Norsko a Maďarsko poprvé slaví. Další výhru zapsali i rozjetí Švýcaři a Dánové

Úterní program mistrovství světa v hokeji přinesl další čtyři zápasy. V Rize byli úspěšní Norové a zatím bezchybní Švýcaři. Pro Nory jde navíc o první výhru na turnaji. Stejně na tom jsou členové skupiny A – Maďaři. I oni zapsali první výhru, když porazili Francii. Slaví také Dánsko po výhře nad Rakouskem.

Slovinsko – Norsko 0:1

Noři v gólově chudém souboji přetlačili Slovince. Stačila jim k tomu jediná branka. Na začátku 15. minuty se o ni postaral Thomas Berg-Paulsen přesnou střelou do horních pater branky Gašpera Krošelje. Slovinské vyrovnání mohlo přijít v posledních sekundách, kdy se před Haukelandem strhla mela. Noři však i tyto horké chvilky přečkali, a tak můžou slavit první výhru na turnaji.

Branky a nahrávky: 15. Berg-Paulsen (Johannesen, Valkvae Olsen), Diváci: 2167, Využití: 0:0

Dánsko – Rakousko 6:2

Dánsko navázalo na dobrý start do turnaje a slaví třetí výhru. Po Maďarsku a Francii se dánskou obětí stali také Rakušané. Rozhodla především třetí třetina. V ní Dánové skórovali rovnou čtyřikrát, což bylo v konečném důsledku rozhodující. Po vítězství 6:2 se tak výrazně přiblížili čtvrtfinálové účasti. Naopak Rakousko bude mít kupu práce se záchranou.

Branky a nahrávky: 10. Ehlers (Jensen Aabo, O. Lauridsen), 34. Andersen (Aagaard), 47. Jensen Aabo (Andersen, Aagaard), 52. N. Jensen (M. Lauridsen), 53. Lassen (Andersen), 58. Russell (Ehlers) – 28. Raffl (Schneider, Heinrich), 49. Schneider (Rossi, Maier), Diváci: 3131, Využití: 1:1

Švýcarsko – Kazachstán 5:0

Rozjeté Švýcarsko nezastavili ani Kazaši. Další výhra se Švýcarům začala rýsovat už v 5. minutě, kdy se trefil Tobias Geisser. To bylo z první třetiny vše, ale v té druhé začala švýcarská mašina svůj náskok zvyšovat. Po gólech Herzoga a Riata v druhé hrací části už mohl Kazachstánu pomoci jen zázrak. Ten nepřišel, ba naopak svěřenci Patricka Fischera ještě náskok navýšili. Potřetí na turnaji tak vítězí s čistým kontem.

Branky a nahrávky: 5. Geisser (Haas, Miranda), 28. Herzog (Fora, Riat), 31. Riat (Richard, Herzog), 41. Niederreiter (Malgin, Kukan), 50. Loeffel (Senteler), Diváci: 2792, Využití: 1:0

Francie – Maďarsko 2:3 pp

Maďaři museli dvakrát dotahovat. V první a druhé třetině vždy inkasovali první. Reakce však byly rychlé, a tak po bezgólové třetí třetině dospěl zápas až do prodloužení. Rozuzlení přinesla hned 2. minuta. V ní se trefil István Bartalis, který dorazil střelu svého klubového spoluhráče Erdelyho za záda Ylönena. Maďarsko tak stejně jako Norsko zapsalo první výhru.

Branky a nahrávky: 5. Geisser (Haas, Miranda), 28. Herzog (Fora, Riat), 31. Riat (Richard, Herzog), 41. Niederreiter (Malgin, Kukan), 50. Loeffel (Senteler), 62. Bartalis (Erdély, Terbócs), Diváci: 3075, Využití: 1:0