Osm gólů, osm střelců. Dvacítka ve finské odvetě smetla Švýcarsko

Čeští reprezentanti do dvaceti let zvládli i druhý souboj proti stejně starým Švýcarům na půdě finského Vierumäki. Po úvodní výhře 3:1 zvítězili tentokrát vysokým poměrem 8:3, když se brankově prosadilo osm různých střelců. Po třech bodech za gól a dvě nahrávky zaznamenali Matyáš Melovský, David Senčák a obránce Marek Ročák.

Součet branek z úvodního zápasu stačili aktéři odvety naplnit už za 24 minut hry, tak rychle se oba týmy prosadily dvakrát. Do vedení šli díky solidnímu startu znovu čeští mladíci. Byť je fakt, že otevírací trefa Adama Bareše byla i trochu šťastná, neboť švýcarský gólman nezareagoval na teč jedné z hokejek.

Švýcaři však skóre otočili. Z přečíslení dva na jednoho srovnal Schild a krátce po vstupu do druhé třetiny využil přesilovku už po pěti sekundách tvrdou ranou pod břevno Reinhard. Kapituloval Michael Schnattinger, jenž tentokrát českou klec hájil.

Právě druhý moment ale vyburcoval Čechy k výraznému zlepšení.

„Na můj vkus jsme v první třetině dali soupeři pár přečíslení, která jsme nemuseli. Od gólu na 1:2 jsme ale paradoxně ožili, začali hrát o hodně aktivněji a bylo to vidět i na ledě. Měli jsme převahu a vyjádřili jsme ji góly,“ libuje si trenér Patrik Augusta.

Čtyřbrankový obrat v režii Melovského

Konkrétně čtyřmi góly do další přestávky. Výraznou postavou této jízdy byl Matyáš Melovský, který ji zahájil sám po vykroužení z rohu pásma a přesné střele o tyčku. Výborně potom přečíslení vyřešili sparťané David Senčák s Ondřejem Hrabíkem. První jmenovaný zapsal premiérový reprezentační bod, Hrabík po jeho vysunutí zakončil bekhendovým blafákem.

Melovský se následně proměnil v nahrávače. Nejprve posunul kotouč Marku Ročákovi, jenž z úhlu nachytal brankáře a jako obránce přidal ke dvěma asistencím i gól. Pak Melovský vykouzlil perfektní pas na Dominika Rymona, po jehož střele do růžku vedli Češi už 5:2.

„Začali jsme vyhrávat osobní souboje, měli jsme kotouč víc na hokejkách a předvedli i některé pěkné kombinace, které skončily góly,“ pokračuje Augusta.

Českou krasojízdu završil gól z rohu

Velkou týmovou pohodu dokumentovaly ve třetí třetině dvě trefy z dálky, které zapluly do podobného místa – tvrdá bomba Tomáše Cibulky a citovka kapitána Robina Sapouška. Za Švýcary kontroval opět z přečíslení Schild, ale skóre 8:3 dotvořil minutu před koncem Senčák.

Ten tedy po prvním bodu slavil i první gól v národních barvách. A hodně kuriózní: Brankář Grüter napsal tečku za svým nepříliš povedeným večerem, když si srazil za záda pobídku z rohu kluziště.

O české trefy se tedy postaralo osm různých hráčů. „Určitě je to dobré pro kluky. Když dá hráč gól, má z toho radost, zvedne mu to sebevědomí a pomůže do další práce. V tomhle je dobré, že jsme měli produktivitu rozloženou mezi víc hráčů,“ reaguje nový hlavní kouč dvacítky.

Ten sice neměl v úvodu soustředění na trénincích hlavní slovo, ale teď už ho na střídačce má. Jak jeho kolega Radim Rulík přislíbil, tak se i stalo. „Při zápasech koučuju já, Jirka Kalous střídá obránce. Radim nám pomáhá a konzultuje s námi některé věci,“ říká Patrik Augusta.

Dvacítku nyní čekají ve Vierumäki dvě ostřejší prověrky proti domácím Finům. V neděli ve 14 hodin SELČ nastoupí na záložní celek Suomi, v pondělí ve stejný čas na ten elitní. „Očekáváme dva velice kvalitní zápasy. Myslím si, že soupeři teď budou kvalitnější, takže určitě musíme naši hru ještě zlepšit,“ dodává český lodivod.

ČESKO – ŠVÝCARSKO 8:3 (1:1, 4:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 9. Bareš (Ročák), 24. Melovský (Slavíček), 27. Hrabík (Senčák, Ročák), 36. Ročák (Melovský, Matějíček), 38. Rymon (Melovský, Senčák), 45. Cibulka (Slavíček, Sapoušek), 52. Sapoušek (Štancl), 59. Senčák (Rymon) – 14. Schild (Müller, Reinhard), 21. Reinhard (Quinn, Müller), 57. Schild (Hornecker, Reinhard).
Vyloučení: 2:2.