrat a získala zlato. Na bronzové medaile naopak těsně nedosáhli Slováci, kteří v prodloužení podlehli Kanadě 3:4.

Repríza loňského finále nabídla třígólový obrat Američanů

Výběr Tre Kronor šel ve finálovém duelu do vedení v desáté minutě, kdy muselo trefu Elliota Stählberga posvětit video. Další přísun gólové radosti přišel až chvilku před polovinou utkání po teči v předbrankovém prostoru od Noela Nordha. Švédů byl poté dlouhou dobu plný led. Snížení ze strany USA přišlo v čase 49:44, kdy taktéž dobře tečoval před brankářem Danny Nelson.

Spojeným státům vlila kontaktní branka sílu do bruslí. V jejich prospěch také hrála početní výhoda pět minut před třetí sirénou a srovnat stav v jejím samotném závěru zvládl Cole Eiserman. Následovalo tak dvacetiminutové prodloužení, které skončilo zlatým gólem Ryana Leonarda necelé tři minuty po jeho startu.

USA – Švédsko 3:2p (0:1, 0:1, 2:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 50. Nelson (Buium, Guzzo), 57. Eiserman (Smith), 63. Leonard (Hutson, Moore) – 10. Stählberg (Wahlberg), 27. Nordh (Sandin-Pellikka, Forsfjäll).

Slováky dělily minuty od bronzu, medaili nakonec slaví Kanada

První gólové oslavy přišly až nedlouho po polovině utkání o třetí místo. Na trefu Celebriniho dokázal ve 39. minutě reagovat Dvorský, nicméně zhruba 60 sekund poté poslal Kanadu znovu do vedení Colby Barlow. Hned na počátku třetí části ale dokázal srovnat brankový krok Peter Císar, a tak se hrálo znovu nerozhodně.

Čtyři a půl minuty do konce se prosadil za Slovensko Daniel Alexander Jenčko a poprvé v zápase tak naši východní sousedé vedli. Javorové listy však vsadily vabank a závěrečný risk při hře bez brankáře jim přinesl posunutí klání do prodloužení. V něm nebyla o šance nouze ani na jedné straně, nicméně Macklin Celebrini přisoudil povedeným bekhendovým blafákem bronz zámořskému výběru.

Kanada – Slovensko 4:3p (0:0, 2:1, 1:2 – 1:0)
Branky a nahrávky: 31. Celebrini (Price, Wood), 40. Barlow (Wood, Gibson), 59. Wood (Cristall, Celebrini), 68. Celebrini (Wood, Gibson) – 39. Dvorský (Masnica, Štrbák), 42. Císar, 56. Jenčko (Císar, Kukumberg).