MS hráčů do 18 let: Těsné prohry Čechů i Slováků či americká kanonáda

Čtvrtý hrací den MS do 18 let přinesl opět čtyřzápasovou porci. Pro českého diváka bylo hlavním tahákem střetnutí českého výběru s tím švédským. Vyrovnaný duel skončil těsnou prohrou po gólu po sporném vyloučení ve třetí třetině. Ze souboje dvou favoritů USA – Finsko vzešli jako vítězové Američané, kteří duel ovládli 8:4, čímž se posunuli na pozici lídra skupiny B.

Čeští mladíci se Švédy dlouho drželi krok, rozhodlo ale oslabení tři na pět
Na branky velmi chudé utkání se neslo ve stejném duchu i v rovině šancí. Největší příležitost Čechů si připsal v 16. minutě Adam Csabi, jenž se natlačil až před švédského maskovaného muže, avšak z bezprostřední blízkosti na něj nevyzrál. Český výběr poté zažíval horké chvilky před svou svatyní nedlouho před polovinou klání. Otto Stenberg se totiž pokoušel o objetí české klece, narazil však na skvěle připravený Hrabalův beton.

Zřejmě největší šanci celku Jakuba Petra zaznamenal ve 47. minutě Jakub Štancl, který napálil po Jiříčkově naservírovaném pasu tyčku. První trefu ale přineslo až dvojnásobné vyloučení na straně Česka způsobené diskuzí po sporném vyloučení za podrážení. Přesilovku pět na tři využil Tom Willander, jenž si ve slotu střelu dlouho rozmýšlel, ale nakonec přece jen úspěšně zamířil. Potvrzení švédského triumfu zařídil trefou prázdného českého zařízení Otto Stenberg.

Švédsko – Česko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 49. Willander (Unger Sörum, Stenberg), 60. Stenberg (Edstrom).

Slováci zdatně vzdorovali Kanadě, přesto jí nakonec podlehli 3:4
Slovenští mladíci inkasovali hned v úvodní minutě a Kanada poté předváděla na ledě naprostou dominanci. Slováci jí ale posléze dokázali poměrně solidně sekundovat a v tomto trendu pokračovali i ve druhé třetině. Přesto Kanaďané své vedení dvakrát navýšili a až v samotném závěru prostřední dvacetiminutovky snížil na 1:3 Dalibor Dvorský. Na dostřel jedné trefy dostal svůj tým Peter Císar, avšak javorové listy znovu odskočily na dva góly. V čase 59:10 vykřesal Slovensku další naději na srovnání Juraj Pekarčík, nicméně i přes velmi bojovný výkon Slováci přesto padli 3:4.

Slovensko – Kanada 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)
Branky a nahrávky:
38. Dvorský (Eperješi), 43. Císar (Kukumberg, Gron), 60. Štrbák (Kukumberg) – 1. Barlow (Price, Allen), 24. Ritchie (Wood, Celebrini), 35. Martone (MacDonell), 54. Celebrini (Wood, Dragicevic).

Švýcaři utlumili lotyšské střelce a vyhráli jasně 5:1
Mužstvo pořadatelské země se vedení ujalo ve 3. minutě, na což ještě dokázali Lotyši odpovědět ve své druhé přesilovce. Švýcaři se však vrátili do jednobrankového náskoku ještě před první sirénou. Ve zbylých dvou částech padaly branky již pouze do sítě Lotyšska, jejichž gólman lovil puk zpoza zad třikrát. Domácí výběr svému soupeři povolil za zbylý úsek hry pouhopouhých šest střeleckých pokusů a v klidu si tak dokráčel pro druhé tříbodové vítězství na turnaji.

Švýcarsko – Lotyšsko 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)
3. Reber (Pedrazzini, Bünzli), 19. Braillard (Bünzli), 31. E. Meier, 45. Ustinkov (Reber, E. Meier), 58. Braillard (Graf, Schneller) – 14. Mateiko.

Přímý souboj o první příčku skupiny B jasně ovládli Američané

Zatímco první třetina utkání mezi Spojenými státy a Finskem přinesla nerozhodný stav 2:2, ta druhá již naznačila, kam se bude zápas dále ubírat. V prostřední části totiž Američané vsítili tři branky a Finové pouze jednu. Toto manko již nedokázalo finské mužstvo dohnat a ve třetí dvacetiminutovce navíc inkasovalo také třikrát. Celkovou výhru 8:4 značně dirigoval útočník Will Smith, který jednu přesnou trefu doplnil čtyřmi asistencemi.

USA – Finsko 8:4 (2:2, 3:1, 3:1)
2. Moore (Fine), 4. Minnetian (Smith, Perreault), 24. Eiserman (Hutson, Hagens), 29. Hagens (Vote), 39. Smith (Buium), 43. Terrance (Perreault, Smith), 56. Perreault (Smith, Leonard), 60. Leonard (Perreault, Smith) – 14. Helenius (Kiviharju, Kumpulainen), 20. Alasiurua (Helenius, Halttunen), 34. Halttunen (Kuusla, Leppä), 44. Kiiskinen (Nurmi, Kiviharju).