Osmnáctka na MS končí, ve čtvrtfinále podlehla Američanům. Slováci překvapili Finy

Čtvrteční den na mistrovství světa hráčů do 18 let nabídl začátek série o udržení a také vyřazovací části, zároveň však ale konec pouti českého výběru v duelu s Amerikou. Zaskočit favorizované Finy naopak dokázali Slováci, které posunuli do semifinále tříbodový Dvorský a skvěle lapající Samuel Urban. Roli favoritů potvrdili Kanada se Švédy, první utkání o udržení ovládli Norové.

Český výběr s tuhou defenzívou neuspěl, do semifinále pokračuje USA

Američané do zápasu vlétli a svěřenci Jakuba Petra museli odolávat úpornému tlaku soupeřova útoku. Hráči Spojených států se však přesto mohli radovat ještě v první třetině, když se trefil dorážející Will Smith. Ve druhé periodě poté navýšil americké vedení Ryan Leonard, jenž skóroval povedeně mezi betony Michaela Hrabala.

V čase 50:46 dal Česku jiskru naděje Dominik Petr, který snižoval z levého kruhu po vyražené střele brankáře Treye Augustina. Nedlouho poté ale vrátil Americe pohodlný dvoubrankový náskok Danny Nelson a o postupujícím do semifinále již bylo téměř rozhodnuto. Výhru zámořských mladíků naplno pečetil Will Vote.

USA – Česko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky:
13. Smith (Hutson, Perreault), 30. Leonard (Schulz), 55. Nelson (Hendrickson), 56. Vote (Hutson) – 51. Petr (Šalé, Štancl).

Slováci zaskočili favorizované Finy a po skvělém výkonu postupují dál

Slovenský výběr udeřil již 36 sekund po úvodním buly, a to z hole slovenského talentu Dalibora Dvorského. A to i přesto, že na Samuela Urbana Finové vyslali jen za první dvacetiminutovku hned dvanáct střeleckých pokusů. V prostřední třetině navíc slovenští hokejisté odskočili již na rozdíl tří tref a Finové i přes opět velmi aktivní střelbu vyšli gólově naprázdno. Zdramatizovat utkání se Suomi podařilo až v závěrečné třetině, nicméně Slováci si již senzační postup do semifinále ohlídali a vyhráli 3:2.

Finsko – Slovensko 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)
46. Halttunen (Junkkari, Helenius), 60. Järventie (Halttunen, Helenius) – 1. Dvorský (Eperješi, Cedzo), 23. Masnica (Dvorský, Pekarčík), 34. Cedzo (Pekarčík, Dvorský).

Švýcaři drželi s Kanadou krok pouze v první části, ta postupuje jasnou výhrou

Po úvodní třetině svítilo v Basileji na kostce nad ledem vyrovnané skóre 1:1. Již v prostřední dvacetiminutovce ale Kanaďané odemkli své kanóny a hned pětkrát slavili vstřelený gól. Švýcaři dokázali překonat kanadského maskovaného muže ve zbytku zápasu už pouze dvakrát. Jednalo se ale již spíše o kosmetickou úpravu, do které ještě jednou promluvila Kanada, která duel ovládla 7:3.

Kanada – Švýcarsko 7:3 (1:1, 5:1, 1:1)
17. Celebrini (Heidt, Dragicevic), 21. Ritchie (Celebrini), 25. Wood (Celebrini, Ritchie), 27. Cristall (Catton, MacDonell), 36. Celebrini (Wood, Price), 37. Catton (MacDonell), 43. Cristall – 18. Bünzli (Reber, Ustinkov), 40. Wagner (E. Meier, Zehnder), 55. Wagner (E. Meier).

Suverénní Švédové nedali Lotyšsku sebemenší šanci

Švédští mladíci se hned v úvodní periodě ujali dvoubrankového vedení, které v průběhu klání dále navyšovali. Svého soupeře jednoznačně přestříleli poměrem 55:16 a obdobná situace panovala také ve finálním skóre. Švédský brankostroj se nakonec zastavil na počtu šesti vsítěných gólů a o postupu vítěze skupiny A do semifinále nebylo pochyb.

Švédsko – Lotyšsko 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
5. Nordh (Zether, Willander), 18. Edstrom (Dower Nilsson, Hurtig), 24. Stenberg (Willander, Unger Sörum), 36. Dower Nilsson (Forsfjäll, Sandin-Pellikka), 41. Stenberg (Unger Sörum, Sandin-Pellikka), 59. Zether (Nordh) – 30. Livšics (Bulans, Ansons).